• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Rybnik

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Pora i czas na założenie własnego wątku, w którym to prezentować będę swoje projekty taborowe. Od ładnych kilku miesięcy działam nad Tamarami. Na pierwszy rzut poszła lokomotywa ze starszych partii produkcyjnych. W założeniu model składać się będzie częściowo z blach trawionych (rama, pomosty, stopnie, kabina maszynisty, klapy drzwi przedziału maszynowego, klapy dachowe, iskrownik, wszelkie siatki, wentylator etc.) oraz odlewów żywicznych (zbiornik paliwa, buda, zbiorniki powietrza). Napęd na bazie wózków od SD40 Mechano (niczemu nie ustępują wózkom Roco), silnik i maskownice od Gagarina Roco, elektronika i oświetlenie czołowe na diodach SMD od UMF, oświetlenie końcowe na światłowodach, zderzaki Kluby, toczone odbłyśniki od Grześka-Ostbahna (odlewy również). Niebawem zmontuję jeszcze napęd wentylatora na bazie mikrosilniczka od telefonu. Drugim modelem nad którym wciąż pracuję jest Tamara z nowszych partii produkcyjnych, ta kanciasta. Z uwagi na brak jakichkolwiek planów tej lokomotywy pozostało mi jedynie pomierzyć oryginał, co też uczyniłem. Cały dzień spędzony na Odolanach przy SM48-119 (pozdrawiam w tym miejscu Panów z ochrony ;)) Dokumentacja fotograficzna i sporządzone rysunki zaowocowały zaprojektowaniem elementów w Corelu. Model będzie w całości z blaszek trawionych. Na razie chciałbym zaprezentować ten model, Tamara na odlewach powstanie jak wyślę graty do odlewania do Grzecha. Kanciak oczywiście jest jeszcze w fazie lutowania, buda i kabina maszynisty są tylko ustawione na ramie, nie przykręcone jeszcze do niej, co zrealizowane będzie na śrubkach M2. Jako przedsmak wrzucę ogólny zarys, brakuje sporo detali, kilka elementów muszę dotrawić ponieważ nie wszystkie wyszły tak jak chciałem. Rama widoczna na zdjęciach nie jest jeszcze dokończona, jest pierwszą, prototypową, niebawem polutuję kolejną, ulepszoną i wzbogaconą w podłużnice i poprzecznice.

Pozdrawiam,

Kamil

Zdjęcie009.jpg
Zdjęcie016.jpg
Zdjęcie019.jpg
Obraz 059.jpg
Obraz 058.jpg
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#2
Czasu na dłubanie jak na lekarstwo, ale za kilka dni buda Tamary będzie miała zainstalowane wszystkie detale. Dziś niestety miałem tylko dwie godzinki na wykonanie iskrownika, obudowa będzie jeszcze szlifowana.

Zdjęcie057b.jpg
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#4
Dzięki za słowa uznania. Do rewelki jeszcze ciut brakuje, ale niebawem buda będzie taka jak chcę :) co do sprzedaży to istnieje opcja zamówienia gotowego modelu, na razie jednak muszę skończyć pierwszy egzemplarz.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#6
W oczekiwaniu na poprawione blachy do Tamary, powstał taki mały drobiazg na makietę ;) pomalować, dodać przesłony i będzie cieszyć oczka :) brakuje jeszcze uchwytu do podnoszenia klapy, muszę dotrawić bo poprzednie nie wyszły.

cauer.jpg
Zdjęcie025.jpg
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#8
Dzięki :) jeszcze dojdzie parę detali, poza tym muszę zrobić lepszy "dziubek" na samej górze. Tak swoją drogą, orientuje się ktoś do czego on służy? Z moich obserwacji wynika że są różne. Czyżby to jakiś wywietrznik w przypadku jeśli latarnia ma oświetlenie naftowe?

rozjazd_krzyzowy_podwojny.jpg
p8270100.jpg
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#11
Jako że czasu jak na lekarstwo, małymi kroczkami idę do przodu. Powstaje prototypowa wersja podwozia z odtworzonymi podłużnicami i charakterystycznymi poprzecznicami. Buda, maskownice i zbiornik paliwa założone tylko do przymiarki. Efekt jest taki jakiego oczekiwałem. brakuje jeszcze sporo szczegółów, ale dojdą niebawem jak polutuję całe podwozie. Podłużnica wymaga jeszcze drobnej korekty położenia względem poprzecznic.

Zdjęcie060.jpg
Zdjęcie068.jpg
Zdjęcie097.jpg
Zdjęcie091.jpg
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#13
Dzięki, ta podłużnica nie jest jakaś cudowna bo była robiona z jednego elementu który był gięty podłużnie co było bardzo trudne. Tak jak pisałem jest to tylko prototyp, wprowadziłem korekty w projekcie i niebawem wytrawią się już poprawione blachy. Ten prototyp polutowałem tylko żeby sprawdzić jak to będzie współgrało razem z wózkami.
 

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
#14
No tak... będzie zapewne wymagała niezwykle ostrożnego gięcia, najlepiej na jakimś szablonie/matrycy i takowego też montażu... ewentualnie zmiany techniki, bo fakt że jeśli nie będzie geometrii trzymać prawidłowej to nie tylko estetyka modelu padnie ale i odbić się będzie mogło na własnościach jezdnych modelu niestety... ale pomysł rewelacja i nie mogę się doczekać finalnej wersji :)
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#15
No właśnie podłużnica nie będzie gięta tylko lutowana z dwóch elementów, wtedy wszystko będzie ok :) ten model ze zdjęć wyżej trafi niebawem na aukcję co by za blaszki się chociaż zwróciło ;)
 

Gethvar

Znany użytkownik
Reakcje
229 4 0
#16
a to dobrze wiedzieć że na aukcje trafi :p Co do konstrukcji to nie chcę się wymądrzać, ale można by też ewentualnie pomyśleć nad wykorzystaniem gotowych profili mosiężnych...
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#17
Owszem, profile mosiężne to też jakaś alternatywa, ale mam już wszystko zaprojektowane i niebawem będzie trawione, jeszcze wprowadzę kilka drobnych korekt :) ale dzięki za sugestię Gethvar :)
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#18
Latarnia z poprawionymi przesłonami. Tym razem nowe srebro ;)Jak ktoś byłby zainteresowany latarniami to zapraszam na PW.

Kopia Zdjęcie010.jpg
Kopia Zdjęcie012.jpg
Kopia Zdjęcie016a.jpg
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#19
Mała aktualizacja, model prawie ukończony, niebawem będzie drukowany, docelowo buda będzie jako odlew żywiczny uzbrojony w trawione elementy (drzwi boczne, siatki, dach itp), podwozie w całości z blaszek. Brakuje jeszcze jednej klapy dachowej i kilku poprawek technicznych. Wybaczcie jakość obrazka, która skutecznie ukryła część detali.

4.JPG
 

Podobne wątki