• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Wilczyce

wilczeecho

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#1
Hej :) Jako, że jest to mój pierwszy temat na tym forum pomyślałem, że wypada się przedstawić. No więc nazywam się Paweł i zajmuję się malutką skalą Z. W tym temacie będę prezentował moje dokonania. Lepsze gorsze (chociaż częściej gorsze) ale dokładną ocenę pozostawię wam :)

Pierwszy projekt to wagon 2-osiowy z wydruku 3D. Wagoniki(bo są 3) Zamówiłem tu: https://www.shapeways.com/product/K...3-1-220?li=search-results-1&optionId=57446756
Te wagoniki mogliście już oglądać w wykonaniu kolegi Zdrada69 natomiast ja wykonałem je troszkę inaczej.
Na początek użyłem podkładu jasnoszarego tamiya w sprayu. Podwozie to farba TS6 (black mat) też tamiya.
"Góra" Pomalowana jest farbą idea spray "Terra siena bruciata" którą otrzymałem dzięki uprzejmości kolegi Pado za co serdecznie dziękuję :) następnie po pokryciu lakierem nałożyłem kalki które można zakupić tu: http://www.kalkomanie.com/kalkomanie-1/1-220-1?product_id=1003
No i gotowy model prezentuję się tak.
wagonik gotowy.jpg

Jakoś zdjęcia jest jaka jest bo robione telefonem... niestety nie dysponuję aparatem ale w przyszłości postaram się o lepsze zdjęcia. Myślę, że model nie wyszedł najgorzej biorąc pod uwagę, że jest to mój pierwszy pomalowany model z nałożonymi kalkami a tym bardziej w skali Z :) Podczas robienia tego modelu popełniłem wiele błędów ale wyciągnąłem wnioski więc mam nadzieje, że następne będą już lepsze.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#2
@wilczeecho gratulacje za efekt i odwagę pokazania. Moim zdaniem masz lepsze powierzchni blach niż na moich modelach. Szlifowanie czy wyrównanie farbami ? Tylko dołożyć mu kółka.
 
OP
OP
wilczeecho

wilczeecho

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#3
Modelu nie szlifowałem więc to raczej efekt farb. Możliwe też, że zdjęcie trochę przekłamuję ale na żywo nie wygląda to dużo gorzej. Dziękuję za docenienie :) ale dla mnie efekt jest jeszcze daleki od ideału :< kalkomanie są krzywe a farba nie jest idealnie nałożona więc ten wagon trafi do brudzenia by ukryć niedoróbki :/ Niestety z kółkami mam spory problem... Zamówiłem kółka z Niemiec niestety paczka nie dotarła i raczej już nie dotrze więc muszę coś wymyślić....
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Brawo i gratuluje odwagi ;) Bardzo dobra konwersja jak na 1 raz i biorąc pod uwagę skalę ;) Model jak na wydruk 3D prezentuje sie świetnie. Pozostaje jeszcze kwestia barierki ;) Jak mówiłem sprawę tą można załatwić struną gitarową. Jak znajdę do podeslę w najbliższym tygodniu. poniżej parę fotek z moimi modelami w H0 które dostały takie struny. zaleta to ich filigranowość oraz elastyczność ;)
07-SM 42-1083 barierka.jpg
wegarka drut.jpg
weglarka struna.jpg

Dodam że wagony węglarki Es powyżej dostały tylko washa z ciemnej farby. Efekt wizualny tych modeli po tym zabiegu +10 pkt do odbioru końcowego ;)
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#5
Wiem że trudno szlifować te powierzchnie po druku 3D, a już w skali z to mocno kłopotliwe. Jest jednak sposób na przetarcie tego wagonu. Kwadratowa listewka, przekrój mniejszy niż odległość pomiędzy wzmocnieniami. Do takiej listewki przyklejamy superglue cienki pasek papieru ściernego 400 z drugiej strony 600. a nawet można przykleić mały kwadrat by pionowo listewką czyścić w rogach.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
Kwadratowa listewka, przekrój mniejszy niż odległość pomiędzy wzmocnieniami. Do takiej listewki przyklejamy superglue cienki pasek papieru ściernego 400 z drugiej strony 600. a nawet można przykleić mały kwadrat by pionowo listewką czyścić w rogach.
No muszę powiedzieć że super pomysł ;) Jak będą miał tylko te wydruki w ręce to przetestuję twój pomysł :)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#7
Pawle, kolejny kreatywny mały update dla twoich wagonów za grosze. Myślę że poprawi on znacząco estetykę modelu. Chodzi i o ZDERZAKI.
zderzak.jpg

Można uciąć te co tam masz oryginalnie wydrukowane i nawiercić otworek pod taki ze szpilki krawieckiej. Pudełko szpilek za grosze w pasmanterii.
Fi zderzaka Marklina to 1,6 mm
Fi zderzaka od szpilki to 1,7mm
Rożnica nie widoczna gołym okiem z odległości 30 cm ;)
Wystarczy przeszlifować papierem ściernym przed sklejeniem i pomalować razem z ramą wagonu ;)
 
OP
OP
wilczeecho

wilczeecho

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#8
Zaczynamy kolejny projekt. W moje ręce wpadł wagon "Bananowy" firmy maerklin który zostanie przerobiony na typ Kddet. Dzięki zdjęciom modelu w H0 i jednemu zdjęciu z Atlasu które przesłał mi Pado określiłem poziom modyfikacji by jak najbardziej dostosować wagon do oryginału. No więc miłego oglądania :)
banan.jpg

Krok pierwszy : Demontaż
Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest oddzielenie "budy" od podwozia. W tym celu należy delikatnie zeskrobać plastikowe pręciki przechodzące przez sprzęg (łatwo je dostrzec są w kolorze budy). Należy zwrócić uwagę na to by nie ściąć za dużo plastiku gdyż utrudni to ponowny montaż a także na drobne elementy sprzęgu w szczególności sprężynkę którą bardzo łatwo jest zgubić.
krok pierwszy.jpg

Krok Drugi: Szlifowanie
Analiza zdjęć pokazała, że oryginalny wagon nie posiada "ryflowania" na dachu i śrub które mocują go na skraju z lewej i prawej strony. Dlatego należy zeszlifować te elementy ja użyłem papieru 600 a potem by mieć pewność, że powierzchnia będzie gładka wygładziłem ją dodatkowo papierem 2500.
krok drugi.jpg

Krok trzeci: zmywanie farby
Gdy mamy już zeszlifowaną powierzchnię powinniśmy zmyć napisy które są na modelu. Uwaga! Nie można do tego użyć zmywacza do paznokci ponieważ zje nam plastik. W tym konkretnie modelu pominąłem ten krok i w sumie gdyby nie błędy przy malowaniu mógł bym go pominąć ale polecam jednak poświęcić chwilę na to. Ja tego nie sprawdzałem osobiście ale polecanym specyfikiem jest zmywacz do farb akrylowych firmy Wamod.
Krok czwarty: Malowanie
Gdy mamy już model zeszlifowany i bez napisów należy go odtłuścić ja do tego celu użyłem wody z płynem do mycia naczyń a potem wypłukałem go w czystej wodzie. Gdy model wysechł położyłem jasnoszary podkład w spray firmy Tamiya. Uwaga! Korzystając z farby w sprayu łatwo jest pomalować coś źle dlatego róbcie to ostrożnie. ja tego nie zrobiłem więc ten wagon mimo, że nie wygląda źle i tak trafi do zmycia gdyż efekt mnie nie satysfakcjonuje. Gdy podkład wysechł nałożyłem farbę w sprayu "terra siena bruciata" firmy Idea Spray.Gotowy model który oczekuje na kalkomanie wygląda tak :
gotowy.jpg

mam nadzieję, że te moje wypociny były pomocne :) Jak zwykle wybaczcie mi jakość zdjęć.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#9
No i rewelacja. Po kalkach i washu bèdzie ideał. Jak byś jeszcze mógł przycinać zdjęcia jak je wklejasz. Po co nam sama mata wkoło wkoło wagonu.
 
OP
OP
wilczeecho

wilczeecho

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#10
Nie ma problemu niektóre faktycznie mógł bym przyciąć ale nie wszystkie bo kilka wygląda lepiej w ten sposób. Następnym razem się poprawie bo już nie mogę edytować. Jeśli tylko uda mi się zdobyć następne bananowce to powstanie ich więcej :)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#11
Nie ma problemu niektóre faktycznie mógł bym przyciąć ale nie wszystkie bo kilka wygląda lepiej w ten sposób. Następnym razem się poprawie bo już nie mogę edytować. Jeśli tylko uda mi się zdobyć następne bananowce to powstanie ich więcej :)
Koła malowałeś czy to tylko tak wygląda na zdjęciu ?
 
OP
OP
wilczeecho

wilczeecho

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#12
Podwozia nie malowałem więc to po prostu wina zdjęcia. Jutro spróbuję wyjść z domu i złapać lepsze światło ale ciężko o lepsze zdjęcia z telefonu :/
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#14
Ważne że z żółtego brzydkiego wagonu powstaje ładny nasz :)
fotka z katalogu dla tych co nie wierzą.
20161116_221510-1.jpg
 
OP
OP
wilczeecho
Reakcje
9 0 0
#15
Dawno nic się tu nie działo ale powoli coś tam dłubie i wynikiem tej powolnej dłubaniny jest wagon 401Ze przygotowany jako KIT przez Pado. Strona wagonu pokazana na zdjęciu jest tą stroną "gorszą" gdzie wylała mi biała farba więc będzie do poprawki. Wagon oczywiście czeka na kalki i patynę ale to w przyszłości :) Na zdjęciu są wszystkie 3 typy wagonów PKP które obecnie są na etapie czekania na kalki/patyne. W ciągu kilku dni dojdzie wagon 401z z niską burtą oczywiście w malowaniu brązowym pod kolor reszty :) Wybaczcie kiepską jakość zdjęcia ale robione telefonem no i kiepsko ze światłem. Ta fotka jest raczej informacją, że żyje i coś tam sobie dłubie.
wagony3rozjaśnione.jpg

Wagon malowany farbą w sprayu tamiya TS6 (mat black). Wózki pomalowane osobno. Następnie do podwozia wklejone zderzaki ze szpilek pod które otwory nawierciłem wiertłem 0,8mm. Naprawde polecam te KITY od Pado. Tak dobrej jakości wydruku i frajdy ze składania to jeszcze nigdy nie miałem :3
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#16
Pawle bardzo mnie cieszy to co widzę na zdjęciu. 3 różne wagony i wszystkie trzy to nasze typowe PKPowskie ;) Gratuluje ;) Powiedz mi tylko jedno. Jak właściwości jezdne tego wagonu węglarki 2 osiowej z wydruku 3D ?
 
OP
OP
wilczeecho
Reakcje
9 0 0
#17
Powiedz mi tylko jedno. Jak właściwości jezdne tego wagonu węglarki 2 osiowej z wydruku 3D ?
Nie bardzo mam w tej chwili po czym nią pojeździć ale kółka się kręcą no i nie stawia dużego oporu.Zresztą ma w tej chwili wstawione kółeczka plastikowe które są minimalnie większe od metalowych. Jedyny problem jaki jest z tym modelem to słaba jakość wydruku :/
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#18
A pamiętasz z jakiego materiału drukowałeś tą węglarkę? Ja jestem zdania że ją się powinno osadzić na seryjnym podwoziu od Marklina.
 
OP
OP
wilczeecho
Reakcje
9 0 0
#19
A pamiętasz z jakiego materiału drukowałeś tą węglarkę?
Model wydrukowany materiałem "Frosted Extreme Detail" w porównaniu do 401z od Ciebie jest to olbrzymia różnica :/ Modele dostępne pod tym linkiem jako zestaw 3 sztuk https://www.shapeways.com/product/K...3-1-220?li=search-results-1&optionId=57446756 bądź tutaj jako jedna sztuka https://www.shapeways.com/product/U...c-1-220?li=search-results-1&optionId=57191214 Oczywiście bardziej opłaca się kupić 3 sztuki
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Dzięki za odpowiedź. Przy najbliższej okazji może sie uda zamówić ten wagon. Bardzo bym chciał aby zasilił mój park wagonowy ;) Na zdjęciu źle nie wygląda.... szlifowałeś go przed malowaniem ??

Albo zanim zamówię sobie ten wagon przetestuje zrobienie jego modelu na 3D, ale tak by się dało go nałożyć na gotowe podwozie ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 1141

Podobne wątki