• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK P-ń Górczyn

OP
OP
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
SM42-1021 Piko w prywatnej kolekcji była już bardzo długo jednak w końcu nadszedł czas na jej prawidłowy wygląd. Powiecie, że ta wymiana kosztowała więcej niż nie jeden nowy model jednak warto było Oprócz zmiany wizualnej czyli nowych lamp, uchwytów pod zderzakowych, pełnych węży, ruchomych buforów, prawdziwej ruchomej imitacji sprzęgu, podświetlanego pulpitu i kabiny z maszynistą i kilkoma detalami dostała też nowe wnętrze czyli nowy silnik, nową płytkę główną z dekoderem dźwięku ESU 58412 plux22, Upsem i dwoma głośnikami
 

Załączniki

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
Oprócz zmiany wizualnej czyli nowych lamp, uchwytów pod zderzakowych, pełnych węży, ruchomych buforów, prawdziwej ruchomej imitacji sprzęgu, podświetlanego pulpitu i kabiny z maszynistą i kilkoma detalami dostała też nowe wnętrze czyli nowy silnik, nową płytkę główną z dekoderem dźwięku ESU 58412 plux22, Upsem i dwoma głośnikami
Całe szczęście, że tylko tyle ;-)
Świetna robota :)
 
OP
OP
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
Witajcie. Ostatnimi czasy mam coraz więcej zapytań na temat konwersji modeli więc chciałbym tym razem pokazać Wam nieco więcej niż gotowy efekt przeróbki a z racji tego, że można oglądać na forum coraz mniej takich relacji zacznijmy od początku. Dłuższy czas temu udało mi się odkupić model parowozu BR64 od Roco, cena była naprawdę okazyjna a to z racji tego, że poprzedni właściciel postanowił ubrudzić model suchymi pastelami. Można by powiedzie, super sprawa bo brudzi jak prawdziwy, wygląda prawie też, jednak nie byłbym sobą gdybym nie rozebrał modelu na części pierwsze:
2.jpg
IMG_0128.jpeg
IMG_0131.jpeg


Model był grubo obsypany suchymi pudrami i brudził okropnie i jeśli macie takie modele to pokażę Wam jak takie brudzenie z zewnątrz niszczy model:
IMG_0133.jpeg


Pudry dostały się głębiej i cała płytka PCB ubrudzona i ciężką do domycia

IMG_0137.jpeg


Pudry zmieszały się ze smarem
IMG_0139.jpg
IMG_0142.jpg


Wszystkim wydaje się, że czyszczenie samych kół wystarczy ale potem mówi się że jak parowóz był nowy to jeździł lepiej. A to właśnie dlatego że przede wszystkim trzeba czyścić również blaszki zbierające prąd:
IMG_0143.jpg
 
OP
OP
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
Nie byłbym sobą gdybym do konwersji nie rozebrał modelu na części pierwsze:
IMG_0140.jpg

Na pierwszy ogień idzie rama i zestawy kołowe do mycia:
IMG_0147.jpg


Producent poszalał z grubością farby ;)
IMG_0144.jpg



A tu już zestawy kołowe po umyciu:
IMG_0148.jpg


Płytki PCB umyte oraz blaszki zbierające prąd również:
IMG_0145.jpeg
IMG_0146.jpeg


A tu już po wycięciu większości zbędnych detali, dodaniu nowych, szpachlowaniu i w częściowym podkładzie:
IMG_0204.jpeg
IMG_0205.jpeg


Ołtarz przemalowany na nowo, wycięty otwór i dodanie oświetlenia paleniska:
IMG_0233.jpeg
IMG_0237.jpeg


Cała przekładnia wymyta i nasmarowana smarem zegarmistrzowskim:
IMG_0230.jpeg
IMG_0232.jpeg


Balast w kotle został dodatkowo delikatnie zfrezowany tak żeby w dymnicy można założyć głośnik oraz Ups:
IMG_0238.jpeg


Całość elektroniki i dekoder zamaskowany z tyłu budki:
IMG_0239.jpeg
 
OP
OP
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
To tak w skrócie mniej więcej jak wygląda przeróbka modelu u mnie. Większość detali została zastąpiona metalowymi, zderzaki wymienione na sprężynujące, dodane pełne węże oraz ruchomy sprzęg. Okazało się, że w oryginale który miał odwzorować model pierwsze i ostatnie małe koła nie były szprychowe dlatego też wytoczyłem sobie nowe pełne od razu z profilem RP25, model otrzymał lampy mojej produkcji dzięki temu po przerobieniu instalacji uzyskałem światła białe, czerwone, manewrowe oraz oświetlenie paleniska na nowym dekoderze jazdy oraz dźwięku ESU 5 Micro 58813, doszła nowa metalowa figurka maszynisty, stare grube odlewy szybek zostały zastąpione nowymi a same owiewki zaszpachlowane i zastąpione delikatniejszymi.
 
OP
OP
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.173 11 0
Konwersja modelu Roco 62197 na OKl2-37 dobiegła końca, kto nie czytał poprzednich 3 postów z przerobienia modelu zapraszam powyżej. A tak prezentuje się model na gotowo. Na ostatnim ze zdjęć możecie zobaczyć oryginał. Życzę miłego oglądaniai do następnego ;)
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
Pięknie ci to wyszło i wielki szacunek za opisanie tego na forum. Teraz już wiem czemu jedyny zwaloryzowany suchymi pastelami parowóz Pd5 mi się tak zacina.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
@Piotr Kozłowski ...
Możesz pokrótce opisać technikę robienia tych zacieków i przybrudzeń? Super wyszła ta OKl2.
Z tą patyną wygląda jak model, a nie zabawka wyjęta z pudełeczka. Podoba mi się też to, że kocioł i drzwi dymnicy sprawiają wrażenie pokrytych sadzą jak w prawdziwym parowozie.... plastik po prostu się nie świeci. Takich obrazków brakuje na tym forum. Niestety większość ludzi cyka fotki pudełkowych wyrobów i na tym kończy "przygodę z modelarstwem".
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki