• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
Fajnie wychodzą Ci te modele. Aż ciężko uwierzyć, że to Z-tka.
Doszło trochę wozów wojskowych w obecnych malowaniach. Tym samym na eszelon ze sprzętu ciężkiego można załadować:
3 Leopardy
1 czołg techniczny Burgepanzer (trafiły do armii wraz z Leopardami)
2 BWP-1
Ładny eszelon, ale dwa ostatnie BWP tu nie pasują. To nie są BWP-1 (czyli rosyjskie BMP-1) tylko BMP-2 (szczerze mówiąc te modele wyglądają jak krzyżówka podwozia BMP-1 i wieży BMP-2). Wozy te były krótko używane w polskim wojsku i szybko się ich pozbyto. Nie ma więc szansy by "współdziałały" z Leopardami 2A5.
I jeszcze jedno - Burgerpanzer to Bergepanzer 2 (przepraszam za złośliwość, ale skojarzył mi się z hamburgerem...)
 
Ostatnio edytowane:

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.517 33 0
Zakończyłem akcję nakładania kalkomanii na chłodnie. Jedna w stanie "z fabryki", jedna już trochę patyny dostała a ostatnia spatynowana na stan - tuż przed decyzją "do kasacji"

Zobacz załącznik 505066
Nie podoba mi sie ta patyna. Za dużo jej wg mnie na wagon w tej skali.

cały czas chodzi mi po głowie taka przeróbka by uzyskać chłodnię z ryflami. Mam jeden pomysł na technikę, dawcy też do najdroższych modeli nie należą ... może kiedyś się pokuszę.
A może druk 3D ;) Wiesz powoli idzie zima więc i może się uda znów coś zmajstrować w tym temacie ;)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
Same wagony genialne. Patyna do kitu. spróbuj nanieść zabrudzenia aerografem przez jakąś tkaninę. Może firankę.?
Małe to strasznie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Ładny eszelon, ale dwa ostatnie BWP tu nie pasują. To nie są BWP-1 (czyli rosyjskie BMP-1) tylko BMP-2 (szczerze mówiąc te modele wyglądają jak krzyżówka podwozia BMP-1 i wieży BMP-2). Wozy te były krótko używane w polskim wojsku i szybko się ich pozbyto. Nie ma więc szansy by "współdziałały" z Leopardami 2A5.
I jeszcze jedno - Burgerpanzer to Bergepanzer 2 (przepraszam za złośliwość, ale skojarzył mi się z hamburgerem...)
Dzięki za uwagi (także językowe) ... Co do tych BMP to dostałem już podobne uwagi od kolegów samochodziarzy. Wersje w malowaniu LWP (bez kamuflażu w ciapki) zostały upodobnione już bardziej do polskich - maja krótkie lufy, brak wyrzutni granatów na wieżach i wyrzutni rakiet. Tyle się da zrobić z tej "krzyżówki" jaką znalazłem na Shapeways starając się upodobnic ja do BWP-1 które z Leopardami pasują: http://10bkpanc.wp.mil.pl/pl/48.html

[DOUBLEPOST=1505678829][/DOUBLEPOST]
Same wagony genialne. Patyna do kitu. spróbuj nanieść zabrudzenia aerografem przez jakąś tkaninę. Może firankę.?
Małe to strasznie.
Małe, małe ...
Patyna ... Może powstanie druga seria chłodni "do jazdy" a te wylądują jako czekające na złomowanie.
[DOUBLEPOST=1505679173,1505678645][/DOUBLEPOST]
Nie podoba mi sie ta patyna. Za dużo jej wg mnie na wagon w tej skali.
Miała iść +/- w kierunku wagonów o takim stanie "zmęczenia"

IMG_2855.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.517 33 0
Pawle wiem że te chłodnie miały iśc w tym kierunku... tylko nie zawsze to co w realu musi dobrze wyglądać w skali 1:220 :)

Pozatym patrz ile na tym wagonie jest punktów zapalnych - gdzie zaczyna spływać rdza. U ciebie jest tylko z jednej plamki na krawędzi dachu.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Pawle, będzie długo....:cool:
Co do patyny:
Nie wiem jaki specyfik nakładasz jako rdzę, ale jedyne co mogę powiedzieć/doradzić - Jeśli to już zabezpieczyłeś lakierem to kicha, bo trzeba by to wszystko zmyć. Jeśli nie zabezpieczyłeś, a rdzę nakładałeś emaliami to... łatwiej zmyć. Jeśli/kiedy Ci się to uda to... należy powtórzyć proces nakładania rdzy jeszcze raz przy pomocy jakiejś emalii. Może to być farba Humbrol, lub wash AK (tych używam i za te ręczę). Wash'e wodne odpadają, bo napięcie powierzchniowe wody w małej skali jest zabójcze i bud nie układa się w zagłębieniach, tylko wokół nich. Ważne, żeby nie był to tylko jeden kolor i by te plamki nakładać nieregularnie. I moja rada na przyszłość, zawsze lepiej patynować przed nałożeniem kalek. W skali h0, grubość kalki łatwiej zgubić optycznie pod lakierem. W mniejszych skalach, lepiej kalki nakładać po patynie (bo zawsze na krawędzi kalki zrobi się kicha), a potem po polakierowaniu dać jeszcze mgiełkę zabrudzeń na kalkę, lub mgiełkę koloru bazowego, żeby kalka ładniej wtopiła się w tło.

No dobra, jak już nałożysz plamki brudu będzie potrzebny Ci zegarek. Nie wcześniej jak po kilku-kilkunastu minutach (ja, żeby mnie nie korciło idę na spacer z psem, albo robię sobie herbatę i sprawdzam pocztę), trzeba wziąć miękki pędzel z PŁASKIM włosiem (mały i miękki odpowiednik ławkowca) i maczając go w white spiricie (drogi, ale najlepszy) DELIKATNYMI i PIONOWYMI ruchami zacząć rozprowadzać zabrudzenia w dół. Tak jakbyś głaskał a nie ścierał te plamki. W tej skali ważne by white spirit lekko odsączyć na papierowy ręcznik (by pędzel był cały czas półsuchy) albo gazetę, bo za chwilę wszystko zacznie pływać i rozlewać się na cały wagon. Ważne też by co jakiś czas płukać pędzel, bo zacznie brudzić a nie czyścić. Kluczowym elementem jest brak pośpiechu;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Adam - dzięki za podpowiedzi. Na pewno się przydadzą. Widzę, że częściowo do zrobienia po ... zakupach dodatkowych specyfików.
A co do tego co było tutaj użyte to jest to głównie wodny specyfik ModelMates Rust (ta firma chyba już wyszła z rynku - ale rdza jest super - pewnie nie do tego zastosowania) oraz AK Rust Streaks.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Wróciłem do pierwszej węglarki niskoburtowej która robiłem z polistyrenu na bazie platformy sześcioosiowej Marklina. Ponieważ teraz mam kalki została do końca spolszczona.

IMG_3972.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Okalkowane dwie niskoburtowe węglarki 1:220 od @pado - w dwóch wersjach malowania:

IMG_3985.JPG



IMG_3988.JPG



IMG_3989.JPG


W malowaniu Cargo starałem się trochę wykorzystać porady @Adam66 w zakresie waloryzacji w małych skalach z użyciem white spirit i washy olejnych
 
Ostatnio edytowane:

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.079 140 0
są, amerykańskie

IMG_20171109_201022.jpg


no tak, Zdrada szybszy był.
Ale nie musiał ustawiać "studia" z telefonu i dwóch kawałków PCV :D

z tyłu to N
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Te się prezentują super (USA). A w Zetce są gniazda NEM?
W europejskiej Zetce standard został podyktowany przez Marklina w momencie wymyślenia tej skali na początku lat 70tych XX wieku. Nie ma typowego gniazda i możliwości prostej wymiany. Sam Marklin w różny sposób montuje te "haczyki na ryby"w różnych wagonach i co do zasady jest to zamontowane na stałe. W dwuosiowych wagonach najczęściej jest tak że buda ma dwa wystające "wąsy" które przechodzą przez skrzynkę sprzęgu i sam sprzęg który w środku ma odpowiedni otwór. Wąsy w przekroju są półwałkami i po przejściu przez z\skrzynkę są na gorąco "nitowane" od spodu i tym samy nie tylko trzymają sprzęg w skrzynce ale jednocześnie stanowią stałe połączenie budy i podwozia. aby to rozebrać trzeba "roznitować" to ustrojstwo - po prostu odcinając krawędzie. W przypadku wózków dwu- trój- osiowych dolna część skrzynki jest najczęściej blaszką przez którą przechodzą 3 cieniutkie plastikowe piny części górnej i też są one na gorąco na stałe "rozklepane". Sumując - nie jest to prosta operacja by powymieniać sprzęgi ale nie jest też niemożliwa- pewne doświadczenia ma kolega @pado .
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki