• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zwrotnica krzyżowa

DBahn

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Czy można w handlu dostać tego typu zwrotnice krzyżową jak na pierwszym zdjęciu? I jakiej firmy zwrotnice krzyżowe najwierniej są odwzorowane?

roz.jpg
roz.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#3
Jeżeli już, to zwrotnicę, ale to, czego fragment wiadć na pierwszym planie po prawej stronie, to jest rozjazd krzyżowy, w tym wypadku podwójny. Takie rozjazdy są produkowane przez Roco (w wersji Roco Line i geoLINE), Tiilig (Elite), Peco. Mnie najbardziej podobają się Tillig Elite, ale zdania wśród kolegów są podzielone. Z lepszych (i droższych) firm, to właśnie Weller i Weinert.

To, co pokazał kolega Hajo, to nie jest rozjazd krzyżowy, a dwa rozjazdy zwyczajne + skrzyżowanie. Ale fakt, że ze zdjęcia trudno się zorientować, o co koledze DBahn chodziło.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#5
Jeżeli już, to zwrotnicę, ale to, czego fragment wiadć na pierwszym planie po prawej stronie, to jest rozjazd krzyżowy, w tym wypadku podwójny. Takie rozjazdy są produkowane przez Roco (w wersji Roco Line i geoLINE), Tiilig (Elite), Peco. Mnie najbardziej podobają się Tillig Elite, ale zdania wśród kolegów są podzielone. Z lepszych (i droższych) firm, to właśnie Weller i Weinert.

To, co pokazał kolega Hajo, to nie jest rozjazd krzyżowy, a dwa rozjazdy zwyczajne + skrzyżowanie. Ale fakt, że ze zdjęcia trudno się zorientować, o co koledze DBahn chodziło.
To co pokazuje hajo to są połówki podwójnego połączenia torów czasem spotyka się też nazwę połączenie krzyżowe torów równoległych. Dlatego połówki by można było dowolnie je konfigurować. Coś takiego (dwa angliki w zestawie) produkuje chyba tylko Weller.
 

przemas22223

Aktywny użytkownik
Reakcje
113 16 3
#7
DBahn.
Dałbym sobie łeb ściąć że chyba chodzi ci o te krzyżaki:
Roco 42498;
Piko 55241;
Tillig 85170;
Tillig 82170;
Bachmann 44540.

Oczywiście jeśli chodzi ci o skalę HO 1:87.

Pozdrawiam
Przemysław Malinowski
ZKMK Szczecin
 
OP
OP
D

DBahn

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Tak, Weller faktycznie robi coś podobnego jednak to nie jest dokładnie to. W tym przypadku komplikację stanowi to że górna lewa i dolna prawa to zwrotnica krzyżowa podwójna. Czy z dostępnych na rynku torów można zrobić coś takiego jak na zdjęciu? A tak w ogóle to czy krzyżówki faktycznie się wykorzystuje w realu czy jest to modelarski wymysł?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#10
Po pierwsze, nie zwrotnca krzyżowa, tylko rozjazd krzyżowy. Po drugie:
A tak w ogóle to czy krzyżówki faktycznie się wykorzystuje w realu czy jest to modelarski wymysł?
Nie krzyżowki tylko skrzyżowania. A te zdjęcia, które zamieścił kolega DBahn to nie "real"??? Fotomontaż?

Żeby zrobić taki układ, jak na zdjęciach, potrzebne są rozjazdy (zwykłe lub krzyżowe) i na środek skrzyżowanie o kącie dwa razy większym, niż kąt rozjazdu. Nie znam na pamięć asortymentu torów różnych producentów, trzeba przejrzeć katalogi i strony internetowe. Kiedyś coś takiego robił Tillig (dawny Pilz), ale w geometrii trochę zabawkowej. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle będzie trzeba przycinać rozjazdy, żeby wszystko spasować.
 
OP
OP
D

DBahn

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
No i właśnie o to mi chodziło. Czyli chcąc zachować rzeczywiste odległości między równoległymi torami bez przecięcia rozjazdów się nie obejdzie.
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#12
Z elementów widocznych na poniższym zdjęciu można stworzyć taki układ, o jakim tu mówimy. Pochodzą one z asortymentu firmy VEB Modellgleis- und Werkzeugbau 836 Sebnitz. Nr nr katalogowe: 5452729/414/48 (podwójne połączenie torów) i 5452721/414/29 (rozjazd krzyżowy podwójny). Przy odrobinie wprawy można je rozłożyć na kawałki i później poskładać w żądanej konfiguracji.

pilz.jpg


W katalogu PIKO (poniżej rok 1990) też to widać.

piko.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#13
Z elementów widocznych na poniższym zdjęciu można stworzyć taki układ, o jakim tu mówimy. Pochodzą one z asortymentu firmy VEB Modellgleis- und Werkzeugbau 836 Sebnitz. Nr nr katalogowe: 5452729/414/48 (podwójne połączenie torów) i 5452721/414/29 (rozjazd krzyżowy podwójny). Przy odrobinie wprawy można je rozłożyć na kawałki i później poskładać w żądanej konfiguracji.
To właśnie sa wyroby Pilz, które miał w swej ofercie Tillig, ale nie wiem co z tego jest jeszcze dostępne.
 
OP
OP
D

DBahn

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Stosując się do rad udało mi się wykonać drogę zwrotnicową o jaką mi chodziło. Niestety to na razie sztuka dla sztuki bo użyte zwrotnice są na drugim biegunie względem tych które zamierzam użyć. Ciężko będzie przede wszystkim znaleźć do tego nadające się skrzyżowania.

droga.jpg
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#15
Stosując się do rad udało mi się wykonać drogę zwrotnicową o jaką mi chodziło. Niestety to na razie sztuka dla sztuki bo użyte zwrotnice są na drugim biegunie względem tych które zamierzam użyć. Ciężko będzie przede wszystkim znaleźć do tego nadające się skrzyżowania.

Zobacz załącznik 231141
Cały ten układ da się zrobić na produktach wellera. Można bez problemu zrobić takie połączenie torów gdzie po przekątnej są rozkazy angielskie. Sam mam taki rozjazd z jednym anglikiem.
 

Podobne wątki