• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zróbmy sobie chłodnię - czyli modele PKP rocketmana

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
PiotrB-32 napisał(a):
Ponadto w przygotowaniu nowe numer wagonów SO w malowaniu białym i brązowym.
Po wakacjach będzie Witffeld ze Skierniewic. Za tydzień dni otwarte w Skieniewicach- Zapraszam- można Witka pooglądać osobiście!
Będą to dwa rózne nowe numery wagonów So (duże S, małe o) - epoka IIIc
oraz Wittfeld - epoka II i III
A już niebawem parę sztuk muzealnych wagonów:
R - epoka IIa
SLmz - epoka IIIb
WLABd - epoka Va
Bhp - epoka Vb
i zapowiedziana wcześniej instrukcja do Plassera żeby było wiadomo jak nie zepsuć modelu.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
249 4 0
#2
Re: Nowe pomysły z Krakowa:)...

rocketman napisał(a):
... i zapowiedziana wcześniej instrukcja do Plassera żeby było wiadomo jak nie zepsuć modelu.
No i cacy, bo planuję takie coś dla siebie a i innym mniej wprawionym też się sprzyda :D
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Wczoraj wieczorem otrzymałem telefon z wieścią iż na pewnym wiki zapowiedziano Wittfelda w epoce II u pewnego "producenta". Jest to nieporozumienie a moją poprzednią wypowiedź Źle zrozumiano.

Modele o których pisałem będą dostępne u mnie dla każdego kto sobie zamówi albo kupi to co zostanie na ogólnodostępnej aukcji. Jednakże żaden z powyższych o których pisałem nie jest projektu PiotraB-32 ani tymbardziej PiotrB-32 nie jest ich producentem. Tę informację należy usunąć z wiki!


Witfeld i owocarka So owszem są w planach i będą zapewne dostępne z innych źródeł ale pozostałe to wagony które już wykonałem. Część z nich cieszy oko w paru kolekcjach. Wiem kto je wywalczył sobie i zamawiał; niejednoktotnie, pomagając i dopingując w ich powstaniu i tymże osobom dziekuję za pomoc.

Poniżej zdjęcia i rysunek kilku z wymienionych wagonów. Rysunek jest uproszczony albowiem lepiej tworzyć modele niż ich rysunki i posty na forum.

Co do samego Wittfelda to niedawno tu na forum w Giełdzie był wątek i można było zgłaszać akces na ten model a także swoje pomysły, i co mnie bardzo cieszy, pojawiły sie propozycje relacji. Będzie też model w epoce II chocby miała być 1 sztuka - bo taki właśnie wykonuję!

Jeśli chodzi zaś o Plassera to do jego oznakowania powinien wystarczyc 1 zestaw i wiedza nt. oznaczeń na wagonach ogólnie dostępna w internecie. Chętnie też udzielam pomocy i materiałów zdjęciowych.
 

Załączniki

PiotrB-32

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
Potwierdzam! Poza faktem ,że z Rocetmenem się znamy nie ma on nic wspólnego z naszymi pomysłami ani my z nimi poza tym ,że zamawia u Remika kalki. Witfleldy będą ,i powstają niezależenie - nie współpracujemy w tym temacie!. Przedstawione więc w poście Rocetmena jego pomysły są raczej pomysłami z Katowic - nie ten wątek więc:). I to bardzo dobrze bo to człowiek obdarzony talentem. Wiem co mówię bo mam kilka jego modeli.
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Na początku wykonałem różne wagony na bazie używanych. Jeśli je odsprzedawałem to za 2/3 do 100% ceny jakbyś kupił podobny fabryczny, seryjny w sklepie. Był problem ze zdobyciem baz oraz ewentualnie brakujących części. Pojawiły sie też głosy, że nie ma kinematyki, kółka się słabo toczą, stare sprzegi a nawet że za drogo.

Tak więc dla zaspokojenia potrzeb powstało trochę wagonów do kolekcji poprzez dodanie do 100% ceny sklepowej kosztu przeróbki. Ten ostatni zależy od wielu czynników m.in. złożoności i ilości oznaczeń, ilości pracy i materiałów, założonej dokładności i innego widzimisiostwa.

Kończę żeby nie zaśmiecać wątku o nowch modelach z Krakowa. Czekamy na nowe pomysły.
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Według informacji które posiadam w ep IIIc na wagonach krytych zmienił się system zapisu numeru i rewizji. Orzeł zniknął w 57 czyli rok po rozpoczeciu się epoki (na podst Polskie Epoki Modelarskie). Tak więc uważam że nie ma błędu, ale mogę się mylić. Może ktoś ma dokładniejsze rozporządzenia w tej sprawie?
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#8
rocketman napisał(a):
uważam że nie ma błędu
...i pewnie masz rację, jeśli jest na nim właściwa data rewizji :)
Oznaczeń nie zmieniano w jeden dzień tylko przy okazji jakiejś grubszej roboty.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
#9
Ładnie :D
Mnie oczywiście zainteresowały "lodówki" z pierwszego zdjęcia. Fotka nie jest zbyt wyraźna, jednak logo firmowe było chyba inne. Podsyłam skany z archiwalnej fotografii - może się przydadzą.
Życzę wytrwałości.
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
I chyba wszystko będzie jasne http://allegro.pl/item401999559__roc_wa ... e_pkp.html
Model mogę dostarczyć na zamówienie emailowe. Aha model jest w dwu odmianach i obie mają swoją rację bytu.

Jest to inny wagon niż na powyższych zdjęciach czarno białych. Ten czarno-biały na razie nie został wykonany z prostej przyczyny - nie wiadomo jakie były kolory logo i napisów.
 

Załączniki

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
#12
Misiek napisał:
sądzę, że wagon ten jest robiony na podstawie egzemplarza stojącego w Chabówce
Też tak przypuszczałem. Zresztą wspomniany wagon odbudowano w Ostrowie w 1993 roku (przy dużym zaangażowaniu środowiska MK z Krakowa :D ). W archiwach zakładowych została tylko ta prezentowana poniżej fotografia i ona właśnie posłużyła jako "swoisty wzór" do odbudowy.
Ja mam tylko dwie fotografie tego oryginału (zresztą gdzieś już wklejałem wspomniane fotki). Pierwsza wykonana 1.3.1925, ta druga z sierpnia 1925 roku. Ciekawy jest opis - jedna fotka przedstawia Spz a druga Sp - numer wagonu ten sam. Ostatnia przedstawia stan wagonu przed odbudową (po przyjeździe do Ostrowa). Jeśli chodzi o kolorystykę - to pewnie tylko Krzysiek Koj może coś "wykombinować" - chyba, że ktoś dysponuje oryginalną, przedwojenną kolorową fotką.
 

Lucjanek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
proponuję wszystkie zdjęcia "obznaczać " tak żeby nikt nie mógł się nimi najeść (bo dlaczego ktoś ma brać za darmo a sam daje "obznaczone" ?)
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Lucjanek napisał(a):
proponuję wszystkie zdjęcia "obznaczać " tak żeby nikt nie mógł się nimi najeść (bo dlaczego ktoś ma brać za darmo a sam daje "obznaczone" ?)
Nie popadajmy w paranoję. Być może nie mógł "obznaczyć" zdjęć bo nie jest autorem zdjęcia archiwalnego ani upoważnionym pracownikiem zakładu który wybudował wagon a jedynie posiadaczem n-tej kopii zdjęcia lub może nie chciał "obznaczyć", cóz za dziwne słowo, publikując dla ogólnej korzyści. Uważam że szkoda czasu na debaty na ten temat.

Uporządkujmy co nam się w wątku pojawiło:
Jest ten sam wagon SLmz w 2 malowanich i trzeci brązowy bez malowania
Są 2 modele powyzszego wagonu w obu malowaniach
Jest inny wagon na jednym zdjęciu noszący znamię serii Spz na drugim zaś Sp. Nie wiemy jakie były kolory więc nie mamy modelu.
 

Lucjanek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
słowo obznaczyć kojarzy mi się z obsikaniem (tak jak pies znaczy drzewko). czy Twoje zdjęcie lodowni jest tak piękne że trzeba je obznaczać?normalnie bym przeszedł obojętnie ale jak zobaczyłem ten wszędobylski napis to mi się wymiotować zachciało pomimo że to browar.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
#17
Panowie, trochę spokoju ! Nie ma powodu do "uszczypliwych uwag" ;)
Kolega pawelasty44 zamieścił link do interesującego nas browaru. Porównywałem fotki archiwalne z tymi rysunkami i moim skromnym zdaniem, logo mogło być w kolorystyce czarno-zielonej lub czarno-granatowej. Z pewnością tło gdzie umieszczono napis - jest białe (tak jak i postać "lwicy" z cy..... piersiami). Może wspólnym "gdybaniem" ustali się kolorystykę napisów i powstanie kolejna wersja modelu ;) I jeszcze jedno, wagon odbudowany który jest w skansenie, jest zupełnie innym typem niż ten na archiwalnych fotografiach. Tak jak pisałem wcześniej, "malowanie" takie a nie inne, wagon zawdzięcza wyłącznie zachowanej w archiwum fotce. Pozdrawiam.
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Ja nie zamierzam się wdawac w pyskówki. Taki plik wyszedł do celów poglądowych a nie oglądania szczegółów i już.

Ale co ja się tu dowiaduję, że zrobiłem wagony i są na nich cy.. te no piersi. Nigdy bym nie wpadł na to że to lwica a projekt logo mam w miarę dokładny. No może gdyby ładniejsze usta albo inny podbródek albo gdyby nie ten B-kilkadziesiąt rozmiar taki jak ma Warszawska Syrenka. Na szczęście jest o tym sławnym browarze dużo materiałów w sieci i u zbieraczy. A tu na pliku war_1_06 co nam pawelasty44 w linku podsyła jakby ładniejsza jest.
Niestety muszę zmartwić wszystkich wielbicieli erotyki, zoofilii i innej egzotyki że w skali 1:87 nie widać szczegółów. Zatem można sobie tu obejrzeć walory wagonu.
 

Załączniki

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.182 8 0
#19
rocketman napisał:
Jest ten sam wagon SLmz w 2 malowanich i trzeci brązowy bez malowania
Model tego brązowego też można wykonać. Jakiś schemat malowania jest - tyle, że numer nie jest znany. Schemat pochodzi z katalogu wagonów, opracowanego przed wojną przez PKP. Oficjalna nazwa "Lodownia 2-osiowa do przewozu mięsa. Serja Slmz. Typ E-I". Pozdrawiam.
 
OP
OP
rocketman

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Niebawem przedstawię nową chłodnię, którą wykonałem. Do jej powstania przyczynił się pan Edward P. Właściwie pomoc to za mało powiedziane bo on podesłał materiały i zapotrzebowanie na model. Tym samym jest szansa że przy silnym wsparciu grupy wraz z panem Młodzikowskim powstanie z czasem kolejny ciekawy model.

Jako że wątek rozwinął się w stronę chłodni proszę o zmiane tematu wątku na "Zróbmy sobie chłodnię - czyli modele PKP rocketmana". Pozostałe modele obiecuję przybliżyć w osobnym wątku!