• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ZNTK P-ń Wschód

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#1
W związku iż, czasami trafi się mi zrobić coś inne go niż Traxx czy mój ulubiony PMT, podjąłem decyzję o założeniu tego wątku. W toku wydarzeń związanych z zamieszaniem z dystrybucją nowych Gagarinów Roko stałem się posiadaczem dwóch modeli. Z racji iż zasoby związane z budową i oznaczeniami Gagarinów mam dość spore, podjąłem decyzję iż nie będę sprzedawał drugiego modelu tylko zrobię go w innym malowaniu i z innym numerem. Wybór padł na ST44-1074 w malowaniu z 2007 roku. Została zmieniona w nim poręcz, dołożone zostały poręcze pionowe, zostało założone oświetlenie czerwone na zasadzie pokazywanej w innym wątku przez Tomka05, czyli przez wypiłowanie odlewów imitujących czerwone lampy. W ich miejsce zostały włożone światłowody średnicy 0,7 mm i oświetlone zainstalowanymi na ostoi diodami SMD i wymieniłem tez byfory. Dodatkowo do modelu został zainstalowany generator dymu, by upodobnić model choć w małym stopniu do pracującej lokomotywy. Niestety po raz drugi zawiodłem się na generatorze dymu firmy Seuthe. Działał pięknie przez 10 minut, gdzie faktycznie jego praca upodabniała model do dymiącego Gagara. Teraz po napełnieniu go w 30% coś tam pyrka ale niestety to nie to. Co jest przyczyną

Wygląda to mniej więcej tak: http://www.youtube.com/user/wubeh?gl=PL ... 5ouuQrA09c
Poniżej kilka zdjęć modelu
 

Załączniki

  • 134,5 KB Wyświetleń: 2.068
  • 212,1 KB Wyświetleń: 2.070
  • 68,2 KB Wyświetleń: 2.051
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#3
No cóż nikt nie podjął wywołanego tematu dymienia, więc zacząłem wprowadzać innowacje mające na celu poprawienie działania. Na początek założyłem wentylator wtłaczający powietrze do lokomotywy przez otwór wentylatora. Efekt poprawił się, dym zaczął wylatywać sprawniej z lokomotywy i nie snuje się po niej. Niestety trzeba będzie wymienić generator dymu na pracujący na mniejszym napięciu. Ten co mam "działa", jak jest w nim mniej niż połowa płynu.
Efekt niby jest ale to jeszcze nie to
http://www.youtube.com/user/wubeh?gl=PL ... tXthfsePic
 

Załączniki

  • 165,9 KB Wyświetleń: 1.467
  • 164,3 KB Wyświetleń: 1.466
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#4
Po wymianie generatora na 10-16V wreszcie zaczęło wszystko działać. Wentylator zrobił swoje, czyli pięknie wypycha dym spod tłumika.
 

Załączniki

  • 109,6 KB Wyświetleń: 1.266
  • 191,4 KB Wyświetleń: 1.268
  • 247,3 KB Wyświetleń: 1.254

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#9
Wielki szacun za podjęcie tego tematu.

Darku możesz powiedzieć coś więcej na temat wentylatora? Jaki silniczek jest zainstalowany? Możesz wrzucić jakąś fotkę jak to wygląda w środku? Aha, a generator jakiej firmy? Może jakiś konkretny model? Będę wdzięczny za te kilka informacji.

Pozdrawiam,

Kamil
 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#10
Pomysł z dymiącym Gagarem pojawił się dość dawno, dopiero teraz znalazłem trochę czasu na jego realizację. Trzeba tu nadmienić iż funkcjonowanie całego układu mogło zaistnieć tylko dzięki pomocy Karola i Tomka z klubu Hazero. Stworzyli oni układ stabilizujący do wentylatora i zaprogramowali dekoder Zimo MX630. Dzięki temu całość mogła zacząć funkcjonować.
Generator to Seuthe nr 10, który może pracować pod napięciem 10-16V. Nr 12 dedykowany do DCC nie sprawdził się. Wentylator to wiatraczek zasilany prądem o napięciu 5V do chłodzenia elementów laptopa, kupiony w sklepie elektronicznym. Bezpośrednio na nim został przyklejony wentylator od Zbyszka Kluby, co daje dodatkowy efekt obrotowego wentylatora.
By zamontować generator wyciąłem w metalowym korpusie wystające elementy pomiędzy kołem zamachowym silnika, a wózkiem i po przewierceniu 4 otworów, przymocowałem drutem posrebrzanym generator do korpusu. Jak widać generator jest krzywo, gdyż otwór wylotu spalin z tłumika pod którym znajduje się jego wylot wypada nad kołem zamachowym. Sam tłumik przewierciłem, wyszlifowałem i na powstały otwór wkleiłem trawiony element wylotu spalin od tłumika jan-kola. Całość drutologii została zaklejona taśmą maskującą, by wtłaczane powietrze bezproblemowo doszło do otworów w tłumiku.
 

Załączniki

  • 33,1 KB Wyświetleń: 1.092
  • 207,6 KB Wyświetleń: 1.092
  • 188,8 KB Wyświetleń: 1.090
  • 107,5 KB Wyświetleń: 1.081
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#11
Zapomniałem że na Hobby udało się wypuścić Gagarinka na szlak poniżej link do krótkiego przejazdu http://www.youtube.com/watch?v=8S7d-ei6 ... ature=plcp

Ostatnio do duetu dorobiłem trochę postarzonego ST44 1028, oczywiście też dostał czerwone światła i dymionko. Dzięki Karolowi i jego machlojkach przy dekoderze, ma małą innowację, kiedy rusza zwiększa się dymienie. Razem powinny ładnie wyglądać ze składem Fals-ów.
 

Załączniki

  • 289,5 KB Wyświetleń: 760
  • 252,9 KB Wyświetleń: 756
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#14
Tym razem udało się zaprząc do roboty dwa dymiące Gagary 1074 i 1028. W tym drugim mała innowacja, wentylator wypychający dym podczas ruszania automatycznie zwiększa obroty, co skutkuje bardziej naturalnym wyrzutem spalin przy zwiększonych obrotach silnika.
 
OP
OP
DarekW

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.309 16 0
#15
Przemalowanka EU07 Piko. W związku iż czekam cierpliwie na modele EU07 od SM, a wypuszczane przez Piko EU07 nie do końca spełniają moją wizję zabawy w kolej, powstał model, który będzie pasował do posiadanych składów wagonów osobowych ICCC.
Jest to lokomotywa która została przemalowana przez PKP IC, w funkcjonujące w poprzednich okresach malowanie EP08.
Model posiada kilka odstępstw od orginału, czyli nie prawidłowe ślizgacze (może się kiedyś wymieni), brak wszystkich podestów na dachu itp.
Elementy trawione opisu powstały z trawionek GPM-u, dedykowanych do EU07. Listwy pomalowałem i położyłem na nich kalkę cienkiego paska, by bardziej przypominały orginalna listwę.
1.JPG 1-1.JPG 1-4.JPG

Popracowałem też nad reflektorami - wyszlifowałem środek diamentowym frezem kulowym i pomalowałem chromem.
1-2.JPG 1-3.JPG
Wyglądają dużo lepiej niż białe oka z fabrycznego modelu. Może nie do końca idealnie ale pomalowałem też trochę wnętrze pulpitu maszynisty.
2.JPG
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#16
I tak, bez żadnych praktycznie nakładów dodkowych, mogło Piko wykonać te reflektory. Efekt o niebo lepszy. Dlaczego nie zrobiono wklęsłego wnętrza w kolorze srebrnym, to już chyba pozostanie jako zagadka XXI wieku.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki