• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Oko1-11 - niby człowiek ogląda model i zdjęcie oryginału i wydaje mu się, że ustalił już wszystko co chce zrobić a tu nagle na sam koniec zauważa że jeszcze coś przeoczył. Model pomalowany, praktycznie spatynowany i przy oglądaniu zdjęcia Oko1-11 z Gniezna nagle zobaczyłem, że miał on podwyższoną skrzynie węglową i wydaje się, że nie zrobiono tego dodatkową deską tylko raczej paskiem blachy. To nie jest coś czego nie da się moim domowym sposobem poprawić więc z blaszki dogiąłem jeszcze i dodałem do parowozu ten element:

IMG_3839.jpg


Jeśli chodzi o patynowanie to chciałem oddać stan parowozu zbliżony do tego na zdjęciu oryginału a więc mocno spracowany:

oko1.jpg


Wyszło to tak:

IMG_3852.jpg


IMG_3854.jpg


W skali Z modele odbieramy okiem nawet bardziej w takiej perspektywie:

IMG_3850.jpg


IMG_3847.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
W ramach "wietrzenia szuflady" wyciągnąłem dwa wydruki które dostałem od kolegi, który próbował zrobić kiedyś SM30 w 1:220. Nawet jak ostatecznie nie uda się zrobić lokomotywy z silnikiem to może powstać coś na bocznicę albo nawet poruszająca się lokomotywa napędzana wagonem z silnikiem (tzw. duchem). Zacząłem od pomalowania budy na jedyny słuszny kolor:

IMG_3947.jpg


IMG_3948.jpg


Z reflektorami jednak lepiej (tu tez wydruki 3 D choć z innego źródła):

IMG_3949.jpg


IMG_3950.jpg


IMG_3951.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
No tak - mnie chodziło o ogólną koncepcję.

Kolega zrobił sobieEN57 w skali T i zapytał czy nie chcę aby przeskalować do Zetki. W sumie nie mam elektryków ale tak kultowy pojazd ... wart jest grzechu lub zrobienia dla niego dioramy, chociaż będę próbował żeby jeździła.

IMG_3958.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Brawo ty. Mam wrażenie że za grub te ramki od lamp przednich jak na tą skale ;) A pantografy jakieś juz masz ?? Widzę że dziur nie ma pod nie przygotowanych....będziesz robił wszystko na żywca :/ Uwaga na model.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Brawo ty. Mam wrażenie że za grub te ramki od lamp przednich jak na tą skale ;) A pantografy jakieś juz masz ?? Widzę że dziur nie ma pod nie przygotowanych....będziesz robił wszystko na żywca :/ Uwaga na model.
Dla przypomnienia - ja tylko składam, maluję ... Z lampami masz rację trochę grube. Co do pantografów to się rozglądamy. Jedna z opcji to: https://www.sommerfeldt.de/de/stromabnehmer/spurweite-g-61/ aczkolwiek nie jest idealny - drut idący w poprzek pantografu powinien być ustawiony odwrotnie. Pantografy wchodzą na człon środkowy więc na razie jest OK.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Uzupełnię poprzedni szybki post. Wagon na filmikach osadzony jest na gotowych podwoziach Shorty Rokuhana co daje dobre właściwości trakcyjne. To jedna z rozważanych opcji - wymagająca jeszcze dorobienia odpowiedniego całościowego podwozia.

Druga opcja to napęd z Shorty osadzona na specjalnym podwoziu. Pierwsza przymiarka niestety nie dala odpowiedniego rezultatu - Całość ma zbyt duże opory, trzeba było wywiercić i rozpiłować otwory na blaszki zbierające prąd z drugiego wózka.


IMG_3989.jpg


IMG_3991.jpg



Rozważałem też wykorzystanie podwozi z ezt japońskiego Rokuhana ale niestety są o ok 0,5-0,6 mm zbyt krótkie, choć może dla czlonu napędowego coś by się znalazło.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wagon, który długo powstawał i jakoś nie miałem weny aby go dokończyć wreszcie. Do zestawu z rodziny 111A/112A dołączył wagon akcji socjalnej lekko przerobiony z pudła zaprojektowanego do wydruku 3D przez @pado . Wagon ten był prezentowany w dziale "Prawdziwa kolej": http://forum.modelarstwo.info/threads/salonki.39167/#post-669729
Przeróbki polegały na zaślepieniu jednego z okien, dodaniu kominka i innych elementów na dachu. Postanowiłem też zobaczyć jak wygląda z typowymi dla takiego wagonu firankami. Zostały namalowane od wewnętrznej strony okien, które trzeba indywidualnie powycinać i powklejać - niektóre wcale nie tak łatwo bo dostęp przez konstrukcję jest utrudniony. Myślę, że te firanki to niezły pomysł. Jak już porobiłem zdjęcia to pomyślałem, że jednak powinien jeszcze mieć tablicę kierunkową z napisem "RESERVE"...
W rzeczywistości kolor wagonu jest trochę jaśniejszy niż na zdjęciach.

IMG_4044.jpg


IMG_4045.jpg


IMG_4046.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki