• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Zwracie na zwrotnicach

Ragnarox

Nowy użytkownik
Reakcje
30 1 0
#1
Dzień dobry,
Zdecydowałem się w końcu na zbudowanie własnej małej makiety, żeby cieszyć się przejazdami ET22 i Laminatek w ładnym krajobrazie, jednak przy budowie torowiska natrafiłem na problem którego nie rozumiem (Mam wykształcenie medyczne stąd też proszę się nie nabijać z mojej niewiedzy na tematy elektryki).
Mianowicie chciałem połączyć oba tory rozjazdem do zabawy w proste manewry przy stacji, jednak po podłączeniu zasilania przez owy rozjazd pojawia się cały czas zwarcie, po rozłączeniu rozjazdów problem znika. (Mam sterowanie Roco z21, tory i rozjazdy to Piko, nic nie modyfikowałem w nich.) Załączam zdjęcie problematycznego miejsca i proszę o jakieś porady, podejrzewam, że jest jakiś prosty sposób na rozwiązanie tego problemu.

Pozdrawiam Bartosz
 

Załączniki

barman_2000

Aktywny użytkownik
Reakcje
160 6 0
#2
Jedna szyna np. prawa to jest + a druga lewa -. Popatrz uważnie, przy Twoim połączeniu torów poprzez ten rozjazd powstaje zwarcie bo tor + przechodzi w -. Albo musisz zrobić dwie pętle aby to było prawidłowo, albo montować moduł pętli zwrotnej które będą zmieniać polaryzację podczas jazdy lokomotyw.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.423 463 29
#3
Typowa sprawa, zwarcie na pętli. Tak, jak napisał kolega @barman_2000, wyjścia są dwa: albo zlikwidować połączenie torów na środku, albo zainstalować moduły pętli (moim zdaniem będą potrzebne dwa, ale nie mam doświadczeń z tymi modułami). Ale nawet ktoś z wykształceniem medycznym powinien mieć podstawowe pojęcie o elektryce, żeby nie zrobić zwarcia na przykład w gniazdku w domu.

Zwarcie na pętli.png
 

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
59 0 0
#6
Dobra, jestem troche teoretykiem tu, ale jakoś nie widzę jak samo przecięcie toru może działać. Owszem nie ma zwarcia po włączeniu zasilania, to się zgadza. Ale co z przejazdem lokomotywy? Z tego co wiem to koła po jednej stronie są połączone elektrycznie, więc i tak będzie zwarcie w momencie przejazdu przez przecięcie. Czyli muszą być dwa przecięcia - i coś co zasila ten izolowany odcinek.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.423 463 29
#7
nie widzę jak samo przecięcie toru może działać
A gdzie jest powiedziane, że ma być przecięcie szyn? Ja rozumiem ten rysunek tak, że to połączenie całkowicie będzie zlikwidowane. a zamiast niego będzie dodatkowy tor. Ale ma kolega @uboottd rację, że samo przecięcie sprawy nie załatwi.