• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Zdradzisz Pawle czym malowałeś?
Nick Zdrada69 zobowiązuje;)
Żadnego problemu. Po przygodach ze schodząca farbą i wyczyszczeniu całego modelu pomalowany został on akrylami:

1. Całościowo Tamiy'ą w sprayu szarą Haze Grey nr TS-32, która ostatecznie pozostała na dachu
2. Oliwkowozieloną - aerografem - Gunze Mr Hobby nr H65, która stanowi kolor podstawowy pudła.

A dalej "z ręki" detale - akryle białe (Warpaints - Matt White 1102), srebrne (Valleyo 73.003 Train Color - Steel), oleisto-czarne (Valleyo 73.002 Train Color - Grease & Oil) oraz czerwone (Warpaints - Dragon Red 1105) - efekty poniżej:

IMG_4947.JPG


IMG_4946.JPG


IMG_4948.JPG
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
Przydałyby się do tego czlony środkowe bo w epoce IV w zasadzie Bipy z prostymi dachami występowały jako dwuwagonowe. Owszem mamy w Pyskowicach podwójna Bipe z zaokrąglonymi dachami ale to już raczej efekt przeróbek z epoki V.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ta Bipa obecnie na warsztacie docelowo ma być zainspirowana poniższymi fotkami - czyli dokładnie zestawem z Pyskowic i jego stanem technicznym - urzekło mnie połączenie dobrego stanu malatury ścian i kiepski stan dachu czyli wygląd wagonu około 2011 roku jeśli wierzyć opisom przy fotografiach znalezionych w Internecie....

bipa6.jpg


bipa1.jpg


Zestawy dwuwagonowe z zaokrąglonymi czołami na pewno były też w malowaniu żółto-niebieskim (np. fotki z 2005).
Zaprojektowane zostały w technologii 3D nie tylko wagony z zaokrąglonymi czołami ale te późniejsze z prostymi czołami oraz człony środkowe. Mam nadzieję, że ten egzemplarz nie pozostanie jedynym u mnie na stanie :). Myślę, że z czasem doczekam się też czterowagonowego zestawu.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
...na "żywca" Twoja praca musi wyglądać obłędnie. Oko nie jest w stanie złapać tego co złapie oko aparatu i nadnaturalnie powiększy. Gratuluje umiejętności.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
...na "żywca" Twoja praca musi wyglądać obłędnie. Oko nie jest w stanie złapać tego co złapie oko aparatu i nadnaturalnie powiększy. Gratuluje umiejętności.
To prawda, że przy tej skali fotki pokazują rzeczywistość jakby pod szkłem powiększającym. Wiele niedoróbek tylko tak widać. Powolutku staram się oswajać materię 1:220 i ... nie boję się poeksperymentować, choć część technik przydatnych w większych skalach nie da się pewnie zastosować. No i zawsze jest dodatkowa inspiracja tym co robi @Adam66 ...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No to dalsza jazda z Bipą a w zasadzie jej brudzeniem. Po pierwsze góra dachu brudna - tak ogólnie ale już część pochyła dachu +/- do linii okien widać, że myta i czyszczona (pewnie szczotkami mechanicznymi) ... Trochę zajęło mi czasu zanim znalazłem pomysł jak zrobić nieregularną krawędź - czyli jak to zamaskować. Po kilku próbach znalezienia sposobu na przygotowanie taśmy maskującej ostatecznie zrobiłem to tak: taśma Tamiya (ok 1,5 cm) naklejona tak by prześwitywała na środku prosta linia z podkładki modelarskiej. Następnie - szpilka w rękę i po tej prostej linii - miejsce przy miejscu dziurkowanie taśmy - potem przedarcie taśmy wzdłuż tak zrobionej perforacji i ... dwie taśmy do maskowania nieregularnego gotowe. Nieregularność niestety trochę przeskalowana jak na 1:220. Potem tylko zamaskować i popsikać:

IMG_4952.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No i próba pobrudzenia wagonów.... Inspiracja wyglądem składu z Pyskowic o którym mowa trochę wyżej i którego fotki można tam zobaczyć. Materia brudzenia w 1:220 jednak nie jest taka prosta. No ale kto nie ryzykuje i nie eksperymentuje ... nie zdobędzie doświadczenia.

IMG_4956.JPG


IMG_4957.JPG

IMG_4958.JPG

IMG_4959.JPG


IMG_4960.JPG


IMG_4961.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Jeśli rdzę dodawałeś emaliami, możesz spróbować przetrzeć całość White Spiritem od AK. Ładnie Ci się rozmyją zacieki(y)
Rdza ma 3 rożne pochodzenia. Użyte zostały: wash Vallejo 76.507 Dark Rust, AK 013 Rust Streaks oraz specyfik ModelMates Rust Effect - Normal Shade i Darker Shade. Trochę jeszcze wodą się porozmywało. Nie chcę atakować ostrymi środkami aby nie zepsuć akryli które są bazowym kolorem.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Kolejny projekt z jakim chcę się zmierzyć - na ten moment koncepcyjnie - to przebudowa parowozu BR38 na Ok1-359

Do zrobienia:

IMG_4685.JPG

IMG_4684.JPG

IMG_4683.JPG


Tender:
Oryginał: http://web.fc2.com/jump/?url=http://silk.../wol18.jpg

1. Likwidacja świateł w dotychczasowych miejscach i instalacja nowych - większych na tylnej skrzyni
2. Obawiam się, że nie ma sposobu na sensowne zlikwidowanie wystającej nadmiernie tylnej belki ze względu na to, że zamontowany jest w niej sprzęg.
3. Zwiększenie tarcz zderzakowych
4. Wygląd i kształt tylnej skrzyni - do potencjalnej korekty - niestety to uwypukli jeszcze bardziej wystająca tylną belkę ze sprzęgiem - wydaje mi się, że chyba dla ostatecznego efektu lepiej odpuścić
5. Dodanie deskowania powiększającego w górę skrzynię węglową
6. Zmniejszenie wielkości skrzyń na dolnej belce - z boku nad wózkami - tutaj jeszcze się waham czy i w szczególności jak to technicznie zrobić...

Lokomotywa
Oryginał:
http://parowozy.net/images/engine-photos/ok1/03.jpg
http://tt.one.pl/img/sl-pr-P8/sl-pr-P8-PKP-Ok1-359.jpg

A. Do dorobienia drugi zbieralnik pary
B. Reflektory do spolszczenia
C. Reflektor do usunięcia
D. Większe tarcze zderzakowe
E. Prądnica do usunięcia z kotła i przeniesienia na prawy pomost (za sprężarkę w miejsce oznaczone "I")
F. Dzwon do usunięcia z kotła
G. Zbiornik do usunięcia z pomostu
H. Sprężarka - do usunięcia z pomostu
I. Do dodania prądnica

Oczywiście malatura, kalkomanie i prawdziwy węgiel na tendrze do dodania ...

Może jeszcze coś istotnego ktoś wypatrzy ?Lepiej wcześniej niż jak wszystko pomalowane będzie (choć do tego momentu jeszcze trochę czasu upłynie)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
Będzie ładny Ok1.
A. Nie ma takiej potrzeby parowozy tej serii miały rózne kotły ten mógłby pasować do parowozu Ok1 69 (posiadam zdjęcie wykonane przez mojego dziadka na stacji w Gliwicach)i wielu innych. Były ogólnie mówiąc 3 konfiguracje kołpaków i na PKP były parowozy z wszystkimi trzema odmianami. No chyba że to musi być Ok1 359 ale to juz trzeba by tez przerabiać wózki tendra na 2XT a to popsuje piękną sylwetke parowozu.
B tutaj nie będzie wiele roboty bo reflektory sa i tak przeskalowane w stosunku do niemieckich.
G i H to pompa wodna i podgrzewacz wody systemu Knorr tak czy tak i tak do usunięcia.
I czasami prądnica była na lewym pomoście trzeba by siegnąć do zdjęć konkretnego parowozu
2 warto to zrobic o ile uda sie uporać z przekleństwem mocowania sprzęgów Marklina. Moze przetestować mały haczyk jak przedni sprzeg od BR74/OKi2
4 lepiej to zostaw jeśli nie chcesz robić 2, bo będzie wyglądało paskudnie.
6 w sumie to nie psuje aż tak widoku a te skrzynki czasem mogły być rózne
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Będzie ładny Ok1.
A. Nie ma takiej potrzeby parowozy tej serii miały rózne kotły ten mógłby pasować do parowozu Ok1 69 (posiadam zdjęcie wykonane przez mojego dziadka na stacji w Gliwicach)i wielu innych. Były ogólnie mówiąc 3 konfiguracje kołpaków i na PKP były parowozy z wszystkimi trzema odmianami. No chyba że to musi być Ok1 359 ale to juz trzeba by tez przerabiać wózki tendra na 2XT a to popsuje piękną sylwetke parowozu.
B tutaj nie będzie wiele roboty bo reflektory sa i tak przeskalowane w stosunku do niemieckich.
G i H to pompa wodna i podgrzewacz wody systemu Knorr tak czy tak i tak do usunięcia.
I czasami prądnica była na lewym pomoście trzeba by siegnąć do zdjęć konkretnego parowozu
2 warto to zrobic o ile uda sie uporać z przekleństwem mocowania sprzęgów Marklina. Moze przetestować mały haczyk jak przedni sprzeg od BR74/OKi2
4 lepiej to zostaw jeśli nie chcesz robić 2, bo będzie wyglądało paskudnie.
6 w sumie to nie psuje aż tak widoku a te skrzynki czasem mogły być rózne
Parowóz:
Pooglądałem różne fotki i faktycznie układy kołpaków na kotłach są różne. Wybór 359 wynika z dwóch przyczyn - po pierwsze taką kalką dysponuję a po drugie ze względu na muzealny charakter jest dużo zdjęć i w dość szerokim zakresie czasowym parowóz można używać. Wózków tendra raczej nie będe ruszał ... trudno.

Reflektory polskie do skali Z są dostępne na Shapeways - więc to nie problem. Będę się tylko zastanawiał czy można myśleć i kombinować oświetlenie czy to odpuszczę.

Tender:
Jak znajdę pomysł na sprzęg to się podzielę. Na ten moment nie mam go więc chyba zostanie jak jest z tą tylną belka i nieprawidłową skrzynią. Bo masz rację, że poprawa wyglądu skrzyni w kierunku takiej jak na Ok1-359 skończy się ... pogorszeniem widoku całości modelu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Bonanza doczekała się rodzeństwa. Oględziny zdjęć pozwoliły zauważyć jeszcze jedną rzecz, którą można prosto poprawić by było bardziej "po polsku". W niemieckim modelu zamarkowane są ramy okien z aluminium nie tylko w przypadku dużych okien w przestrzeniach "przedziałów" ale także ramy okienek w drzwiach wejściowych. Nasze bonanzy mają w tych małych okienkach uszczelki - więc nie powinno być srebrnych ramek - czego ja jak i nikt inny dotychczas nie zauważył. Poniższe fotki pokazują problem. Od góry wagon przed poprawką, w środku ramka wymalowana na zielono-oliwkowo - czyli w kolorze pudła, w drugim wymalowana na czarno - tak jak gumowa uszczelka. Ze względu na jej grubość i przeskalowanie chyba jednak lepiej wygląda oliwka - mimo, że nie jest to zgodne z oryginałem.

IMG_4967.JPG


IMG_4970.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Myślałem, że projekt Oi2 jest zakończony. Udało mi się jednak za kilka Euro kupić samą "skorupę" a ponieważ ciągle chodziło za mną zdjęcie znalezione w Internecie:

o12-2.jpg


Źródło: http://tomi.holdys.pl/index2.php?desc=on&par=oi2-29

Pokazuje ono,że nie tylko jako pomnik, ale też w życiu realnym Oi2-29 występował w w malowaniu z zieloną budką.
Zabrałem się więc za taki projekcik - na ten moment parowóz przygotowany do nakładania kalek oraz patynowania:

IMG_4972.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki