• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie od kolejnego nowicjusza

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
#1
Witam, jestem nowy i mam pytanie dotyczące eksploatacji makiety (na razie przyszłej):

Jak skutecznie walczyć z kurzem i innym pyłem na makiecie (chodzi mi bardziej o tort, nie o moduły)?
 

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#2
JohnyTRS napisał(a):
Witam, jestem nowy i mam pytanie dotyczące eksploatacji makiety (na razie przyszłej):

Jak skutecznie walczyć z kurzem i innym pyłem na makiecie (chodzi mi bardziej o tort, nie o moduły)?
obecnie nie mam tortu, ale miałem w skali TT. To najlepszym rozwiązaniem była folia malarska, ale nie raz używałem zwykłego prześcieradła. :) Po prostu przykryć.
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#5
na samym dole strony
http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic. ... &start=525
moja walka z kurzem :razz:
na dziś w 100% zdaje egzamin

Problemem z folią czy ze szmatkami itp. jest to, że kurz na tym osiądzie, a gdy będziemy odkrywać makietę ten kurz uniesie się i osiądzie w końcu na makiecie. Plexi o tyle jest dobra, że jest to sztywna powierzchnia, z której łatwo usunąć kurz ( ja mam specjalna szczotkę do zbierania kurzu z wymiennym wkładem - zbiera wszystko idealnie) i potem zdejmuję plexi.

Pomijam tu wygląd i estetykę w mieszkaniu folii lub szmatek. Przyjdą znajomi i się spytają czy masz malowanie czy porządku w szafie ;) . A plexi ładna, czysta, estetyczna i goście mogą popatrzeć na kolejkę od razu. Bo zanim odkryjesz tą folię to wszyscy od kurzu się uduszą :LOL: :LOL:
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#7
JohnyTRS napisał(a):
Dobrze, A tak swoją drogą to ile ta plexi kosztuje?
dokładnie to nie plexi, a jakiś inny podobny wytwór plexi podobnego pochodzenia. Nazwy nie pamiętam. Ja za 7m2 zapłaciłem 350zł, więc za 1m1 zapłaciłem 50zł z docięciem na wymiar.
 

adik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Pracuję w hurtowni z płytami, np. plexi 2mm - 55.27 zł/m2, 3mm - 82.96 zł/m2 wymiar płyty to 205 x 305 cm, ale można kupić mniej.
Jest jeszcze poliester AXPET (PETG) 1mm 32.94zł/m2 płyty 125 x 205 lub 205 x 305 cm sprzedawane na sztuki.
Jak nie musi być przejrzyste to np. HIPS polistyren biały, płyta 100 x 200 cm - 27.82 zł/szt.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
JohnyTRS napisał(a):
Witam, jestem nowy i mam pytanie dotyczące eksploatacji makiety (na razie przyszłej):

Jak skutecznie walczyć z kurzem i innym pyłem na makiecie (chodzi mi bardziej o tort, nie o moduły)?
Przykrywam makietę grubą folią tylko przy ciężkich pracach, na co dzień jest odkryta. Czasami odurzam ją odkurzaczem, a kolor trawek i drzewek przywracam zraszając wodą ze spryskiwacza. Na co dzień po makiecie śmiga też lokomotywka "czyścik" z dwoma wagonami zbierającymi kurz z główek szyn, bez którego teraz nie wyobrażam sobie uzytkowania makiety.

Zauważyłem też że regularne czyszczenie szyn znacznie zredukowało tworzenie się osadu na kołach taboru, który utrudnia swobodny przepływ prądu :)

Ale wykład strzeliłem :D
 

blezor

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Moze i ja wyklad strzele. Plexa super sprawa, droga to fakt, ale najlepsze rozwiazanie, i jak wyzej ktos napisal wszystko pieknie widac, jak gablotka w muzeum. Teraz inny tani pomysl, nie mam fotki bo bym pokazal jak to wyglada, ale postaram sie opisac. Makieta powiedzmy szerokosc 1 metr. Kupujemy z drewna listewki i wyginamy w luk, moze to byc troche trudne, wiec moze aluminiowe cienkie rurki, tez trzeba wygiac w luk. taki zeby byl troche wysoki no i koncowki byly oddalone od siebie o metr. Teraz na ramie makiety montujemy jakies, pisze jakies bo jest masa rzeczy po marketach bydowlanych trzeba sie tylko po nich przejsc, albo poszukac po garazu strychu itd. wiec na ramie montujemu powiedzmy troche wieksza w przekroju rurke, maly kawalek, okolo 10 cm do ktorego wsadzamy nasz luk z aluminiowej rurki. Powiedzmy ze robimy to co 30-40 cm i mamy juz makiete nakryta kilkoma lukami. Teraz kupujemy folie, kladziemy na te rurki od strony spodniej czyli makiety lezaca na rurkach folie przyklejamy do nich zwykla tasma klejaca przezroczysta. w ten sposob nasza makieta jest przykryta folia na lukowatych rurkach. Nic nie widac, nic sie nie kurzy. Chcemy odslonic makiete? Kilka sekund. Poprostu wyciagamy pokolei rurki, nie odrywajac foli, ktora jest przyklejona na stale. Kladziemy kolo siebie wszystkie rurki z folia. Nie wiem czy dobrze to wyjasnilem? Nie mam fotek jak to wyglada. Najprosciej to wyglada to jak harmonijka w autobusie przegubowym. Mysle ze dobre nakrycie. Nic nie lezy na makiecie i nie ugniata czegos tam pod swoim ciezarem. Pozdrawiam.
 

blezor

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Folia jaka chcesz, albo dobra droga, albo tania slaba, Poszukaj jest masa materialow na rynku. Opisalem to chaotychnie, a jak pisalem nie mam fotek bo mam makiete jakies 2000km odemnie, wiec foto nie zrobie. Ale naszkicowalem co mialem na mysli i zrobilem temu fotke. Nie jestem super grafikiem, ale mysle ze widac o co mi chodzilo. pozdrawiam.
 

Załączniki

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#13
no nie powiem ;) fajny pomysł. Ale tak samo można to zastosować na prostokątnych profilach nie koniecznie łukowych. Tak jak ma WITKOIM tylko plexi zastąpić folią ;)
 

Podobne wątki