• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZPC Wasyliszki

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#1
Jakiś czas temu napisałem w temacie o betoniarni:
Może też spróbuję sił w przemyśle ceramicznym, kto wie...
...więc spróbowałem. W tamtym temacie pokazałem próbne odlewy cegieł z białego gipsu, ale raczej jako przymiarkę do tematu choć białe (czy betonowe) cegły jak najbardziej w przyrodzie występują. Jednak celem tej zabawy było osiągnięcie efektu nowej cegły pełnej prosto z cegielni, mniej więcej takiej:

slider_slide1.jpg

(zdjęcie z http://www.cegielnianietazkowo.pl )

W końcu chyba się udało:

Cegla_pełna_01.jpg


Na zdjęciu 1200 cegieł w H0. Cenę i ilość cegiełek w zestawie będę mógł podać jak odleję je jeszcze kilka razy.

Stay tuned :)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#2
Piszę się jakby co na jeden alibo 2 zestawy, zależy ile będzie w jednym zestawie !!
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#3
Chciałbym dobić do półtora tysiąca, ale może być tak że te 1200 to wszystko co wyjdzie z jednej formy.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#4
Czyżby nadeszła pora by wyrzucić plastikowe wypraski i budynki w H0 zacząć budować z miniaturowych cegieł? :rolleyes: Dobry temat dla hardkorów.
Hugwa... Cegła zajebista.
 
Ostatnio edytowane:

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#5
Jakbym był @hugwa to bym napisał, że jedna krawędź nierówna... a chwilę potem dopisałbym - To wściekle fajne cegły;)
No dobra ale skąd teraz taką małą kielnię wziąć i na co to kleić? Zaprawa gipsowa? Zaprawa klejowa? I jak tego nie utytłać, nie uświnić i nie pobrudzić? I żeby to równo wyszło...
Próbowałeś z tego murek zbudować? Bo jestem ciekaw jak to wychodzi w robocie:rolleyes:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#6
W zasadzie to jest pomyślane jako materiał budowlany na ładunki, palety, ozdoby, składy i takie tam.
Jedna ścianka faktycznie jest mniej gładka. Musiałem wybrać która będzie zacierana i stanęło na wozówce, bo tę najłatwiej ukryć.

To nie nadaje się do murowania, właśnie ze względu na fugi. Do tego może będzie służyć cegła "hugwówka", mam dwa i pół pomysłu jak taką zrobić żeby wyszedł z tego ładny mur ale nie jestem pewien czy w H0 to też zadziała, w 1:35 powinno.

Całkiem odrębna sprawa to kolor - to jest cegła którą normalnie na ogół się tynkuje, póki co nie udało mi się jeszcze uzyskać koloru klinkieru i na razie skończyły mi się pomysły jak to zrobić inaczej niż przez malowanie, ale może jeszcze nie strzeliła we mnie właściwa cząstka natchnienia.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#7
Słuchaj bejbe,
Jak dla mnie, za sam kolor masz Nobla i jak ci zostanie pół garstki okruchów to odłóż dla mnie;)
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#9
Jakby udało się mieć gips w kolorze klinkieru to mogłoby mieć sens, ale raczej nie warto - jeden bąbel i cały odlew do fajansu.
 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#10
Tak od razu kasandrycznie... A z bąbla to można ukruszoną cegłę zrobić... Gips też można całkiem nieźle malować. Tak jak Spoerle to robi.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#11
Póki co płyty drogowe są problematyczne przy odlewaniu (c.a. 17 x 34 x 1.8), jakoś nie widzę odlewania dużo większych i relatywnie cieńszych elementów.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#12
To nie nadaje się do murowania, właśnie ze względu na fugi... .
Kartka papieru do drukarki, tniemy na paski zależnie od potrzeb i wklejamy Wikolem pomiędzy kolejne warstwy cegły ... to już dawno temu przyszło mi do głowy i jest wykonalne dla wielbicieli hardcoru modelarskiego.
Hugwa 3mam kciuki za postęp prac, bo tak białe jak i te ceglaste bez problemu znajdą nabywców ze względu na mnogość zastosowań, a i stawiania budynków nie wykluczałbym wcale - (y)
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#13
Wklejanie pionowych fug z pasków papieru byłoby niezłym zajęciem na długie zimowe wieczory... :)
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#14
Trzeba zrobić cegłę z fuga z dwu stron od razu. Np z góry i z prawej. A na wykończenie dawać takie bez fugi. W ostatnich rzędach.
 
OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#17
Cegły w H0 można zamawiać. Zestaw zawierający ponad 2000 cegieł (przeciętnie ~2100 sztuk, w porywach do 2300) kosztuje 28,-
Dostępne (na razie) kolory: ceglasty, szary, biały.
 

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#18
W wypadku gotowych murów z cegieł występuje problem wątku (układu cegieł w murze). Mur na grubość "pół cegły" (12 cm) jest prosty (tak jak dzieci w przedszkolu rysują wzór w "cegiełkę"), ale tak naprawdę nie nadaje się na ścianę budynku. Może stanowić murek parterowej nieogrzewanej komórki, garażu albo niskie ogrodzenie śmietnika czy podwórka. W budynku może wystapić tylko jako zewnętrzna osłonowa warstwa ceglana, klinkierowa albo silkatowa (wapienno-piaskowa) w ścianie trójwarstwowej (mur nośny + pustka powietrzna lub izolacja + warstwa osłonowa) i to nie wyższej niż 1-2 kondygnacje. Natomiast większość starych murów ma wątki o grubości "całej cegły" (25 cm) i więcej, co powoduje powstawanie na powierzchni rozmaitych rysunków: http://www.budujemydom.pl/elewacje-domow/16847-rodzaje-wiazan-cegiel-w-murze

Z tego powodu robienie gotowych segmentów ścian wg mnie lekko mija się z celem, bo nie dość że musiałyby być różnego rozmiaru, tak, żeby dało się je dopasować na zasadzie puzzla (bez docinania), to jeszcze mnóstwo rodzajów wątku - zupełnie nieopłacalne.

Natomiast mogłyby się przydać pewne elementy ceglane dla szczególnych miejsc, przede wszystkim obramowania otworów, np. łukowe ceglane nadproża drzwiowe / okienne oraz wystające z muru parapety podokienne - dla kilku podstawowych szerokości otworów. Są to dość typowe elementy, i w zasadzie pasujące do budownictwa XIX i początku XX wieku, a więc tego, co najpowszechniejsze na naszych makietach.
 

Załączniki

OP
OP
hugwa

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#20
tadam!


Cegly-kolory_R-CW_02_s2.jpg


Ja jestem umysł ścisły i nie lubię nazw kolorów typu 'rumieniec dziewicy' albo 'pała Dzięcielina' więc oznaczyłem je tak żeby kod pasował do receptury. Kolory w rzeczywistości są chyba trochę ciemniejsze.
U góry po lewej jest wyjściowy ceglasty kolor jak na zdjęciu w pierwszym wpisie w tym temacie.
Jeszcze spróbuję popracować nad szarościami, beżami i oczywiście głębszą czerwienią, ale z tą ostatnią nie jest łatwo.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 17
Techniki modelarskie 618

Podobne wątki