• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zrób to sam - autobusy SD

OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#41
Paweł, nie narzekam tylko chciałbym mieć tą pozycję u siebie bo Sanosa nie mam. A, tak pozostaje mi albo ślinę łykać , albo wycierać:D:LOL::ROFL:
Koledzy, nie do końca się zgadzam z takim stawianiem sprawy. Moim zdaniem, aby model albo jego elementy mogły być powielane przez odlewanie, musiały by być przede wszystkim zaprojektowane inaczej, z większą liczbą kompromisów, żeby nie połamać się przy montażu. Nie planowałem tego, bo ani nie mam ambicji bycia małoseryjnym producentem, ani tym bardziej nie mam na to czasu, nie mówiąc już o braku doświadczenia w odlewaniu z żywicy. A poza tym to w ogóle mój pierwszy model samochodowy w tej skali budowany od podstaw. Nie chcę poruszać w ogóle ekonomicznych aspektów takiego przedsięwzięcia (choć głos kolegi Abartha chyba dość dobrze opisuje naszą rynkową rzeczywistość w tym obszarze). Tym niemniej odkąd jestem na tym forum, wierzę w jego edukacyjną moc i po to pokazuję krok po kroczku, jak model wykonałem, aby ewentualni naśladowcy mieli łatwiej. Oczywiście służę również bardziej szczegółowymi radami dotyczącymi technologii, w których mam doświadczenie, bo moim zdaniem, w przypadku pojedynczych modeli tradycyjne technologie wciąż wymagają mniejszego sumarycznego nakładu pracy niż projektowanie i składanie blach trawionych lub wszechobecne dzisiaj drukowanie 3D.

Wracając do relacji: od początku budowy zastanawiałem się, jak najefektywniej wykonać wnętrze - czyli uniknąć ręcznego rzeźbienia 53 identycznych foteli. Szukałem więc dawcy. Niestety, w wielu modelach nowszych autobusów turystycznych fotele są wykonane jako jeden element z wtrysku o niezbyt ładnym kształcie pojedynczych foteli i do tego o odstępach między fotelami, które są odrobinę większe niż te w oryginalnym Sanosie. Jak widać jeździmy coraz bardziej komfortowo. Na szczęście wpadły mi w ręce prawie za bezcen dwa modele 3-osiowych Neoplanów Starlinerów, w których fotele są fabrycznie wykonane jako osobne elementy wciskane w podłogę, i do tego mają ładny kształt, włącznie z podłokietnikami. Niestety, trzeba i tak je trochę skrócić u podstawy, wstawić w nową podłogę, no i przemalować. Więc i tu nie da się uniknąć sporej ilości żmudnej pracy.

Sanos 31.JPG


Sanos 32.JPG


Sanos 30.JPG
 
Ostatnio edytowane:

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
#42
He, he.:) Oczywiście, że rozumiem Twoje podejście do tego tematu i je szanuję. Podziwiam no i tak zdrowo zazdroszczę, że Ty masz;).A, my....? No cóż możesz zawsze powiedzieć : zróbcie sobie bo pokazałem jak i co, a w razie czego służe radą.Dziękujemy bo dobre i to(y)
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#44
Tak będą pomalowane fotele: ciemnoczerwone siedziska i oparcia, boki, tył i podłokietniki czarne, białe zagłówki. To chyba był najczęściej spotykany schemat kolorystyczny wnętrza Sanosów i TAMów, przynajmniej tak mi podpowiada pamięć. Poza tym ładnie będzie współgrał z kolorami nadwozia (z dwóch typowych schematów malowania pierwszych serii dla PKSu wybieram ten kremowo-pomarańczowy czy też kremowo-ciemnożółty).


Sanos 29.JPG
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#45
Nie przepadam za czynnościami powtarzającymi się, ale czasem trzeba pomalować 53 zagłówki. Dla urozmaicenia w środku będzie kierowca.

Sanos 28.JPG
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#46
Wracając do nadwozia, kolejnym etapem było zaszpachlowanie szczelin, wstawienie słupków i obramowań przedniej i tylnej szyby, wyprofilowanie tylnych bocznych słupków, itp. Tu musiałem pójść na małe kompromisy, ponieważ wymyślony wcześniej sposób mocowania przedniej i tylnej szyby poprzez wygięcie elastycznego i przezroczystego tworzywa i wciśnięcie go w rowki wykonane w przedniej i tylnej ścianie i w dachu nie sprawdził się (szyby wyskakiwały ze zbyt płytkich rowków) i musiałem zrobić trochę szersze obramowanie szyb przednich i tylnych pod krawędzią dachu niż to jest w oryginale. W następnym modelu muszę inaczej rozwiązać kwestię wstawiania szyb, tu po sklejeniu ścian z dachem niewiele mogłem już zrobić, żeby nie zniszczyć modelu i konieczna była mała korekta ramek. Jak mówią, człowiek uczy się na błędach, do późnej starości zresztą :)

Tak wyglądało nadwozie pociągnięte podkładem:

Sanos 21.JPG


Sanos 23.JPG


Sanos 26.JPG


Sanos 25.JPG


Sanos 22.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
#50
Po raz kolejny jestem pod wrażeniem. Poskładana karoseria wygląda jak oryginał. Po prostu rewelacja. Gratuluję umiejętności. (y)(y)(y)
 

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#51
Model śliczny. Może warto pomyśleć o zrobieniu formy do odlewów. Miałbyś wielu chętnych na zakup. Nigdy nie widziałem modelu Sanosa, tym bardziej tak wykonanego.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#53
Dziękuję! Na tym etapie byłem już pewien, że coś z tego wyjdzie ;) Więc najpierw sporządziłem w miarę proste wnętrze:

Sanos 27.JPG


Sanos 33.JPG


Później zabrałem się za malowanie nadwozia. Żeby nie złamać czegoś niechcący w trakcie malowania, musiałem jeszcze wcześniej słupki posmarować lekko od wewnątrz distalem, który nawet jako cienka warstwa dodaje każdemu materiałowi sztywności, no i przyszła kolej na kolory. Najpierw kremowy dach i boki do linii bagażników, potem żółtopomarańczowy dół, potem żółtopomarańczowe pasy pod oknami, na końcu srebrne listwy, słupki w przedniej i tylnej szybie i ramki odsuwanych okienek. Nie mam zbyt wiele zdjęć z tego etapu, ale coś się znalazło:

Sanos 33a.JPG


Sanos 34.JPG


Sanos 35.JPG


Sanos 36.JPG
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
#55
Co tu komentować? Cokolwiek by nie napisać to i tak będzie mało wobec tego zjawiskowego modelu, który powstaje z niczego na naszych oczach.(y)(y)(y)
 
Reakcje
5 0 0
#58
Czołem
s-l1600.jpg

na listwy polecam taki wynalazek, ostatnio nabyłem w ramach testu i jestem zachwycony, daje naprawdę idealny chrom, małe detale możńa delikatnie podmalować pędzelkiem.
Oglądam dalej ...
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
#59
Czołem
Zobacz załącznik 476217
na listwy polecam taki wynalazek, ostatnio nabyłem w ramach testu i jestem zachwycony, daje naprawdę idealny chrom, małe detale możńa delikatnie podmalować pędzelkiem.
Oglądam dalej ...
Całkiem fajny pisak, ale jakbyś podał jeszcze firmę produkującą, bo widać tylko ostatnie trzy literki "TOW", to wtedy było by nam łatwiej znaleźć sklep z takim pisakiem. :)
 

Irokez46

Znany użytkownik
Reakcje
10.409 47 0
#60
Tak sobie obserwuję postęp Twoich prac przy tym modelu i w końcu muszę napisać. Niestety nie wszystko mi się podoba. Głównie to że to Ty będziesz miał taki zarąbisty model.:D Jest cudowny, niepowtarzalny. Gratuluję umiejętności, cierpliwości. Mam nadzieję że nie skończysz na tym jednym modelu a na warsztat weźmiesz też inne autokary znane z polskich dróg.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 31
W robocie 56
W robocie 25
W robocie 7
W robocie 10

Podobne wątki