• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zrób to sam - autobusy SD

OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Ja nie mogę, jest lekarz na widowni?
Spokojnie, myślę że jesteśmy pod dobrą opieką, w tym dziale na pewno są jacyś lekarze ;)

Mając z grubsza gotowe nadwozie zająłem się jego szkleniem i ozdabianiem. Na początek tylna szyba - tu przydał się dawca siedzeń, Neoplan Starliner od Rietze, bo krzywizna przedniej szyby ładnie zgrała się z krzywizną tylnej części nadwozia TAMa. Więc wyciąłem z niej tylne okno:

TAM 170A11_49.jpg


Wkleiłem tylny zderzak, tablicę rejestracyjną, zająłem się też tylnymi światłami zespolonymi i obrysowymi (kształt klosza wycięty z arkusika lub pręcika HIPS, malowane lakierem do szkła, daje nawet niezły efekt). Na fotce poniżej widać jeszcze moje metody prostowania nadwozia po upadku na podłogę, o którym wspominałem wcześniej - niestety nieprzewidziane problemy też się zdarzają.

TAM 170A11_58.jpg
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Nie chciałbym zaśmiecać zacnego wątku. Być może zdjęcie przyda się:
Dzięki, na pewno przyda się, jeśli nie ja to ktoś na pewno skorzysta - nie za wiele jest w sieci zdjęć oddających autobusowe klimaty lat 70-tych i wczesnych 80-tych.

Myślę, że się przyda. I obstawiam, że kolejny model, który powstanie znów z niczego jest obecny na tym zdjęciu:)
Możesz nie trafić :), wprawdzie Karosa i Ikarus 250 kuszą, ale bardziej kusi np. Berliet Crusair 3 ;)[/QUOTE]
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
No to na dobry początek...
Najpierw jednak skończmy co zaczęte. Tak więc przyszła kolej na montaż przedniego zderzaka, atrapy z reflektorami i przedniej szyby, świateł obrysowych na dachu, kierunkowskazów przednich, jak również deski rozdzielczej z kierownicą:

TAM 170A11_64.jpg


No i w tak zwanym międzyczasie kołpaki - ale w tym przypadku lenistwo wzięło górę i zamiast robić je od początku jak sugerował kolega Ciemny, poszukałem jakiegoś dawcy do przeróbki, który by miał ten charakterystyczny układ ośmiu otworów na obwodzie. No i dawca znalazł się nawet szybko, w postaci niedrogiej zabawki dostępnej niemal w każdym sklepie:
Siku.jpg

Wystarczyło odciąć kołpak (bo sama opona jest tu zdecydowanie za duża, TAMy jeździły na 9.00 R20), popracować nad wklęsłością tarczy, która w zabawce jest wypukła, dodać środek i mamy bardzo podobny do oryginalnego kołpak (na fotce mniej odsadzony i bardziej płaski kołpak tylny):

TAM 170A11_70.jpg


Przepraszam za jakość zdjęć, ale większość robiona przy sztucznym oświetleniu długo po zmroku.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
No i zbliżamy się do końca - wycieraczki, uchwyty pod szybą i lusterka wykonałem ręcznie z użyciem drucików 0,15 i 0,20 i 0,30, żadnego trawienia :). W ostatniej kolejności do nadwozia wklejam szyby boczne jako pasek PLA Tamiya o grubości 0,2 mm - tu zepsułem kilka gotowych dociętych pasków ze względu na miękkość powierzchni tworzywa i łatwość zarysowania nawet wykałaczką. W międzyczasie wykonałem również proste podwozie i już niedługo będzie większa sesja fotograficzna.

Aha, tablica rejestracyjna odpowiada prawdziwemu egzemplarzowi TAMa, którym miałem okazję kilka razy jechać jako wycieczkowicz.

TAM 170A11_71.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
Koledze zapewne chodziło o ramiona lusterek Maćku .
No tak się domyślałem, ale wolałem się upewnić, ale dalej nie wiem z czego zrobione są te lusterka? Czy to blaszka, czy polistyren? I jak jest mocowany drut do lusterek? W brew pozorom to są takie szczegóły, które dają właśnie niesamowity wygląd modelowi. Może kolega @SD odpowie?
Już kiedyś zadawałem koledze pytanie czym klei ten cienki HIPS i jak rozkłada klej, żeby się ten cienki arkusz nie zniekształcił i żeby nie było widać na powierzchni "nadtopień" powierzchni polistyrenu, ale niestety kolega @SD jakoś moje pytanie pominął i nie otrzymałem odpowiedzi.
Pytanie zadałem tu-klik
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
A możesz zdradzić jak zrobiłeś z drucika taką płaską powierzchnię lustra?
@Mafo, napisałem "z użyciem", co nie znaczy że tylko z drucika. Tak naprawdę to nakleiłem folię alu na HIPS 0,25 Distalem Rapid, wyciąłem kontur lusterka, potem rozlałem kropelkę Distalu na konturze lusterka tworząc lekką wypukłość i przykleiłem do wygiętego z drutu uchwytu. Na końce uchwytu nasunąłem krótkie odcinki cieniutkiej izolacji i przykleiłem je do słupków również przezroczystym Distalem Rapid.

Na Twoje pytanie o klejenie HIPSu odpowiedziałem dwa posty pod nim, jeśli mogę coś jeszcze wyjaśnić to pytaj.

TAM 170A11_74.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.560 386 20
Dzięki za info. I to jest profesjonalna odpowiedź. Poza tym jest to bardzo dobra wskazówka jak robić profesjonalnie wyglądające lusterka. (y) Dziękuję. :)
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Znalazłem wreszcie chwilę na obrobienie kilkunastu fotek z sesji zdjęciowej, którą zrobiłem tydzień temu, więc przedstawiam dziś model w całej okazałości. Oczywiście tak jak w przypadku Sanosa, i tu jest kilka rzeczy które życzyłbym sobie zrobić lepiej albo inaczej, no ale nie od razu Rzym zbudowano. Poza tym oprócz połamanych wcześniej kilku słupków, podczas malowania zaliczyłem odcisk palca na białym lakierze, który trzeba było usunąć, a retuszowanie małej rysy na dachu skończyło się powtórnym malowaniem całego dachu. Tym niemniej mówię "KONIEC" i już więcej nie poprawiam niczego. Pozdrawiam wszystkich, którzy mi kibicują, no i teraz staję przed dylematem: kolejny autobus czy lokomotywa...? :)

Forum 1.jpg


Forum 3.jpg


Forum 4.jpg


Forum 5.jpg


Forum 6.jpg


Forum 7.jpg


Forum 89.jpg


Forum 10.jpg


Forum 17.jpg
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Ogrom pracy i na prawdę świetny efekt. Bardzo mi się podoba, choć ani nie moja epoka, ani fanem autobusów nie jestem. Kołpaki mi się tylko nie podobają, taki trochę plastikowy efekt dają.

I rób autobus, kolejny ;)
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Przepiękny.
Lokomotywy to robi wielu ;) a tu masz misję do spełnienia. Twoje modele i relacje rozkręcają cały dział samochodowy. Narobiłeś nam smaka i nas teraz zostawisz?

Czekam na kolejny model i pozdrawiam.(y)
Adam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 31
W robocie 56
W robocie 25
W robocie 7
W robocie 10

Podobne wątki