• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Przyszły kalki to będzie trochę nowej dostawy PKP. Część modeli tylko czekała na te oznaczenia. Od bardzo dawna dźwig do pociągu technicznego. Ze względu na dostępną bazę Marklina to dość dowolna interpretacja tylko:

IMG_5844.jpg


IMG_5845.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Obok drobiazgów typu zderzaki, sprężynki i sprzęgi przyszła sobie taka ślicznotka:

IMG_5874.JPG


Wyjęta z pudełka i odniesiona co do wielkości do punktu odniesienia prezentuje się jeszcze lepiej:

IMG_5876.JPG


Jej czas w takiej formie raczej jest policzony ... kalka na Pm2-21 już zaczęła się rysować. Oczywiście będą przeróbki w tym szczególnie wiatrownice...
Zastanawiam się tylko czy próbować robić wersję z chorągiewkami promującymi przyjaźń polsko-radziecką na górze drzwi od dymnicy.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Czy kolega @Zdrada69 ma fotografie prawdziwej Pm2-21? Jeżeli tak, to powinien mieć świadomość, że ten model średnio nadaje się akurat na numer 21. Nie chcę tu nikogo zanudzać, ale jeżeli jest potrzeba, mogę rozwinąć temat. Pomijam już fakt, że model przedstawia trzycylindrową wersję, 03.10. Wprawdzie i tu jest niezgodność, bo w 03.10 przeciwciężary na kołach pierwszej osi wiązanej powinny być przesunięte, a tu jest tak, jak w normalnej wersji 2-cylindrowej - to akurat jest dobrze dla przeróbki na Pm2.
Co do Pm2 to chętny jestem na rozwinięcie tematu, a do numeru 21 niekoniecznie strasznie przywiązany - chociaż ten egzemplarz ma sporo zdjęć w internecie i spodobało mi się malowanie - skrzydła na drzwiach dymnicy, strzałki na wiatrownicach, numer inwentarzowy na drzwiach dymnicy na czerwonej tabliczce. Ten wątek chyba jednak nie jest najlepszy do kontynuowania i zgłębiania tematu. Jeśli jest sensowne miejsce w dziale Prawdziwa kolej to proszę o wskazanie, jeśli nie to może w wątku o moich przeróbkach w 1:220 ?
Według znanych źródeł, Pm2-21 to 03 152, czyli maszyna z drugiej serii produkcyjnej, od numeru 123 do 162. Ale na znanych mi zdjęciach Pm21 ma inny osprzęt kotła, typowy dla pierwszej serii, do numeru 122. Parowóz ma małe koła przedniego wózka (850 mm) i pojedyncze hamulce na kołach osi wiązanych (tylko z przodu koła) - te dwie cechy są wspólne dla pierwszej i drugiej serii produkcyjnej. Model 03.10 najbardziej jest zbliżony wyglądem do ostatniej serii produkcyjnej, ze zmienionym osprzętem kotła, sprężarką i pompą wodną przeniesionymi na pomost (między 2. i 3. osią wiązaną), przednimi kołami o średnicy 1000 mm i hamulcami kół wiązanych z klockami z obu stron każdego koła (z przodu i z tyłu). W modelu Z widzę brak klocków hamulcowych z tyłu 3. osi wiązanej i (chyba) z przodu 1. osi wiązanej. I jeszcze pytanie: z jakiego okresu ma być ten Pm2? Od tego zależy zakres przeróbek.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Kiedyś odkupiłem od @pado zestaw 4 wagonów - 3 donery (jeden bagażowy) plus wagon do przewozu gazu świetlnego. Niestety nie udało mi się zbyt wiele znaleźć o sposobie jego oznakowania mimo kontaktu z Parowozownia Jarocin, która w swojej kolekcji ma podobny wagon oraz z Wirtualnym Muzeum Gazownictwa. Trochę posiłkując się zdjęciami jakiegoś modelu zrobiłem kalki. Najpierw jednak drobne przeróbki i przemalowania części wagonu bazowego:

IMG_5899.JPG


IMG_5900.JPG


IMG_5901.JPG


No i powstał taki wagon:

IMG_E5902.JPG


Dawno nie przypominałem skali ...

IMG_E5903.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Naprawdę jesteś sado-maso :ROFL:

A tak poważnie to pełen podziw :love:
Nie jest tak źle. Z czasem człowiek trochę łapie technikę i doświadczenie. Trochę trudne jest wycinanie małych kalek, które są tylko białymi napisami - trzeba naprawdę manewrować światłem aby zobaczyć gdzie ciąć. No i jak się zrobi coś i wyjdzie ... to potem człowiek stara się iść dalej. W głowie więcej pomysłów niż czasu i sił na realizację.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
997 63 25
Chodzi o sam fakt dlubania w takich "cipciach"... Fakt, że możliwości rozbudowy jest cała gama... Ale jednak dlubanie w tym to jak za karę...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Chodzi o sam fakt dlubania w takich "cipciach"... Fakt, że możliwości rozbudowy jest cała gama... Ale jednak dlubanie w tym to jak za karę...
Nie przesadzajmy - szczególnie z karą - raczej wyzwanie. Robiłem już platformy podczołgowe - teraz doszła jedna dla 6PDPD - po raz pierwszy pobawiłem się nie tylko w postawienie na niej pojazdu pancernego ale i dorobienie mocujących go "łańcuchów". Do zrobienia jeszcze 3 takie platformy.

IMG_5920.jpg


IMG_5921.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Musisz coś ze sprzętami wymyślić, są olbrzymie.
Chciałbyś aby je wysłać do Ciebie do przetopienia ;) Nie ma mowy ...
Czy może jak @Jaco3011 chodzi Ci o te "łańcuchy".
Zrobione są z drutu 0,2mm czyli po przeliczeniu 4,4 cm średnicy. Jako lina stalowa do ładunku za dużo - jako udawany łańcuch moim zdaniem w cam raz może być.
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Teraz patrzę..., miało być sprzęgami, ach te słowniki i późna pora.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki