• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#1
Ponieważ słowo "Mikro-" zarezerwowane na tym forum jest dla Adama66 i skali 1:700 to do moich działań chyba dobrze przystaje słowo Mini.

Ponieważ w skali Z praktycznie nie ma fabrycznych modeli PKP postanowiłem trochę podziałać tak by mieć możliwość jazdy nimi i pretekst do budowy makiety/ modułów o polskim klimacie. Na tym etapie jednym z prostszych i dostępnych sposobów stworzenia czegoś jest konwersja firmowych produktów Marklina na PKP. Na szczęście jest kilka parowozów i jedna spalinówka spotykana w Polsce (Ludmiła) w ofercie tego producenta a ponadto dostępny jest zestaw kalkomanii w skali Z na stronie kalkomanie.pl. Jest więc od czego zacząć.

I tak ... otwieramy ZNTK dla krasnoludków w skali 1:220.


Projekt Ty2-911 - odcinek I


Mój pierwszy wybór padł na Kriegsloka BR 52 do którego w zestawie jest kalek jest odpowiednia - Ty2-911. Ze względu na muzealny status tej lokomotywy dostępnych jest wiele zdjęć w Internecie, które mogą być przydatne przy zadaniu.
Punktem wyjścia jest model Marklina 88832 - jedyny BR 52 na jaki natrafiłem w Zetce z tendrem wannowym. Pozostałe dwa to szary i czarny model z tendrem kondensacyjnym. Zakupiony na e-bayu model wygląda tak:

IMG_3706.JPG

IMG_3707.JPG


IMG_3708.JPG


Jak widać będzie przy nim trochę pracy - choćby dlatego że ten model to wersja minimalistyczna - nawet bez wiatrownic.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#2
Z modeli w skali Z od niedawna są dostępne SM42 i SM48. Bazy pod napęd to odpowiednio V100 oraz BR120.
Nie ogłaszaliśmy tego na stronie bo jest was tak mało. Jeśli będzie ochota to w skali Z powstaną wagony węglarki, cysterny, kryte. Oczywiście musi być na to zbyt większy niż jedna sztuka ;)

Części do polskiej Ty2 też możemy zrobić ;)
 

H0 fan!!!!

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
Z modeli w skali Z od niedawna są dostępne SM42 i SM48. Bazy pod napęd to odpowiednio V100 oraz BR120.
Nie ogłaszaliśmy tego na stronie bo jest was tak mało. Jeśli będzie ochota to w skali Z powstaną wagony węglarki, cysterny, kryte.
A to ci nowina. Trzeba będzie wrócić do Zetki.(y) Fajnie, że coś zaczyna się dziać w tej skali.

A BR'ka bardzo fajna.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#5
Koledze pewnie chodziło o BR52.

A ja długo szukałem fotki SM42 Z z naszego zestawu w wykonaniu jednego z kolegów . Lokomotywa przy SM42 PKP Cargo w TT.
WP_20141213_001 - Kopia.jpg
 

H0 fan!!!!

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#7
Koledze pewnie chodziło o BR52.
Oczywiście, chodziło mi o BR52 ze zdjęć powyżej. Przepraszam jeśli kogoś uraziło moje określenie "BR'ka".

SM42 w Zetce wygląda zaje..ście. A można zobaczyć gotową SM48?

Kolego Zdrada69, będą jakieś fototrawione dodatki ? Czy tylko zmiana koloru i kalki?
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#8
Nie mam fotek gotowej SM48. Ale być może dzisiaj już ją pokażę.

Dzięki za 'lajki' ale ta fotka jest straszna. Postaram się pokazać coś lepszego.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#10
Projekt Ty2-911 - odcinek II

Założenie jest takie aby zrobić trochę więcej niż tylko przemalowanie i kalki. Zresztą sam pierwszy rzut oka na fotkę modelu Marklina wskazuje, że aby mieć model Ty2 w jego najczęściej występującej postaci należy chociażby dorobić wiatrownice. Ja zaczynam jednak od tego co wydaje mi się prostsze: przeróbki tendra. Pierwszym etapem jest analiza fotek oryginału i porównanie z modelem:

Tender real.jpg


tyl tendra.jpg



Różnice, które rzucają sie w oczy to:

A - brak przewodu na tylnej ścianie skrzyni węglowej: zamierzam dorobić
B - reflektory na tylnej ścianie tylnej skrzyni na modelu a w realu od góry na tej skrzyni: zamierzam przenieść
C - Drabinka - na modelu tylko po jednej stronie i na tylnej ścianie skrzyni wodnej a powinny być po obu stronach i na boku tylnej skrzyni: zamierzam zmienić i dostosować
D - Wycięcie w skrzyni wodnej - do instalacji budki dla konduktora. Nie podejmuję się tego dostosowania - tym bardziej, że większość tendrów Ty2 nie miała tych wycięć tylko prostą powierzchnię ... a tendry zamieniano więc uznaję, że to będzie OK.
Mechanizmu otwierania skrzyni wodnej nie będę robił. Zastanawiam się jeszcze czy nie spróbować dodać którejś z czerwonych poręczy ...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#11
Proponuję wzorować się jednak na normalnym, typowym tendrze Ty2. Ten dopięty do Ty2-911 jest faktycznie nietypowy ze względu na pozostałości po budce. W ogóle odwzorowywanie egzemplarza muzealnego jest ryzykowne, za dużo jest jego zdjęć i natychmiast wyjdą jakieś niezgodności. Lepiej byłoby zrobić jakiś bardziej "anonimowy", ale rozumiem, że problem jest z kalkami...
 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#12
Proponuję wzorować się jednak na normalnym, typowym tendrze Ty2. Ten dopięty do Ty2-911 jest faktycznie nietypowy ze względu na pozostałości po budce. W ogóle odwzorowywanie egzemplarza muzealnego jest ryzykowne, za dużo jest jego zdjęć i natychmiast wyjdą jakieś niezgodności. Lepiej byłoby zrobić jakiś bardziej "anonimowy", ale rozumiem, że problem jest z kalkami...
Strzelam ale myślę że problem jest w ogóle z kalkami w Z.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#13
Pooglądałem sobie sporo fotek różnych Ty2 - szczególnie w książce "Ty2 wojenna lokomotywa na pokojowe czasy" i w Internecie. Generalnie myślę, że uda się zrobić egzemplarz "uśredniony" choć kalka jest jaka jest czyli do Ty2-911. To jedyna kalka dostępna na Kalkomanie.pl do Zetki, pozwalająca na adaptację kilku typów parowozów z oferty Marklina oraz Ludmiły.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#14
Postaramy się na początek zrobić garnki w Z. Resztę gratów do Ty2 też można ale to już na życzenie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#20
Pewnie tak, ale to już coś jak można gdzieś wydrukować i to w dobrej jakości. :)
Jak pisałem na Kalkomanie.pl jest jeden zestaw i pewnie pojawi się coś nowego bo namówiłem p. Andrzeja na nowy projekt. Z Adamem66 jestem w stałym kontakcie i ... wkrótce będzie można coś ciekawego obejrzeć, z tym że raczej nie będzie to teraz ZNTK a Polmozbyt ...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki