• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Zainspirowany wątkiem: http://forum.modelarstwo.info/threads/autokuszeta-pkp.28105/ a także własnymi odgrzebanymi fotkami zacząłem się zastanawiać, czy nie dało by się takiego wagonu wystrugać w 1:220 - oczywiście z uproszczeniami. Pewnie wyjdzie z tego całkiem zaawansowany projekt kitbashingowy...

Dawcami do części będą:
wagon dwuosiowy kryty Marklina - na najdłuższym możliwym podwoziu. To jego podwozie stanowić będzie podstawę do zrobienia mojego wagonu:
IMG_4495.JPG


dwa wagony do przewozu samochodów na bazie węglarek DB z których wykorzystane będą górne pomosty do budowy pomostu w moim wagonie:

IMG_4497.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Prace trzeba zacząć od etapu "destrukcji"

Wagon kryty - z niego biorę podwozie z którego trzeba amputować barierkę z pomostu hamulcowego (to jeden element metalowy wspólny z częęcią gniazda sprzęgu) - w ruch idzie Dremel:

IMG_4520.JPG


Z wagonów samochodowych potrzebne są dwa górne pomosty, które są niesymetryczne.
ponieważ wykorzystane będą górne części dłuższe aby zapewnić równoległość pomostów najpierw łączone są one poprzeczkami:

IMG_4522.JPG


Potem rozcięte:

IMG_4523.JPG


Powtarzamy x 2 i mamy bazę do nowego - dłuższego pomostu:

IMG_4524.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Składanie górnego pomostu - wykorzystałem dwa profile bo to tylko konstrukcja a nie to co ostatecznie będzie widoczne. Nasze wagony - w odróżnieniu od tego co jest w modelu mają cały górny pomost pełen a nie tylko ciągi pod koła:

IMG_4525.JPG


IMG_4526.JPG


Główne elementy konstrukcji wagonu stanowią podwozie, podłoga dolnego pomostu i pomost górny, który jest juz pokryty fragmentem blaszki ryflowanej z Abera.

Główne ciągi na pomoście górnym także pokryte są blaszką:

IMG_4529.JPG


CDN
 

Załączniki

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
W tak zwanym międzyczasie udało się skończyć mały projekt - choć w sumie dla mnie duży bo to pierwsza próba budowa samemu wagonu w 1:220. Po starych projektach zostały mi 4 wózki 3 osiowe od ciężkich platform podczołgowych które przerabiałem na wózki z dwoma osiami. Nosiłem się z pomysłem wykorzystania ich do dwóch możliwych projektów: platforma 6-osiowa serii Samms (622Za) lub węglarka 6-osiowa 601W.

Prostszy wydawał się temat platformy (no i będzie jak znalazł do eszelonu).

Punkt wyjścia do korpusu to odpowiedni profil plastikowy i docięta płytka z HIPSu

IMG_3279.JPG


W płytce osadzona jest mikronakrętka do montaży śruby trzymającej wózek

IMG_4028.JPG


Pierwsze przymiarki

IMG_4031.JPG


pierwotnie czoła chciałem także wycinać ręcznie. Potem pojawił się pomysł wydruku 3D ale ponieważ sprawa trochę trwała to wykorzystałem wstepne przemiarki do tego wydruku zaprojektowane przez @pado i wycięte laserowo. Wydruk miał być 3D głównie ze względu na przetłoczenia na tym czole. Ostatecznie pobawiłem sie w klejenie tego z profilu 0,3mm x 0,3mm.

IMG_4570.JPG


Podłoga - wycinana laserowo w cieniutkiej sklejce - także przygotowana przez @pado , potem poskładanie wszystkiego razem... Brakuje jeszcze oznakowania ale testy ruchowe model przeszedł pozytywnie.

IMG_4575.JPG


IMG_4577.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Kroczek do przodu. Warto zauważyć, że poprawione podwozie ma dodane rury do odprowadzenia pary oraz ścieków z toalety. Zobaczymy jak wyjdą testy w ruchu ale ryflak 1:220 coraz bardziej rasowy się robi.

IMG_4641.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Tym razem konwersja cysterny - nawiązuje ona do typu 32R - przemalowana, przybrudzona i oznakowana na PKP - choć z parku prywatnego - Zakłady Azotowe w Tarnowie Mościcach. Warto sobie uzmysłowić, że rozstaw osi to ok. 2 cm.

IMG_4682.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Super nawet numery na kalkach widać ;)

To teraz jeszcze oświetlenie ;)
Jakby coś to będzie kalka w klimacie TRAIN FICTION, aby było kolorowo ;)
SP 47 Cargo.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dwa kolejne ryflaki - tym razem robione na zamówienie są już dalece przygotowane. Czekam na kalki. Brakuje potem tylko szklenia i lekkiego przybrudzenia. Zobaczymy jak po poskładaniu będą jeździć - dostały jeszcze trochę dodatkowego obciążenia żeby były stabilniejsze.

IMG_4788.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ladnie to wyglada. Czekam na swoj w N. Jak zrobisz kalki (lub beda dostepne na jakiej stronie... to nie zapomnij zrobic ich w N tez ;-))
Kalki - pierwsze w moim życiu - poszły do druku. Jak to zadziała to się będzie robić dalej... Przeskalowanie nie powinno być potem problemem. choć będę musiał nazbierać zawartości na kolejne A4. No i na razie nie szalałem ze szczegółowością: oznaczenie klasy, numer inwentarzowy i przydział - to są rzeczy w Zetce do odczytania dla normalnej osoby - reszta to tylko w powiększeniu - na zdjęciach lub pod lupą. Jak dostanę - pokażę i będziemy myśleć.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki