• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blaszki Fototrawienie

FilipSosna

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Mam problem taki oto:
Aby wytrawić dany obszar na kliszy musi byś "puste" miejsce, a żeby nie wytrawić czarne. Ale jak zrobić aby wytrawić wypukłości (np. tabliczki)? Czy na kliszy to jakoś czy już podczas trawienia?
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Może zauważyłeś że blacha używana do elementów fototrawionych najczęściej jest dwuwarstwowa. więc wypukłości to nic innego jak wytrawienie odpowiedniego wzoru w pierwszej warstwie.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#6
TrinonH0 napisał(a):
Aby wytrawić dany obszar na kliszy musi byś "puste" miejsce, a żeby nie wytrawić czarne. Ale jak zrobić aby wytrawić wypukłości (np. tabliczki)? Czy na kliszy to jakoś czy już podczas trawienia?
1. Czarne czy przeźroczyste to zależy od tego jaką będziesz dysponował emulsją - pozytywową czy negatywową.
2. Jeśli chcesz wytrawić coś z "wzorkiem", np. tabliczkę to na kliszy od strony "wzorku" do trawienia przeznaczasz to co ma być wgłębieniem, na drugiej stronie cały ten obszar nie podlega wytrawieniu. Dodatkowo wokół tabliczki przeznaczasz odstęp od ramki do wytrawienia po obu stronach. Ale zostawiasz "mostki" aby tabliczka nie odpadła od ramki, ale tylko od "spodu".
Całkiem niezły artykuł jest w najnowszym numerze "Modelarstwa okrętowego" nr 14 (1.2008).
Powinien być dostępny w EMPiK'ach.
Cała technologia jest identyczna.
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#8
Tak jest jak piszesz.
Niedawno trafiłem gdzieś na opis jakiegoś spray'u dla elektroników (nowość) który po natryśnięciu na wydruk laserowy zwiększa jego gęstość optyczną, co poprawia kontrast przy metodzie fotochemicznej a także szczelność pokrycia przy metodzie termotransferowej.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#9
cyruss napisał(a):
http://piottr_tt.republika.pl/indexpl.htm - warto sobie skopiować stronkę zanim zniknie. Piottr już się w to nie bawi...
Piottr powiedział, że nie zamierza usuwać tej strony. I fakt, że się tym już nie zajmuje, nie znaczy, że swoje doświadczenie zabiorze do grobu.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#10
cyruss napisał(a):
Tak jest jak piszesz.
Niedawno trafiłem gdzieś na opis jakiegoś spray'u dla elektroników (nowość) który po natryśnięciu na wydruk laserowy zwiększa jego gęstość optyczną, co poprawia kontrast przy metodzie fotochemicznej a także szczelność pokrycia przy metodzie termotransferowej.
Nazywa się to TRANSPARENT 21 np. http://sklep.avt.com.pl/p/pl/70958/transparent+21.html
A popularna emulsja światłoczuła dostępna w handlu to POSITIV 20 np. http://sklep.avt.com.pl/p/pl/70934/positiv+20+0-1.html
Nie korzystałem z POSITIVA, ale z wielu źródeł dochodzą informacje, że jest to strasznie kapryśny materiał.
Dobranie czasu naświetlania to gehenna.
 

spex

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#12
A ja mam pytanie czy jest laminat 3 warstwowy? Bo będę potrzebował na most belki stalowe o przekroju H. I chyba łatwiej będzie je wytrawić niż takowe zlutować. No chyba iż w H0 takiej nie uzyskam i lepiej użyć coś kwadratowego?
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#13
Jeśli chodzi o laminaty do robienia płytek drukowanych dla elektroniki to są 3 i więcej warstwowe.
Ale dla potrzeb wykonywania blaszek nie mają żadnego zastosowania... to nieporozumienie.
Nie znam sposobu na trawienie w blaszkach więcej niż dwóch "warstw".
Musisz tak pokombinować aby dało się to zrobić dysponując taką technologią.
Prawdopodobnie bez lutowania lub klejenia się nie obędzie.
Tego typu profile. ale z plastiku wykonuje firma Plastruct.
Są też dostępne na allegro...
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#14
Nie chodziło mi o Transparent 21 (inna nazwa Pausklar 21) - ten służy do zwiększania przezroczystości papieru z wydrukiem płytki przy metodzie foto.
Ten środek o którym pisałem zwiększa gęstość optyczną tonera. Kto próbował metody foto z wydruku z laserówki na folii ten wie że z zadrukowanego obszaru po zbyt mocnym naświetleniu potrafi zrobić się kratka (laser naświetla bęben linia po linii, punkt po punkcie). Ten preparat likwiduje ten efekt, być może lekko rozmiękcza toner czy tp.
Positiv 20 nie tylko że drogi, krótkotrwały, to jeszcze upierdliwy przy nakładaniu. Mniej więcej 1 cm marginesu płytki jest stracony - natryśnięta warstwa jest tam nierównej grubości. Do tego wyłapuje wszystkie pyłki z powietrza. Podobno są gotowe płytki laminatu z emulsją pozytywową, a nawet i takie blachy. Warto poczytać w postach m.in. WM-Modela, tu czy na FM.
Naświetlenie trzeba niestety dobrać metodą próbnej odbitki (długi czas naświetlania i płytka po kawałku odsłaniana) - kto się bawił w fotografię ten wie na czym to polega. Ja naświetlałem przez wydruk na folii kwarcówką (taką domową, do opalania). Lepiej jest zrobić sobie naświetlarkę ze świetlówek UV - gotowe opisy są na "elektroda.pl". Naświetlarka przed włożeniem do niej płytki musi się "rozpędzić" przez przynajmniej 5-10 minut. Inaczej efekty naświetlania będą niepowtarzalne. Punktowe źródło światła zwiększa niedokładność odwzorowania (załamanie światła na grubości folii). Co ujdzie przy płytce to jest niedopuszczalne przy blaszkach.
Laminaty o liczbie warstw większej niż 2 są sklejane z "plasterków" podczas produkcji - nie da się niczego wytrawić wewnątrz laminatu.
Dwuteownika to nie wytrawisz, chyba że bardzo malutki 0,5x0,5 mm, ale takich chyba nawet nie ma w naturze (0,5 x 87 = 43,5). Lutowanie może sprawiać problem - będzie sie wyginał po nagrzaniu. Raczej tylko klejenie z kartonu lub blachy. Ale od tego szpecem jest WM-Model.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#15
cyruss napisał(a):
Podobno są gotowe płytki laminatu z emulsją pozytywową, a nawet i takie blachy. Warto poczytać w postach m.in. WM-Modela, tu czy na FM.
Czy ktoś może pamięta, gdzie o tym było pisane?
Chętnie bym się zaopatrzył w takie laminowane blachy.

cyruss napisał(a):
Laminaty o liczbie warstw większej niż 2 są sklejane z "plasterków" podczas produkcji - nie da się niczego wytrawić wewnątrz laminatu.
Jakakolwiek możliwość zastosowania laminatu w celu zrobienia profilu H jest nieporozumieniem.
Taki laminat to "wafel" składający się z warstw na przemian folii miedzianej i warstw izolacyjnych (nie ulegających wytrawieniu).
Np. 3 warstwowy

miedź
izolacja
miedź
izolacja
miedź

Warstwa miedzi to kilka/kilkadziesiąt um w zależności od zastosowania.
Warstwa izolacyjna ma grubość rzędu milimetr i mniej w zależności od ilości warstw.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#16

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#18
Ale jest ten towar dostępny na polskiej stronie Conrada. (Cena: 31,71 zł)
Ciekawe, czy można to u nich kupić?
Kiedyś coś chciałem od nich kupić nietrywialnego i okazało się, że można kupić ale w .de .
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#19
A co za różnica czy to conrad.de czy ...pl?
Przecież to ta sama firma, jedynie oferta jest po polsku :razz:

Obowiązują i tak ceny z de.
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#20
Co do cen to faktycznie są to ceny z de przeliczone po paskarskim kursie.
Ale oferta na pl była i jest dużo uboższa niż dla de.
Przykładem jest np. dział "Modelarstwo kolejowe", który dla pl to kilka procent tego co w de.
Konkurs dla dociekliwych.
Nazwa poniższego działu egzystuje od kilku lat na polskiej stronie Conrada:
Technika modelarstwa kolejowego według poszerzania toru
Ciekawe jak na to wpadli...?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 1
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki