• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No więc jeśli chodzi o wąskotorówki w skali Z to ... są takie możliwości. Tabor z reguły jest statyczny, są wydruki 3D ale ... są też szwajcarskie jeżdżące górskie wąskotorówki.
Można znaleźć coś pod poniższymi linkami:
http://saller-modelle.de/
http://www.zm-bahn.de/
http://zm-schmalspur.de/en/

Ja jak na razie nie miałem w planach wąskich torów ale ta sugestia może sprowokuje mnie do postawienia kiedyś lokomotywki wąskotorowej jako ładunku na normalnotorową platformę ...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Jedynka powstała z wagonu 1 klasy innego typu - niestety miał fartuchy osłaniające aparaturę pod dnem wagonu na dość dużym fragmencie.
W tym wagonie, pomijając fartuchy, najbardziej chyba przeszkadzają okna: powinny być dzielone, jak w dwójkach. Oryginał DB (pochodzący z serii wagonów TEE) miał klimatyzację i okna nieotwierane, co niestety widać w modelu.
są też szwajcarskie jeżdżące górskie wąskotorówki
A to aby na pewno Zm? Widziałem modele szwajcarskie 1:160 Nm na tor Z (6,5 mm), ale z wąskotorówką Zm (1:220) jeszcze się nie spotkałem. Kto to produkuje?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
A to aby na pewno Zm? Widziałem modele szwajcarskie 1:160 Nm na tor Z (6,5 mm), ale z wąskotorówką Zm (1:220) jeszcze się nie spotkałem. Kto to produkuje?
Tak - to jest Zm - tor 4,5 mm - poniżej filmiku są dwa linki do stron ludzi, którzy się tym zajmują.

Trafiłem też na skalę Zf - tutaj rozjazd w porównaniu do wózka w skali HO:

waskie.jpg


Strona producenta: http://www.handlaidtrack.com/fixtures

I trochę produktów ze strony Shapeways:

Zm - http://www.shapeways.com/product/RMME6BUEN/lkm-v10-c-spur-zm?optionId=42359893
Zf - http://www.shapeways.com/product/9MT2MGYUJ/v-10-c-spur-zf?optionId=40828230
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
W tym wagonie, pomijając fartuchy, najbardziej chyba przeszkadzają okna: powinny być dzielone, jak w dwójkach. Oryginał DB (pochodzący z serii wagonów TEE) miał klimatyzację i okna nieotwierane, co niestety widać w modelu.
No i temat udało się poprawić szybciej i prościej niż myślałem. Mam dwa takie wagony i okazało się, że oryginalnie po jednej stronie okna miał wprawione dzielone - niestety nie w połowie wysokości a trochę wyżej a po drugiej okna były z jednej tafli szkła. Tak więc po przekładce okien - są już dzielone. Dzięki za sugestię - niby tak oczywista ale ... nie zwróciłem na to uwagi.

IMG_5166.JPG
 
B

bobby74

Gość
Tak - to jest Zm - tor 4,5 mm - poniżej filmiku są dwa linki do stron ludzi, którzy się tym zajmują.
Są to fachowcy hobbyści amatorzy produkujący dla własnych celów, jak również generalnie propagujący modele taboru kolei retyckich w skali 1:220.
Napędy biorą z Märklina w skali Z, "budy" tworzą z blaszek mosiężnych. Tory to Märklin z przeciętymi podkładami, 2 mm podkładów wycięte i podkłady ponownie sklejone do siebie. W ten sam sposób tworzą rozjazdy :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
No i temat udało się poprawić szybciej i prościej niż myślałem. Mam dwa takie wagony i okazało się, że oryginalnie po jednej stronie okna miał wprawione dzielone - niestety nie w połowie wysokości a trochę wyżej a po drugiej okna były z jednej tafli szkła. Tak więc po przekładce okien - są już dzielone.
Trochę lepiej, ale niestety, to ciągle nie do końca to, o co chodzi. Wagony DB z klimatyzacją mają uchylą górną część okna (awaryjna wentylacja, na wypadek awarii klimatyzacji) we wszystkich przedziałach, a w korytarzu tylko w dwóch oknach. Dlatego oba boki wagonu wyglądają inaczej (pomijając matowe okna WC). Nasze wagony Y miały (dawniej, przed modernizacjami) wszystkie okna dzielone w połowie i otwierane.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No i na warsztat wróciła Ok1. Trochę mniej lub bardziej udolnych amputacji i uzupełnień i korpus parowozu pomalowany na bazowy czarny:

IMG_5167.JPG


IMG_5168.JPG


Po pomalowaniu detali, naniesieniu śladów eksploatacji i razem z tendrem wygląda tak:

IMG_5176.JPG


IMG_5177.JPG


IMG_5178.JPG

I w duecie z Ty2:

IMG_5181.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
A co do Ty2. Ja przednie koła zrobił bym całe czerwone. Takie z białą opaską trochę się wyróżniają
Masz rację, że biała opaska jest zdecydowanie przeskalowana. Chyba wezmę na warsztat jeszcze do poprawki te koła. Będę jednak próbował pozostawić białe opaski jeśli tylko uda się zrobić je bardziej "delikatne".
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Dla pojazdu gąsienicowego z pociągu ratunkowego pojawiła się platforma. To co oferuje firmowo Marklin na niestety wózki 3-osiowe. Konieczna jest więc akcja zamiany wózków i co niezbędne przeniesienia czopów skrętu. Część pracy już wykonana ale utknąłem poszukując mikro-śrub, mikro-nakrętek i pewnie też mikro-sprężynek. Optymalnie to chyba powinien być rozmiar M1 (ew M2). Sklepy dla elektroników i jubilerów niestety nie pomogły... Może ktoś ma podpowiedzi w tym zakresie ? Coś tam znalazłem na Allegro ale raczej nie są to "komplety" czyli śrubki i nakrętki a z opisów sprężynek trudno określić ich wielkość ...

Dodatkowo do wykonania będzie jeszcze rozkładana platforma do wjeżdżania i zjeżdżania z platformy (tzn w realu rozkładana bo tutaj nie będę się bawił w to by była rozkładana).

IMG_5198.JPG

IMG_5199.JPG
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
No to trzeba miec zestawik: gwintownik, narzynka i mala tokarka :) Albo na Allegro jest: 'Śruba walcowa płaska M1.6xYmm DIN 84' /Y=rozna dlugosc/. Nakretki tez sa u tego samego sprzedawcy. Gorzej ze sprezynkami
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
Sprężyn poszukaj np tu-klik
Najmniejsze z tego co mają w katalaogu zrobione są z drutu 0,2mm i mają średnicę wewnętrzną 0,6mm.
Nie wiem tylko jaką najmniejszą ilość trzeba zamówić.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Pociąg ratunkowy - ciąg dalszy

Platforma jeszcze bez kół ale poprawił się mam nadzieję wygląd deskowania oraz doszły haki holownicze:

IMG_5365.JPG

IMG_5366.JPG


Bromberg dostał zderzaki i reflektory pomocnicze - zainspirowane takim rozwiązaniem:

ratunkowy3.jpg


i wygląda na ten moment tak:
IMG_5362.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Dwa starsze projekty wróciły po drobny "superdetaling"

Węglarka grafitti dostała koła hamulcowe - niestety nie mam 3-ramiennych więc są 4 ramienne i dźwignie na tablicach przestawczych dostały kolorek:

IMG_5381.JPG


Ok1 dostała przewód hamulcowy i przestrzenny hak - niestety strasznie trudno to uchwycić na fotce:

IMG_5376.JPG

IMG_5380.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki