• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zrób to sam - autobusy SD

OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
Mało widowiskowe i dość żmudne wklejanie i wyrównywanie zaokrągleń rogów otworów okiennych...

Jelcz PR110 Forum 14.jpg


Jelcz PR110 Forum 15.jpg


Równocześnie robią się nowe osłony nadkoli:

Jelcz PR110 Forum 13.jpg
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
Chyba juz sie zrobily ;) Ciety laserem Hips? Chociaz jak na laser za gladki jest. Lupe to chyba z 30x powiekszenia uzywasz ;)
A czym kleisz ten hips do zywicy. Klej AC to raczej slabo klei PS. Juz raz pytalem ale nie odpowieziales.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
Chyba juz sie zrobily ;) Ciety laserem Hips? Chociaz jak na laser za gladki jest.
Robią się, bo zwykle robię dwa-trzy więcej i wybieram te najlepsze i najbardziej powtarzalne. Poza tym zapas może się przydać w przypadku jakichś niepowodzeń później.
HIPS 0,25 mm cięty nóżką od cyrkla (okrąg od wewnątrz) i nożykiem OLFA (kształt zewnętrzny), wyrównany i wygładzony ręcznie papierem ściernym, o gradacji od 800 do 2000. Laser tutaj byłby armatą na muchę, poza tym mógłby sobie nie poradzić z krawędziami.

A czym kleisz ten hips do zywicy. Klej AC to raczej slabo klei PS. Juz raz pytalem ale nie odpowieziales.
Przepraszam, pewnie przegapiłem. Ja nie zauważyłem, żeby CA słabo kleił HIPS do żywicy - mój klei rewelacyjnie, i to niezależnie od konsystencji (używam różnych gęstości). Oczywiście odtłuszczenie to podstawa przy każdym kleju. Kiedy nie zależy mi na czasie, a na precyzyjnym ustawieniu elementów i możliwości poprawiania tegoż, albo na usztywnieniu większych płaskich powierzchni, kleję też distalem - przy czym wtedy dobrze jest powierzchnię delikatnie zszorstkować grubszym papierem ściernym (200 do 400). Najlepiej klei klasyczny Distal, Rapid jest troche gorszy, Poxipole jeszcze gorsze (wymagają natychmiastowego nałożenia, bo zbyt szybko po zmieszaniu tracą przyczepność).
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
są różne rysiki przecież...
No wlasnie czekam na te "rozne" ;)
Zasadniczo do żłobienia rowków w tworzywach zwykle wystarczała mi nóżka od cyrkla, czasem lekko podszlifowana, ale niedawno nabyłem za radą kolegi rysik T019 firmy RB Productions i faktycznie fajnie żłobi rowki - jak na rysunku (zdjęcie ze strony sklepu Exito), tylko trzeba go dokładnie prowadzić, bo końcówka jest elastyczna i lubi uciec na bok.

T019.jpg


Poniżej ciąg dalszy prac przy nadwoziu - przerobiona wnęka na tablicę kierunkową, otwory na światła przeciwmgielne w zderzaku, obrys drzwi, trochę linii podziału. W marcu powinienem mieć troszkę więcej czasu, więc przyspieszymy :)

Jelcz PR110 Forum 16.jpg
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
Rowki nawet supernarzędziem trzeba robić bardzo delikatnie, bo na ścianach mamy trzy różne materiały o zdecydowanie różnych twardościach. To już ostatnie takie "brzydkie" zdjęcie, za chwilę malowanie podkładem.

Jelcz PR110 Forum 17.jpg
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
Żółty też się położył ładnie. Podkład i lakier Mr.Hobby Mr.Color.

Jelcz PR110 Forum 21.jpg


Jelcz PR110 Forum 22.jpg


W międzyczasie kończę robić trochę uproszczone wnętrze przy wykorzystaniu foteli z mojego tradycyjnego dawcy Starlinera od Rietze. Ponieważ ściany odlewu nadwozia są bardzo grube, fotele trzeba było trochę przesunąć do wewnątrz kosztem szerokości przejścia między fotelami, ale myślę że z zewnątrz nie będzie to wyglądało źle.

Jelcz PR110 Forum 31.jpg
 

IgorS

Aktywny użytkownik
Reakcje
174 2 0
Podziwiam czystość wykonania i ostrość krawędzi kolorów na burtach! :) Świetna robota i kolejny wspaniały autobus w Twojej kolekcji.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Można się już przyzwyczaić do nieziemskich modeli w tym wątku ale za każdym razem dech zapiera. Tak jak napisał mój poprzednik, ta staranność wykonania zachwyca.
Często odnoszę wrażenie, zwłaszcza jak coś sam pomaluję i spojrzę na malowania innych - tak genialne jak kolegi @SD , że albo mają mniejsze łapki, albo ściemniają że to skala 1:87 i np robią porównanie do grosza, który ma 10 cm średnicy...
Teoretycznie powinienem padać z zachwytu widząc takie cacka (i przez chwilę faktycznie tak jest), a praktycznie wpadam w dół emocjonalny, bo sam nie jestem w stanie czegoś takiego zrobić... Co innego wydziergać w 3d i dać do druku, a co innego manualnie uzyskać taką dokładność i staranność.
Wielkie brawa i niski ukłon. Tyle w temacie.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Zaprawdę powiadam wam. Kopara mi opadła.
No jak żywy. Takim jeździłem czasem do szkoły. Mówiliśmy na ten autobus stodoła.
Ależ piękny.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Zaprawdę powiadam wam. Kopara mi opadła.
No jak żywy. Takim jeździłem czasem do szkoły. Mówiliśmy na ten autobus stodoła.
Ależ piękny.
noo, śmierdziało w nim spalinami, trząsł się i dygotał na postoju, a bujał podczas jazdy. Chorowałem jak nim jeździłem. Zresztą każdy autobus mnie wtedy zabijał. Niemniej popatrzeć z dzisiejszej perspektywy jest naprawdę fajnie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 31
W robocie 56
W robocie 25
W robocie 7
W robocie 10

Podobne wątki