• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zrób to sam - autobusy SD

OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#21
Ciąg dalszy - owalne obramowanie przednich reflektorów z miękkiego drutu 0,25 wyprofilowałem na narzędziu z dwóch okrągłych plastikowych pręcików o potrzebnej średnicy sklejonych bokami. Podobnie zrobiłem obramowanie otworów wentylacyjnych silnika na tylnej ścianie - z drutu wyprofilowanego na płytce wyciętej i oszlifowanej na właściwy kształt z polistyrenu. Poniżej wynik tej operacji.

Sanos 11a.JPG


Następnie wywierciłem otwory pod reflektory - będą je imitować pręciki z przeźroczystej plexi przeszlifowane na odpowiednią średnicę (1,6 mm) z pręcika 2 mm - taki udało mi się kupić. W tylnej ścianie również wywierciłem otwory na światła, przykleiłem imitacje oświetlenia tablicy rejestracyjnej i wyżłobiłem nóżką cyrkla linie podziału blach. Żłobienie krawędzi drzwi, klap, bagażników itp. również robię w ten sposób, polistyren HIPS jest miękki, więc trzeba to robić z czuciem, najlepiej lekko i wielokrotnie do uzyskania zadowalającej głębokości.

Ponieważ Sanos ma dużo ozdobnych listew, zdecydowałem się przyklejać imitujące je cienkie płaskowniki polistyrenowe na ścianach przedniej, tylnej i bocznych przed malowaniem i przed sklejeniem ścian ze sobą, żeby uniknąć "męczenia" sklejonego nadwozia głównie ze względu na filigranowość ścian bocznych. Wykorzystałem profile Evergreen 0,5 mm x 0,25 mm po ręcznym przeszlifowaniu na trochę mniejszą grubość i szerokość (ok. 0,45 x 0,2 mm). Po przyklejeniu i wyschnięciu potraktowałem je jeszcze dodatkowo delikatnie gąbeczką ścierną 3M.

Sanos 12a.JPG


Sanos 12b.JPG


To na razie tyle, Wesołych Świąt!
 

IgorS

Aktywny użytkownik
Reakcje
174 2 0
#24
Czystość i dokładność wykonania wyglądają jak idealny odlew z żywicy lub wydruk 3D - wygląda przepięknie! :). Linie podziału blach z tyłu robią wrażenie!
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#26
Panowie, staram się, ale nie wszystko wychodzi od razu i nie zawsze wszystko wychodzi tak jak bym chciał. Widzę też, że naprawdę kluczowe jest dokładne przemyślenie kolejności i sposobu wykonania oraz montażu elementów przed rozpoczęciem prac. Fakty takie jakim klejem (jak szybko wiążącym) przykleja się różne elementy też mają duże znaczenie, bo od tego zależy, czy będzie czas na ustawienie detali, czy nie, albo czy ślady łączenia elementów nie uwidocznią się przy malowaniu. Dobra taśma maskująca przy przyklejaniu drobnych detali (listwy, pokrywy) przydaje się, zeby nie ryzykować zepsucia powierzchni wokół. Trochę materiału i tak zepsułem - wierzcie mi, ta skala to jednak duże wyzwanie przy rzeźbieniu czegoś od zera :)

Wracając do relacji - przykleiłem listwy ozdobne z polistyrenu na ścianach bocznych, przy okazji wykonałem z polistyrenowych pręcików (podobnie jak grill) pokrywę otworu wentylacyjnego z tyłu z prawej strony. Jak już się tak rozpędziłem, to i napis SANOS na przedniej ścianie (i S14 na bocznych) wyciąłem również nożykiem w polistyrenie i przykleiłem literka po literce.

Sanos 6.JPG


Sanos 7.JPG


Sanos 8.JPG



Przymiarka z grillem i reflektorami na sucho:

Sanos 16.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.940 386 20
#27
Jesteś po prostu niesamowity. Szczegóły powalają na kolana. Wycinane nożykiem literki w polistyrenie... marzenie. Po prostu brawo dla Ciebie brawo 02.gif brawo 02.gif brawo 02.gif
Szczena opada e010.gif e010.gif e010.gif
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#28
Niesamowita praca i zacięcie do takiej "dłubaniny". Za literki dziergane nożykiem, czapki z głów. Gratuluje, podziwiam obserwuje :) Powodzenia w dalszym rzeźbieniu.
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#31
Dla mnie to będzie model roku, jeśli chodzi o pojazdy minionej epoki. Literkami z polistyrenu zabiłeś mnie na serio :ninja:
Kiedy tak leżałem pod biurkiem zabity miałem trochę czasu na zastanowienie i pomyślałem, że może warto na tym etapie, kiedy masz boki, przód i tył osobno, zrobić silikonowe formy tych elementów. Mając taki model, pracochłonny i imponujący jak Grunwald Matejki cieszyłbym się że mam coś czego inni nie mają i mieć nie będą, ale mimo wszystko zostawiłbym sobie furtkę na przyszłość - żeby nie musieć naruszać oryginału kiedy przyjdzie do głowy zrobić kopię. No i przyda się taka kopia zapasowa jakby coś, co nie daj Boże, poszło nie tak.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
#32
Dla mnie to będzie model roku, jeśli chodzi o pojazdy minionej epoki. Literkami z polistyrenu zabiłeś mnie na serio :ninja:
Kiedy tak leżałem pod biurkiem zabity miałem trochę czasu na zastanowienie i pomyślałem, że może warto na tym etapie, kiedy masz boki, przód i tył osobno, zrobić silikonowe formy tych elementów. Mając taki model, pracochłonny i imponujący jak Grunwald Matejki cieszyłbym się że mam coś czego inni nie mają i mieć nie będą, ale mimo wszystko zostawiłbym sobie furtkę na przyszłość - żeby nie musieć naruszać oryginału kiedy przyjdzie do głowy zrobić kopię. No i przyda się taka kopia zapasowa jakby coś, co nie daj Boże, poszło nie tak.
Popieram ten pomysł z odlewem i już podpisuję się dwoma rękami pod zamówieniem.:) Bo w kolejkę ustawiłem się już wcześniej;)
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#33
Niestety panowie, muszę Was zmartwić :( - po pierwsze, relacja jest retrospektywna trochę, więc jestem już dwa kroki dalej, a gdy faktycznie byłem w tym miejscu, nie odważyłbym się ścian bocznych zalewać silikonem, ponieważ ze względu na cienkość i wiotkość ścian i delikatność słupków (a kilka ich wcześniej złamałem i musiałem całą jedną ścianę wyrzucić) nie chciałem za dużo manipulować tymi elementami, raczej patrzyłem, żeby jak najszybciej skleić je w całość z przodem i tyłem i dachem w celu uzyskania jako takiej sztywności nadwozia i stabilnej geometrii pudła. Nie mówiąc już o odsuwanych okienkach - pionowe poprzeczki odpadały mi wiele razy, bo jeśli klej trzyma naprawdę dobrze jak się ściany nie wygina, to każde drobne odkształcenie ściany nie służy tym ramkom. W kolejnym modelu muszę to zrobić inaczej i w innej kolejności. Wydaje mi się, że do ewentualnego odlewania trzeba by ściany w ogóle zaprojektować inaczej, zrobić grubsze słupki i usztywnić całą płaszczyznę, żeby nie wichrowały się w formie.

Ja natomiast zająłem się w następnej kolejności w miarę prostym podwoziem (ze sklejki 2 x 0,6 mm), aby po sklejeniu ścian ze sobą i z dachem można było usztywnić całość również od dołu do dalszych operacji (bo nadwozie wymagało szpachlowania szczelin, wstawienia centralnych słupków w przedniej i tylnej szybie, obramowania szyb okien przednich i tylnych, wyprofilowania tylnych bocznych słupków zgodnie z kształtem ścian i dachu, itp. itd.)

Więc po przymiarkach na sucho skleiłem wszystko w jedną całość (trzecia fotka).

Sanos 19.JPG


Sanos 19a.JPG


Sanos 20.JPG


Koła widoczne na zdjęciach to koła z zestawu Wikinga z fotki poniżej, które pasowały mi do Sanosa najbardziej z tego co znalazłem na rynku. Oczywiście nie obyło się bez przeróbek tylnych kół, ale to będzie widać na późniejszych zdjęciach.

Sanos 18.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#34
Dla mnie szok!! Nie jeden firmowy model przy Twoim dziele wymięka:eek:(y) Jeśli chodzi o odlewy, ja bym sie chyba nie bawił, sprzedaż dwa odlewy a zaraz na allegro pojawi sie 10... Widac to po prostym przykładzie Żuka od Piotrka, mało tego, wielu upierdliwców którzy by kupili od Ciebie model mieli by sporo do powiedzenia na jego temat, a że siedzenie krzywo wklejone, a że nie doszlifowane, a że koło ma zły rozstaw śrub itd itd, szkoda nerwów, tak przynajmniej śpisz spokojnie w poczuciu dobrze spełnione zadania, model masz Ty a reszta moze tylko pozazdroscic:)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.940 386 20
#40
Coraz piękniej wygląda Sanos. Także z chęcią bym takiego kupił. No ale, jak to Heniek napisał, pozostanie się tylko ślinić. ;) No i oczywiście oglądać fotki tak dopieszczonego modelu. :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 31
W robocie 56
W robocie 25
W robocie 7
W robocie 10

Podobne wątki