• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Odlewy Odlewy z ołowiu

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Chciałem odlać sobie różne takie rzeczy hamulcowe z podwozia - zbiorniki, cylindry...
aby choć trochę zwiększyć masę wagonu (tragedia - 4-osiowa węglarka 41g)
i nauczyć się przy okazji tego fachu.
Mam formę z gipsu, czy smaruje się jakimś czymś czy na sucho wlewa?
 

Ostbahn

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#2
Wydaje mi się że powinno się czymś posmarować no chyba że gips masz idelanie gładki ,ale takiego nie da się uzyskać...
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#3
Ostbahn napisał(a):
Wydaje mi się że powinno się czymś posmarować no chyba że gips masz idelanie gładki ,ale takiego nie da się uzyskać...

Jedno zdanie dwie nieprawdy.
Czym smarować, a efekt pryskający ołów na wszystkie strony świata, przetestowane az do zapalenia podłogi, nie smarować a forma musi byc absolutnie sucha i możliwie gorąca.
Można uzyskać gładką powierzchnię gipsu, potrzebny gips do odlewów dla protetyków i umiejętności.

Ja ze swej strony polecam stopy niskotopliwe, cena przystępna a właściwości o wile lepsze niz ołów, na dodatek można odlewac je w formach z silikonu, oczywiście wytrzymałego na temperaturę.

Dystrybutor stopów:

http://www.innovator.com.pl/stopy_metal ... kotopliwe/

Sylikon można nabyć choćby w:

http://www.silikonypolskie.pl/

Uprzedzając potok inwektyw ze strony Monsieur Ostbanh, sposoby zostały wypróbowane wielokrotnie, a od wyskakującego ołowiu z nasmarowanej formy mamy do dziś ślad na piszczelu tak zwanym, wiedza nasza prócz publikacji, z małpiej ciekawości i wielu prób mniej lub bardziej udanych, się pojawiła.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#4
Dzięki za odpowiedź, czekałem aż się odezwie ktoś komu się nie wydaje tylko wie :)
Wiem że musi być forma sucha, wcześniej nawiercałem i była w środku szara, teraz jest biała więc chyba sucha.
Ale z tym podgrzaniem to nie wiedziałem.
Na ołowiu mi zależy bo ciężki.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#6
ciekma napisał(a):
Na ołowiu mi zależy bo ciężki.
Większość tych stopów jest na osnowie ołowiu lub cyny, myslę że różnica ciężaru będzie nieznaczna, zwłaszcza że są to małe detale.
Pawelasty ma rację talk czasami sie stosuje, podobnie jak pył krzemionkowy.

Podgrzanie formy, jak z pewnościa się domyslasz zmniejsza różnicę temperatur, co pozwala na spokojniejsze zalanie formy.

Byłem świadkiem jak forma ceramiczna uzyskana metodą na wosk tracony, nie została wysuszona, nikt tego nie sprawdził, zalewana była mosiądzem w łódzkiej "Armaturze", zniszczona forma, za kilkaset złotych, mosiądz wypchnięty przez parę wodną na wysokość prawie siedmiu metrów utworzył piekny kandelabr na suficie, oczywiście z wyjątkiem tego który wrócił na obsługę tygla.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#7
Trochęmnie nastraszyłeś tymi stalaktytami, ale wszystko było OK,
tym bardziej że ołów (do którego dodałem trochę cyny) to nie mosiądz, a forma była "otwarta",
znaczy się po prostu odcisnąłem plastykowy zbiornik w gipsie, aby uzyskać odlew półwalca.
Wyszło połwalca i półgluta bo zapomniałem o ujemnej zwilżalności, a w dodatku miałem tygielek bez dziubka i albo za dużo lałem albo mi zastygało zanim wlałem.
Gdzie można kupić tygielki porcelanowe z dziubkiem?
Zresztą i tak nie warto te zbiorniki odlewać, bo to raptem 6 gramów waży,
stalowa płytka z Imposta pod podwoziem byłaby już lepsza.
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#9
Szukaj w sklepach z wyposażeniem laboratoriów chemicznych, w Odzi wiem gdzie są w Krakowie niestety nie, kiedyś takowy kupowałem w sklepie "Centraszkło" może u Was jest oddział, osobiście wolę stalowe, jeśli chcesz mogę Ci taki zrobić.
 
A

Anonymous

Gość
#10
pawelasty44 napisał(a):
Ja nie lałem nigdy ale widziałem wiele razy jak kumpel lał.
Formy robi z AD-1
http://www.silikonypolskie.pl/?opt=asor ... ath_top=m3
Przed laniem wkłada formę do piekarnika, a następnie talkuje.
Ale wiem, że nie leje z czystego ołowiu tylko kupuje stop z bizmutem i czymśtam.
Na ile odlewów wystarcza jedna forma?


-Nemo , nie podają cen na podanej stronce i czy sprzedają na sztuki(kilogramy), masz jakies informacje odnośnie stopu TBC14 ?
 

pawelasty44

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
K

Kpt.Nemo

Gość
#12
Darek W napisał(a):
-Nemo , nie podają cen na podanej stronce i czy sprzedają na sztuki(kilogramy), masz jakies informacje odnośnie stopu TBC14 ?

Kupowałem stop ale nie pamiętam symbolu(zapisany w tajnym notesie w pracy) temperatura topnienia coś około 135 stopni, jeden kilogram, zapłaciłem 38 PLN(netto), plus oczywiście przesyłka.
W kontaktach z ta firmą zawsze spotykałem się z rzetelna informacją i pomocą, szukałem folii ołowianej na uszczelki pod soczewki do lasera, dostałem niewielki skrawek w ramach próbki, choć sprzedają zazwyczaj większe ilości, wszystko zależy od ludzi, tym widocznie się chce.
Cena mogła się zmienić, wszak ciągle zmieniają się ceny komponentów, z drugiej strony zakup tychże i samodzielne skomponowanie stopu może być bardziej kosztowne i trudniejsze, zakup niektórych jest chyba trudniejszy niż zdobycie plutonu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 6
Techniki modelarskie 6
Techniki modelarskie 5
Techniki modelarskie 2
Techniki modelarskie 59

Podobne wątki