• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ciąg dalszy prac nad platformą do przewozu pojazdu gąsienicowego do pociągu ratunkowego:

Zainstalowane wózki:

IMG_5744.JPG


Platforma - na kołach

IMG_5745.JPG


Zainstalowana rampa zjazdowa

IMG_5746.JPG


Efekt końcowy - może jeszcze lekkie pobrudzenie dojdzie ...

IMG_5748.JPG

IMG_5749.JPG

IMG_5750.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Koła dostaje też Bromberg. Wydruk 3D jest zrobiony w taki sposób, że trzeba wkleić płytki, do których przymocowane są wózki:

IMG_5782.JPG


Wreszcie na kołach:

IMG_5787.JPG


No i cały startowy dublecik na torach:

IMG_5790.JPG
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Ciąg dalszy prac nad platformą do przewozu pojazdu gąsienicowego do pociągu ratunkowego:

Zainstalowane wózki:

Zobacz załącznik 407381

Platforma - na kołach

Zobacz załącznik 407382
Miałem kiedyś ten model w Z i z tego co pamiętam on jest w całości odlany z metalu. Barierki w oryginale z wózkami 3-osiowymi też chyba były metalowe (fototrawione). Małe, pożądne wykonanie.
Fajnie ci wychodzą te Z-kowe konwersje. Miło się ogląda twój wątek. Miałem Z-kę kiedyś i wiem jakie to maciupkie jest, tymbardziej szacunek za motywację do pracy nad nimi.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Miałem kiedyś ten model w Z i z tego co pamiętam on jest w całości odlany z metalu. Barierki w oryginale z wózkami 3-osiowymi też chyba były metalowe (fototrawione). Małe, pożądne wykonanie.
Dokładnie tak - barierki dały się spokojnie uratować - nawet jest zrobiona korba do hamulca ręcznego. Nie wiem czy to trawione czy jakoś inaczej robione bo ten metal jest wyjątkowo sztywny. Mam nadzieję, że pojawi się jakiś projekt w którym ta barierka się przyda. Faktycznie czasami przy zabawie w Zetce trzeba zrobić coś z niczego - czyli z pudełka z resztkami po innych modelach lub wypatrzeć odpowiedni kształt w czymś zupełnie innym. Ostatnio widziałem zdjęcia jak ktoś zrobił pachołki drogowe (takie gumowe do rozkładania na placach manewrowych) z ... czubków drewnianych wykałaczek - oczywiście chodzi o czubki długości pewnie 2mm. @Adam66 nazwoł to kiedyś bardzo fajnie "modelarstwo hipisowskie".

W moich przeróbkach poza węglarkami, gdzie namówiłem na ich wykonanie i wprowadzenie do oferty p. Brylskiego z kalkomanie.com i parowozów (gdzie te kalki już były od jakiegoś czasu) nie mam na razie napisów. Niestety projektowanie graficzne to nie moja bajka więc zdany raczej będę na innych chociaż w temacie samochodów wspomniany @Adam66 już mi pomógł więc jest Społem, Pewex i CPN. Ale też są jeszcze czekające na wykonanie - jak chociażby PeKaeS.

Temat pociągu ratunkowego też zakończony nie jest - będą jeszcze wagon socjalny - czyli niebieski Ygrekopodobny oraz techniczne zbliżone wyglądem trochę do bagażowych 4-osiowych. Łącznie cały pociąg ratunkowy ma liczyć 6 wagonów.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Wagony techniczne - bazujące na bagażowych oznaczają szerszy zakres przeróbki. Nie zdecydowałem się na idealnie odwzorowane modele a raczej na "złapanie smaku i klimatu" co wynika z tego, że dostępne wagony bagażowe Marklina mają trochę inaczej porozstawiane okna. Ale i tak robota zaczyna się od dość mocnego krojenia i demontażu - powstaną dwie sztuki o trochę innym układzie drzwi przesuwnych

Punktem wyjścia jest taki wagon, a resztki z modeli budynków zostaną użyte w dalszej pracy:
IMG_5196.JPG

Tutaj pocięty ten który podlega większej przeróbce - wycięte są wszystkie otwory boczne "żaluzjowe":

IMG_5210.JPG

Rozpoczyna się montaż "drzwi":

IMG_5264.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Tym razem podejście do cysterny dwuosiowej typu 1R. Na zdjęciach widać oryginalną cysternę Marklina i to się udało dotychczas udało zrobić ...

IMG_0007.JPG


IMG_0008.JPG


IMG_0009.JPG

Przebudowie podlegały - wlewy na górze zbiornika, pomosty i drabinka, która została lekko odsunięta od osi zbiornika. Usunięte zostały także nadmierne poręcze. Sam zbiornik także został oszlifowany - tak by pozbyć się imitacji spawów (obejm ?). Jak zwykle całość czeka na polskie oznakowanie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Owocarka wzorowana na typie 6S/208S
Niestety oryginał ma ściany z desek a takiego bazowego modelu u Marklina nie ma - więc ściany są stalowe :(.
Poza przemalowaniem na dachu wstawione są 4 charakterystyczne wentylatory dachowe. Tradycyjnie musi poczekać na polskie oznaczenia. Na szczęście pierwsza próbna partia kalek, które starałem się sam jakoś "zaprojektować" poszła do wyprodukowania. Zobaczymy co z tego wyjdzie...

IMG_0010.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Kolejny projekt jest ... inny niż dotychczasowe i ma ciekawą historię.

Zaczęło się od tego, że pokazałem na amerykańskim forum skali Z moje transformatory wieżowe o których więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Efektem był wpis i informacja że stało się to inspiracją dla amerykańskiego kolegi Waltera, który występuje pod nickiem Southernnscale i projektuje zarówno w Zetce jak i Nce różne elementy pod wydruki 3D na Shapeways i postanowił także polskie wieże transformatorowe przygotować. Po drodze zadał kilka pytań o to czy projekt jest poprawny i ostatecznie w efekcie dodatkowo zaprojektował też kilka innych modeli z mojej inicjatywy. Jednym z nich jest koparka poruszająca się na torach - w pierwszym momencie poprosiłem tylko o modyfikację zaprojektowanego już przez niego dźwigu kolejowego.
Dalsze "kopanie" w temacie spowodowała, że ostateczny model to była chyba 11 wersja projektu do którego starałem się znaleźć dokumentację fotograficzną. Ta praca spowodowała, że zweryfikowałem trochę podejście co do możliwości zainstalowania jej w kamieniołomie - taki typ koparek był wykorzystywany do budowy nowych linii kolejowych, kanałów itp. Bardzo podobne użyto między innymi do budowy kanału Panamskiego...

Takiego typu koparki na przełomie wieku w Europie produkowała firma Menck&Hambrock:

Koparka 11.jpg


tx3250747a.png


a w Ameryce Bucyrus:

20095462021_Bucyrus.jpg


Początkowo chciałem ją umieścić na modułowej makiecie "niemieckiej" w kamieniołomie ale - rozpoczęcie pracy nad Projektem 368 i pozyskane w trakcie projektowania informacje sprawiły, że ostatecznie pewnie tam ona nie wyląduje, co nie oznacza, że nie warto modelu wykonać.

Na starcie po dokładnym umyciu wydruków zostały one pomalowane podkładem. Dodatkowo pozyskałem wózki niezbędne do wykonania modelu. Na starcie wygląda to tak:

IMG_0063.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki