• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zwrotnica - coś niesłychanego

Gryzon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Re: Kilonia kłania się nisko

@gbbsoft

Stare wagony silnikowe Ganz-Mavag miały na dachu całkiem sporą chłodnicę silnika.

Pozdr.
 

Gryzon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Mała dygresja - dla mnie niesamowite jest to, że NAC (Narodowe Archiwum Cyfrowe) daje na swojej stronie zdjęcia małej rozdzielczości i ubabrane ichnim logo, za większe rozdzielczości każe sobie płacić (25 zeta za fotkę 13x18 + 10 zeta za prawo do umieszczenia w internecie). W tym samym czasie ich niemiecki czy amerykański odpowiednik daje cały zbiór zdjęć cyfrowy za darmo - do wykorzystania przez zainteresowanych - jedyny warunek to 50 lat od zrobienia zdjęcia - czyli wygaśnięcie ochrony praw autorskich. Np: tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:p4_Lo ... ruppen.jpg mamy piękne zdjęcie parowozu P4 (36.0-4) czyli Od1 (lub Od2) wg. PKP z Biblioteki Kongresu USA.

To jak - wolno instytucjom finansowanym z naszych podatków i mających na celu zachowywanie i udostępnianie zbiorów archiwalnych brać kasę, czy nie?
 
OP
OP
Baciar

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#7
Wiesz, w Bibliotece Kongresu czy w Public Record Office w Kew przeskanują Ci wybrany dokument do PDF i z uśmiechem prześlą e-mailem.
Ale to Anglosasi...
W Bundesarchiv jest już troszeczkę inaczej.

Tak czy owak, dobrze, że ten NAC w ogóle jest. Teraz trzeba im pomagać w prostowaniu byków w podpisach pod zdjęciami.
Z doświadczenia wiem, że uwzględniają poprawki.

Pozdrowienia.
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#8
Re: Kilonia kłania się nisko

Ale skoro tam jest cztery chłodnice to może były dwa silniki :idea: Nie żartuję, jesli miały jeździć do Zakopca to nie było lekko - lukstorpeda też miała dwa, i dwóch operatorów (motorzystów).
 

Gryzon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Masz absolutną rację - pod względem udostępniania rzeczy wykonanych w ramach projektów publicznych Anglosasi są nie do pobicia. Sam ściągałem różne dane z badań realizowanych w US i byłem bardzo zaskoczony jak miło podchodzą do takich próśb - choć ja wcale nie ich obywatel, a samo wyciągnięcie kilku rzeczy musiało zająć trochę czasu.

A Bundesarchiv ma u mnie wielkiego plusa za tę akcję: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Bundesarchiv. W XII 2008 przekazali ponad 80k zdjęć - i do dzisiaj dodają po kilka k miesięcznie. I m.in. dzięki temu jest na czym wzrok zawiesić tutaj: http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... of_Germany (pewnie w wersji niemieckiej jest więcej opisanych i skatalogowanych, ale jakoś językiem Goethego i Habermasa nie władam).

Serdecznie pozdrawiam!
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#11
Re: Kilonia kłania się nisko

Zaraz,zaraz - to przecież mogą być wloty powietrza zarówno do wentylowania przestrzeni pasażerskiej (b.małe wywietrzniki w oknach!) jak również czerpnie powietrza do chłodzenia komór silnika - przecież silnik stojącej na stacji jednostki "zagotowałby" natychmiast jeśli wentylator (napędzany oczywiście od silnika!!) nie chłodziłby medium w układzie. Nad tymi chłodnicami trzeba się zastanowić :?
 

Podobne wątki