• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZPNK HugwaTory

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#1
Ostatnio zacząłem pracę nad kolejnym skrzyżowaniem H0 i tak sobie pomyślałem żeby zebrać w jednym wątku kilka co bardziej udanych prób, które są rozsypane po całym forum.

Na początek jednak wrzucę największą, ale piękną katastrofę, pierwszy akt mojego Opus Magnum, czyli toru w N. Szalone czasy, piętnaście lat temu, pozdrawiam wszystkich z kim dane mi było wywołać najcięższego kaca w moim życiu przy ognisku na TRAKO 2005.
Podkłady z drewna, trawione podkładki stylizowane na tor S42, szyny ME c40. Jezusie, ależ ja byłem cierpliwy...

N-tor_balsa_01.jpg


Można zostać przy eNce. Prób było mnóstwo, bardziej i mniej perwersyjnych, mam ich jeszcze sporo i jeśli bogowie pozwolą to za dwa lata wznowię tę radosną twórczość, na razie mam inne priorytety. Nie będę się tu samobiczował, wrzucam tylko to co można nazwać ukończonym. Ale jak już obrobię wątki ze starego N-ormowego forum to coś może dołożę ku radości i przestrodze.
Tak wyszedł model rozjazdu S42-230-1:9 spd, który nawet ma swój temat na tym forum:

N-S42-6_20120505_10s.jpg


Był jeszcze rozjazd zrobiony z drewna i metalu, kto ciekaw zobaczy w powyższym linku.

Najlepszym moim zdaniem dziełkiem w eNce był krótki odcinek toru na podkładach INBK-7, lutowany, z szyn c40. Więcej o nim tutaj.
Wyszedł zacnie:

N-tor_INBK-7_2014-12-17 14.35.04 s.jpg


No dobra, był jeszcze taki żarcik, tor Nf 3.2 mm ze stalowych szyn Eishindo, zlutowany "z rąsi", żeby sprawdzić czy da się.

Nf_p01.jpg


W kolejnych odcinkach pokażę inne, ale nie będzie tego dużo.
Stay tuned, jak mawiali starożytni Rosjanie.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#3
Światy równoległe. W sumie to obojętne co lutujesz, ważne żeby popełnić wszystkie błędy jak najszybciej :)
Ale zanim o H0e, najpierw reszta wyczynów innoskalowych.
Najpierw rozjazd w T. Zrobiłem bo mogłem, ładny wyszedł :)
T-rozjazd_20150322.jpg


Trochę wcześniej zrobiłem też model wąskotorowego rozjazdu 1:7 w TTe, nie pamiętam po co. Chyba ktoś z tetetkowców zapytał czy umiem.

TTe-rozjazd_1-7.jpg


Dość skomplikowane było zrobienie w pełni funkcjonalnego skrzyżowania TT/TTe, na moduły odwzorowujące fragment kolejki nasielskiej. Trudność polegała na tym, że trzeba było to zrobić z szyn Tilliga, i właściwie nie było możliwości zrobienia kierownic z szyny. Stanęło na mosiężnym płaskowniku i plastikowym, frezowanym elemencie wewnątrz skrzyżowania. Poniżej zdjęcia, nieco więcej na forum TT, skąd wziąłem zdjęcie modułu.

TT-TTe_Sz-42_01s3.jpg

TT-TTe-modul.png
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#5
Wszystko już tu było, ale stęskniłem się za lutownicą i przy okazji zachciało mi się to zebrać w jednym temacie zanim wrzucę coś nowego.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#6
Archiwaliów część na razie ostatnia - skrzyżowania H0/H0e. Do tej pory powstały dwa.
Najpierw skrzyżowanie 60-stopniowe, zbudowane dla Krakusów, nie wiem co się z nim dalej dzieje choć w jednym temacie @Mateusz B pokazał coś tam się pod nie zaczyna dziać.
Fotka:
H0-H0e_skrzyzowanie_KRK.jpg


Drugie skrzyżowanie doczekało się drugoplanowej roli na module stacji Nieborowice które zbudował @Sebastian
80 stopni, tor normalny jako dekoracja, funkcjonalność tylko na wąskim.
Drugie zdjęcie z tematu który podlinkowałem.

H0-H0e_Nieborowice.jpg

H0-H0e_Nieborowice-forum.jpg


Nie wiem jak się te skrzyżowania sprawują, mam nadzieję że służą dzielnie.

Teraz projektuję trzecie skrzyżowanie H0/H0e, pod kątem prostym, znowu wzorowane na motywie górnośląskim, tym razem Tarnowskie Góry. Ale o tym w następnych odcinkach.

Siedźcie w domach i róbcie makiety.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#8
Forum zdechło, to fakt. Co ciekawsze rzeczy będą na tym forum, @corwin to już dawno zintegrował ino nie miałem czasu żeby to opracować i upublicznić, a roboty przy tym sporo. Część już od jakiegoś czasu jest.
 
S

Sebastian

Gość
#9
Drugie skrzyżowanie doczekało się drugoplanowej roli na module stacji Nieborowice które zbudował @Sebastian
80 stopni, tor normalny jako dekoracja, funkcjonalność tylko na wąskim.
Nie wiem jak się te skrzyżowania sprawują, mam nadzieję że służą dzielnie.
Mam nadzieję, że Hubert nie będzie miał nic przeciwko... Pozwolę sobie wstawić inne ujęcie tego skrzyżowania. Jeździliśmy po nim na spotkaniu w Środzie trzy dni, taborem różnych producentów i nie było żadnych problemów :)
Nieborowice.jpg
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#10
Nowy projekt o którym wspominałem to skrzyżowanie toru wąskiego z normalnotorową bocznicą do jednostki wojskowej w Tarnowskich Górach.
Zdjęcia oryginału i pomiary zrobił @EVB420 12

H0-H0e_Sz90-c80_pd_foto-1s.jpeg
H0-H0e_Sz90-c80_pd_foto-2s.jpeg


Czas jest teraz bardziej deficytowy niż płyn antybakteryjny na Orlenie, ale udało się trochę wyskrobać i zrobić projekt modelu i szablonu do montażu.
Konstrukcja będzie dokładnie taka sama jak nieborowickiego. Laminat FR2, szyny Tilliga.

H0-H0e_Sz90-c80_pd_3d-1.png


Tyle na dziś, idę frezować.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#12
Gotowy.
Ostatecznie wyfrezowałem podkłady z FR4. Nie lubię dziadostwa, nie dość że tępi frezy to jeszcze mam wizje latających szklanych włókienek robiących paskudne rzeczy z płucami.
Układ podkładów sprawił pewną trudność z lutowaniem i rozcinaniem szyn wewnątrz skrzyżowania, właściwie trzeba było to robić z rąsi i na oko, ale jakoś wyszło. Leci w świat, niech się sprawuje.

IMG-2849s.jpg
IMG-2854-s.jpg
 

Andrzej Px48

Aktywny użytkownik
KMK N-orma
Reakcje
60 0 0
#13
No skoro pokonałeś taki temat to rozjazdy w skali !:45 dla Ciebie nie będą problemem . A ja jestem nimi mocno zainteresowany.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#14
Nie no, zerówka to trochę za grubo jak dla mnie, przynajmniej na razie, tam to jednak wypada zrobić jakieś mocowanie.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#16
Dość skomplikowane było zrobienie w pełni funkcjonalnego skrzyżowania TT/TTe, na moduły odwzorowujące fragment kolejki nasielskiej. Trudność polegała na tym, że trzeba było to zrobić z szyn Tilliga, i właściwie nie było możliwości zrobienia kierownic z szyny. Stanęło na mosiężnym płaskowniku i plastikowym, frezowanym elemencie wewnątrz skrzyżowania. Poniżej zdjęcia, nieco więcej na forum TT, skąd wziąłem zdjęcie modułu
Widziałem ten moduł w realu na imprezie TTkowiczów w MuzKol'u (Stacji Muzeum)...
respekt.gif
respekt.gif
respekt.gif


Pozdrawiam,...

ps. czy zdjęcie nawet nie pochodzi z relacji właśnie z tamtej imprezy??