• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ZNTK Słupsk

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Karol jaj chyba nie robi, ale SMD tutaj nie są potrzebne, zwykłe wystarczą nie są dużo większe, w każdym sklepiku z elektroniką dostaniesz, po co płacic za przesyłkę.
 
OP
OP
zdeniu

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
No i mam problem .
Po podłączeniu dekodera wraz z kondensatorem do taśmy wszystkie światła działają, białe słabe o mocne, czerwone, manewrowe itp itd
niestety jednak cały czas białe diody żarzą mi się, mimo że światła są wyłączone z przodu jedna z tyłu obie cały czas się żarzą,
przejrzałem luty i wydaje mi się że nigdzie nie ma zwarcia

może jakieś pomysły ?
czy to może być walnięty dekoder ?
czy może jednak moje podłączanie jest do du.y
 
OP
OP
zdeniu

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
wszystko umyłem, raczej nie przegrzałem i chyba znalazłem rozwiązanie
nie wiem czy to było powodem (bo jestem totalna noga jeżeli chodzi o prąd) ale na to wskazuje
po około 30min podłączenia układu do zasilania zasmrodził nieźle rezystor co widać na fotce

20150115_212550_Richtone(HDR).jpg
wymieniłem i wszystko jest OK, diody nie żarzą się
rezystor był o parametrach 100Ω; 0,25W
Piotr radzi aby był o mocy 1 W, tym samym jutro dokonam zakupu i miejmy nadzieję że się to już nie powtórz :)
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby się zagrzał rezystor przy kondensatorze, jeśli zwiększy moc a nadal będzie jakaś anomalia i będzie się grzał, to może nawet roztopić budę. Dla mnie to jest podejrzane. Tym bardziej, że Zimo zaleca w dokumentacji do swoich dekoderów 68ohm 1/4W, co powinno jeszcze bardziej się grzać.
 
OP
OP
zdeniu

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
karol_mar, zatem co sugerujesz zakładając że wszystko jest dobrze podłączone (wg. schematu Piotra)
czy może być coś nie tak z dekoderem ? czy coś poza tym ?

właśnie nabyłem rezystor 1W i 100 łomów, wlutuję, podłączę i będę obserwował, jeżeli po 30-60 minutach nic się nie stanie to chyba będzie wszystko dobrze.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
Jeśli dobrze podłączone (chociaż Zimo twierdzi że do tego dekodera nie można podłączyć kondensatora) to może być uszkodzony kondensator.

deki.png
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
zdeniu

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
więc tak
po ponad 30 minutach nic złego się nie dzieje (nie grzeje się, nie śmierdzi itp. itd.)
kondensator ten sam co był (25V 1000uF)
zmieniłem tylko rezystor na 100Ω 1W

tym samym chyba można wnioskować że jednak winny był rezystor (za mała moc)
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
Niech Wam będzie, ale mnie to nie przekonuje, bo nie ma żadnego uzasadnienia dla spalenia tego rezystora. Raczej obstawiał bym na zwarcie. Nie ma też uzasadnienia dla żarzenia diód w związku z tym rezystorem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki