• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

zwarcie w SM42 Piko

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#1
Dzień Dobry,

Mój model SM42-1083 odmówił współpracy sygnalizując zwarcie w trybie cyfrowym. W analogu również nie działa - po postawieniu lokomotywy na torze gaśnie światło w wagonie stojącym obok. W środku nic nie rzuciło mi się w oczy. Czy ktoś ma pomysł jak się do tego zabrać aby naprawić?

Pozdrawiam
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#4
Niestety nie ma złotego środka pomocy. W tej lokomotywie przyczyną może być wiele rzeczy. Raz też robiła mi zwarcie (SM42-1083), sprawdziłem miernikiem każdy element i okazało się, że jeden z kabli zasilających stykał się z innym. A na oko wszystko dobrze polutowane, więc musisz rozebrać model i dokładnie obejrzeć.
 
Ostatnio edytowane:

Przemytnik

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#6
Też miałem taki sam problem już dwie Sm 42 odmówiły mi posłuszeństwa.Te Sm 42 piko ładnie wyglądają ale pod względem elektrycznym to jest szajs jakich mało już trzeciej nie kupie.Wolał bym dać dwa razy więcej i mieć jakość Roco. Dlatego również nie Kupie Eu07 od Piko to też będzie szajs w ładnym opakowaniu i z przestarzałym silnikiem trójpolowym wstyd jak na niemieckego producenta. Kiedyś to lokomotywy były nie do zajechania a teraz nawet na okresie gwarancji się sypią
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#7
Proponuję odkręcić 2 śrubki od spodu przy jednym z wózków, zdjąć obudowę i obejrzeć kabelkologię. 5 minut roboty i można zdiagnozować ewentualne kuku z kabelkami.
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#10
Witam wszystkich
Mam następujący problem:
posiadam sm 42-593 w malowaniu PR i dzieje się z nią coś dziwnego: otóż w jedną stronę w analogu jeździ normalnie przełączając aby jechała w drugą stronę nie jedzie prawdopodobnie ma zwarcie, rozebrałem ją i nic nie widzę podejrzanego. Może ktoś z szanownych użytkowników spotkał się z podobnym problemem i może mi pomóc.
Będę bardzo wzdzięczny
 
OP
OP
Michał_P

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#11
Być może to samo co u mnie, czyli wada silnika. Silnik trzeba było ostatecznie wymienić ale wcześniej długo z Elvisem dochodziliśmy źródła problemu.
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#12
Michale, dziwne jest to, że w jedną stronę stonka jeździ normalnie, silnik pracuje normalnie, z kolei w drugą stronę silnik próbuje pracować, widzę że wał próbuje się kręcić, więc raczej gdzieś jest zwarcie pytanie gdzie może ono być
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#13
A da się wyjąć silnik i sprawdzić, czy luzem kręci się w obie strony? Jeżeli byłoby zwarcie w obwodach poza silnikiem, to byłoby zawsze, nie tylko przy jeździe w jedną stronę. Moim zdaniem albo jest jakiś problem mechaniczny w przekładni, albo uszkodzony jest silnik - w tym ostatnim wypadku może być uszkodzenie mechaniczne, jak i elektryczne.
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#14
Andrzeju dzisiaj już nie zdążyłem wyciągnąć silnika, jest to ciut więcej rozkręcania, choć przy przyłożeniu zasilania pod kabelki przylutowane na płytce bezpośrrednio idące do silnika również silnik w jedną stronę kręci super, a w drugą widać, że coś próbuje, ale nic z tego...
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#16
Andrzeju jutro postaram się sprawdzić ten trop, problem będzie zapewne z wymontowaniem silnika, choć mam nadzieję, że to tylko jakiś mały problem...
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#17
Wymontowałem silniczek kręci w obie strony bez problemu w momencie gdy jest odlutowany od całości, wydaje mi się, że problem jest jednak na płytce, bo i przekładnia wygląda na ok. Może Andrzeju masz jakiś inny pomysł?
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#18
Wyjąłem zaślepkę, w miejscu, gdzie można założyć dekoder, zaślepkę założyłem do góry nogami, dzięki temu teraz lok jedzie w tą stronę, w którą się dusił, z kolei druga strona, która normalnie jeździła, teraz dusi się...
 

michu88

Aktywny użytkownik
Reakcje
655 29 5
#20
Tu problem raczej nie jest z zaślepką a taką czarną okrągłą częścią z napisem 100. W środku na płytce są dwie takie a ta dolna jest przyjarna...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 3
Elektryka 18
Elektryka 3
Elektryka 16

Podobne wątki