• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ZNTK Rzeszów

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
497 20 1
#1
Witam wszystkich. Pomimo, że mam już za sobą kilka postów na tym forum (nie zawsze mądrych) to jeszcze nie zdążyłem się przedstawić. Nazywam się Kacper, mam 15 lat (niektórzy już wiedzą) i pochodzę oraz mieszkam w Rzeszowie. Modelarstwem interesuję się od ok. 8 lat, za sprawą wuja, który zaszczepił u mnie kolejowego bakcyla. Ale do rzeczy. Ostatnio zabrałem się za swoją EU07-348 od Piko, aby nieco upodobnić ją do oryginału. Prace objęły: wymianę reflektorów na odbłyśniki od kolegi @14D40 , zderzaków na te od Pana Kluby oraz delikatną patynę całości. Wyszło jak wyszło, czekam na konstruktywną krytykę i ocenę. W tle jeden z równoległych projektów, o którym będzie innym razem. Oto efekty:
 

Załączniki

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#4
Kacper, jedna z ramek nieco się przesunęła. W otwory w odbłyśnikach możesz wkleić światłowody, końcówkę czerwonego pomalować czerwoną farbą transparentną np Humbrol 1321 a a na końcówkę światłowodu światła białego nakleić szklaną kulkę która imitować będzie bańkę żarówki :) Projekt reflektorów wg. mojej koncepcji będzie jeszcze nieco zmodyfikowany, mianowicie zamiast trawionych ramek będą toczone pierścienie, poprawi to wizualnie miejsce pasowania ramki z odbłyśnikiem.

Co do patyny to pamiętaj żeby efekt był subtelny a nie w formie pojedynczych plam, zawsze podglądaj zdjęcia oryginalnych lokomotyw i tak jak napisał Robert: trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj :) Ale generalnie Siódemka niewielkim nakładem środków zaczyna zmieniać wizerunek :)
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
497 20 1
#6
Kacper, jedna z ramek nieco się przesunęła. W otwory w odbłyśnikach możesz wkleić światłowody, końcówkę czerwonego pomalować czerwoną farbą transparentną np Humbrol 1321 a a na końcówkę światłowodu światła białego nakleić szklaną kulkę która imitować będzie bańkę żarówki
Ramkę na pewno poprawię, a co do światłowodu, to jeszcze nie wiem jak dokładnie to rozwiążę.
Gramatyka nigdy nie była moją mocną stroną...
 

KAROLeski2

Aktywny użytkownik
Reakcje
274 3 1
#9
W górnym reflektorze nie wymieniałem, bo dla mnie poziom jego realizmu jest akceptowalny. Poza tym nie wiem, czy dałbym radę z moimi znikomymi jak na razie umiejętnościami.
A w dolnych jednak dałeś radę? :)
Bierz kolego byka za rogi i do dzieła... do odważnych świat należy!
Z drugiej strony umiejętności same nie przyjdą, trzeba je ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :)
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#10
Wymiana zderzaków wygląda słabo, nie obejdzie się chyba bez szpachlowania, szlifowania i malowania?
Nie wiem czemu się za to brałeś, bo w oryginale nie jest źle.
Co do Patyny - dla mnie wygląda nienaturalnie - najlepiej patynować (ale ja się na tym nie znam) na podstawie zdjęcia danej lokomotywy, i starać się wykonać podobne zabrudzenia.
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
497 20 1
#11
Wiem, że przy zderzakach jest jeszcze trochę roboty, ale fabryczne mi jakoś nie leżały. Odnośnie jakości patyny, to planuję ją zmyć i zrobić od nowa (to była tylko próba), ale nie spodziewajcie się zabrudzeń jak w oryginale, bo dysponuję wyłącznie pastelami i jak na razie małymi zdolnościami artystycznymi.
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
497 20 1
#14
@moshe Skoda jest moim pierwszym lokiem własnej produkcji i równocześnie pierwszym budowanym z żywicy. Od razu muszę powiedzieć, że to jest projekt "ultra low-budget". Pomysł na budowę czeskiej 163 powstał, gdy szukałem loka do mojego składu interREGIO. Padło na nią, bo chciałem sprawdzić czy uda mi się zbudować samemu lokomotywę oraz ponieważ nie chciałem czekać na odpowiednią ET22 lub EU07. Postanowiłem, że stworzę egzemplarz o numerze 163 047-4 "Basia". Model powstaje z czeskiej żywicy pomalowanej, uwaga, sprayami z Castoramy (nie mam aerografu ani wprawnej ręki do pędzelka), a detale są malowane olejnymi farbami Humbrol'a. Najciekawiej sprawa wygląda z oznaczeniami. Kompletowanie oznaczeń i sprowadzanie ich z Czech, albo tworzenie projektu i robienie ich na zamówienie w kraju przewyższa moje możliwości finansowe, więc pobrałem kolor RAL nadwozia (mimo, że zielony jest słabo dobrany), dodałem oznaczenia i zaprojektowałem w programie graficznym a następnie wydrukowałem w odpowiednim rozmiarze na papierze fotograficznym i nakleiłem na model. Obecnie model czeka na poprawki detali w malowaniu oraz na podwozie, poręcze, pantografy itd. od Pikowskiej BR180. Myślę, że skończę ją w tym roku a efektami będę na bieżąco dzielił się w tym wątku.
 

Załączniki

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.921 386 20
#15
dodałem oznaczenia i zaprojektowałem w programie graficznym a następnie wydrukowałem w odpowiednim rozmiarze na papierze fotograficznym i nakleiłem na model.
Mała uwaga. Papier fotograficzny jest bardzo gruby i warto go rozwarstwić, bo wtedy można uzyskać bardzo cienką warstwę do przyklejenia i dużo mniej się rzuca w oczy.
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
497 20 1
#17
Wczoraj do ZNTK-u przyjechała stara Skoda Piko ES499.0010. Mam zamiar nieco ją uwspółcześnić oraz uzupełnić braki w detalach. Prace obejmą:
- przemalowanie nadwozia na barwy "Najbrt" i zmianę oznaczeń na czeską serię 151 (wiem, jest kilka niezgodności)
- uzupełnienie pantografów, izolatorów, zderzaków i zgarniaczy
- przeróbkę oświetlenia na diodowe (jeszcze niepewne)
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki