• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zrób to sam - autobusy SD

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Adam, nie kadź mi tak...
Sławku, bez urazy. Jesteś już w takim wieku, że najwyższy czas nauczyć się przyjmować komplementy. Cholera, chyba już to komuś mówiłem - a no właśnie - codziennie powtarzam to sobie :cool:
Dla Twojej informacji podaję, że moja żona dziś obejrzała jak rodził się Twój Sanos, a potem jak juz myślałem, że się znudziła to kazała sobie jeszcze TAM'a pokazać. A uwierz mi, jej nie łatwo zaipomować w sensie modelarskim :)
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
@Adam66, serdecznie pozdrów żonę ode mnie.... :)

Mój pomysł na kratę wlotu powietrza - gotowa siateczka Aber o prawie idealnie pasującym schemacie kratek, obramowanie z drutu wygiętego ręcznie na właściwy kształt i spiłowanego do trochę mniej niż połowy grubości. Wszystko pomalowane aerografem i przyklejone na odrobinkę przeźroczystego kleju epoksydowego. I znowu udało się uniknąć fototrawienia ;)

Odbłyśniki reflektorów dostałem od Tomka @Flotoma (dzięki!), na to szkiełka - dwa cienkie plasterki ucięte z oszlifowanego i wypolerowanego na wypukło końca pręcika z plexi fi 2 mm - przyklejone również klejem epoksydowym.

Jelcz 043 forum 18.jpg
 

holosal

Aktywny użytkownik
Reakcje
93 0 0
Sławku, krata wygląda obłędnie, niczym oryginał w skali 1:1. Tyle pracy i serca wkładasz w ten model, że tamta fabryczna wypukła atrapa była nie do przyjęcia. Też korzystam z produktów Abera, tylko że w mojej ulubionej ostatnio 1/700.:love:
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Panowie - dziękuję za komentarze :) Myślę, że tych kilka charakterystycznych detali robi z tego modelu lepszego Jelcza, i liczę, że znajdzie się jeszcze kilku kolegów, którzy zechcą zrobić taką konwersję.

Wnętrze - tu nie poszalałem, dodałem tylko poręcze do oparć foteli, kierowcę, ściankę za kierowcą no i oczywiście zegar, podmalowałem nieco różne elementy na kolory bliższe oryginałowi - jak dla mnie wystarczy.

Aha, na samym końcu podwozia dodałem mocowanie haka holowniczego.

Jelcz 043 forum 19.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Sławku Tobie zapewne mało kto z nas dorówna :) jednak oglądając Twoją relację z przebudowy tego modelu mam coraz więcej parcia aby swój model też podobnie przebudować. Twoje doświadczenia zapewne nie tylko mnie będą pomocne.
W swoim imieniu dziękuję za to ,że zechciałeś nam tą relację przedstawić (y)
Model będzie "modelarskim majstersztykiem ". Korzystając jeszcze przy okazji chciałbym zapytać - jak nazywa się ten klej epoksydowy którego użyłeś do budowy reflektorów ?
Pozdrawiam serdecznie i gratuluję pięknej przebudowy :)
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Zbyszku, dziękuję - jak już pisałem kiedyś, zależy mi na tym, żeby więcej osób próbowało robić modele własnoręcznie, szczególnie takie, których prędko nie wyprodukuje żadna firma, więc dzielę się informacjami na temat mojego warsztatu - niech to będzie taka modelarska misja ;)

Co do kleju - to był Pattex Epoxy 5-minutowy, jak dla mnie wystarczająco przezroczysty.

A w Jelczu uzbrajamy tył nadwozia w detale...

Jelcz 043 forum 20.jpg
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Kalkomania przyklejona na tworzywo 0,1, pociągnięta rzadkim matowym bezbarwnym z aerografu, wycięta, krawędzie podmalowane czarnym kolorem żeby nie świeciły na biało i przyklejona.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
A tu taka przymiarka wnętrza do nadwozia, jeszcze sprzed przyklejenia obrysówek, ale już z przednim zderzakiem. Do zrobienia zostało wklejenie z powrotem oszklenia (pozostanę z fabrycznym), klap dachowych, kierunkowskazy, wycieraczki, lusterka, tablica z przodu i chyba tyle.

Jelcz 043 forum 21.jpg
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.406 68 0
Witaj Sławku, ogromny szacunek i podziw za kawał porządnie wykonanej pracy(y),
wracając do modelu, ogórki na przednim zderzaku miały dwa mini podesty z blachy ryflowanej aby kierowca mógł
spokojnie sobie szyby przetrzeć. Widać to na większości zdjęć, jeżeli chcesz, to możesz też się o to pokusić.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Tomek, racja, widziałem to na fotkach, nawet chwilę o tym myślałem ale jakoś zapomniałem zanotować. Zrobi się.
 
OP
OP
SD

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Tak jak pisałem, oszklenie wkleiłem fabryczne - nie jest ono przedniej jakości, boczne szyby poza tym są mniejsze od otworów okiennych i pozostawiają szczeliny, ale uznałem, że wystarczy już tej zabawy z Jelczem, czekają kolejne modele. Klapy dachowe - mój pomysł to kilkukrotne pociągnięcie powierzchni klapy rzadkim lakierem spirytusowym do szkła z aerografu, aby uzyskać efekt imitacji gładkiego ciemnoniebieskiego plexi. Kierunkowskazy wykonane metodą opisaną wcześniej, wycieraczki z drucików 0,25 i 0,2, lusterka na drucikach troszkę grubszych, niż wynikałoby to ze skali, ale wolę, żeby nie oderwały się od razu przy zahaczeniu o cokolwiek. Tablica rejestracyjna z przodu, minipodesty na zderzaku przednim, o których przypomniał @Tomek M. No i trzeba było skrócić ośki kół o milimetr, bo koła w modelu, szczególnie tylnej osi, nienaturalnie zbliżały się do zewnętrznej krawędzi nadkoli. Koła założyłem oryginalne, felgi przemalowane na szaro. W przyszłości może wymienię te Trilexy na lepsze, ale na dziś są OK.

Sławku, koniecznie proszę na koniec o zdjęcie porównawcze z "surowym Ogórkiem".
Na końcu trzy fotki porównawcze z drugim modelem, którego nie rozbebeszyłem jeszcze - jak kiedyś mnie najdzie ochota, zrobię z niego drugiego Jelcza w jakimś innym malowaniu.

Pozdrawiam wszystkich - Jelcz będzie do oglądnięcia na żywo pewnie na którejś z tegorocznych imprez modułowych, będzie stał na przystanku PKS stacji Grabowo Pomorskie. A ja teraz musze zastanowić się, za który z zaczętych modeli wziąć się w następnej kolejności ;)

Sesja 1.JPG
Sesja 6.JPG
Sesja 8.JPG
Sesja 10.JPG
Sesja 13.JPG
Sesja 15.JPG
Sesja 2.JPG
Sesja 3.JPG
Sesja 4.JPG
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Sławku,
Wielkie dzięki za Masterclass z Jelczem.
Jeśli idzie o mnie, to Twoją misję możesz uznać za sukces, bo właśnie zamawiam Ogórka dla siebie. Osiągnięty przez Ciebie efekt, przekonał mnie do zakupu i będzie dla mnie wyznacznikiem jakości jaką bardzo bym chciał osiągnąć.

Nie wiem jak inni koledzy, ale osobiście bardzo doceniam, że potrafisz nie tylko robć wspaniałe modele ale umiesz też dzielić się swoją wiedzą i nie pozostawiasz żadnego z pytań bez odpowiedzi. To rzadka w dzisiejszych czasach umiejętność:)(y)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 31
W robocie 56
W robocie 25
W robocie 7
W robocie 10

Podobne wątki