• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Pawle. Buda dotarła. Muszę powiedzieć że na żywca robi na mnie i olegach z biura piorunujące wrażenie nawet jako ewentualny model statyczny. Jak to uruchomimy to będzie obłęd.

Powiedz mi czy szlifowałeś boki i daszki przedziałów maszynowych? Trudno mi się dopatrzyć jest warstw.
Pokaz jeszcze kolegom w klubie ... ciekawe co powiedzą.
Szlifowane były: daszek nad kabiną, góra korpusu, wyoblone przejścia między górą a bokami i trochę drzwiczki do przedziałów maszynowych.


I na dokładkę - 401 z Leopardem....

IMG_1936.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Podziałałem trochę na @pado - wagonach:

Platformy są już na kołach. Od siebie dodałem koła do hamulców. Brakuje jeszcze tylko kalek oraz lekkiego przybrudzenia (ale to raczej już po kalkach):

IMG_1944.JPG


Węglarki muszą poczekać na koła które dopiero zamawiam. Węglarka niskoburtowa - w wersji nowszej ma dno stalowe a w brązowym malowaniu "zdejmowane" burty i dno z belek drewnianych. Jak widać jedna węglarka niskoburtowa dostała haki holownicze. Trochę giną wizualnie bo podkleiłem od tyłu - żeby była większa powierzchnia do przyklejenia i osadzenie w małym otworze. Chyba jeszcze spróbuję na jednym wagonie nakleić od góry - będzie bardziej podobnie do oryginału. Jak się patrzy to oczywiście przyda się więcej tych węglarek - szczególnie niskoburtowych.

IMG_1946.JPG

IMG_1947.JPG



No i smaczki - zderzaki - są dwie wersje kształtu - okrągłe i "prostokątne" i występujące w realu wersje: czarne lub brązowe.

IMG_1948.JPG

IMG_1949.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Jeden ze zderzaków prostokątnych wygląda na obrócony ?
Może trochę krzywo wklejony ... Albo niezbyt dokładnie wykonany. technologia jest prosta ale zdecydowanie ręczna więc mogą się trafić niedoskonałości które widać na fotkach bo gołym okiem trudniej. Technologia polega na lekkim oszlifowaniu Dremelem główki szpilki - tak by miała odpowiedni wygląd.

Tymczasem do dwóch 401Z dołączyły cztery 11Z czyli przemalowane sześcioosiowe platformy Marklina. Wszystkie czekają na kalki....

IMG_2043.JPG


IMG_2044.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Super robota, ale te zderzaki jakoś mi nie pasują. Wydają się za małe i za blisko siebie.
Wielkość zderzaka - te nasze szpilkowe mają średnicę 1,8 mm. Szukając w necie rysunków z wymiarami trafiłem na średnicę tarczy 370mm co w 1:220 daje 1,7mm - więc myślę, że wymiarowo są akceptowalne i biorąc pod uwage także fakt, że mogły być w realu z różnymi średnicami do średnicy oryginału 40 cm nasze są "w normie".
Co do rozstawu - sam się nad tym zastanawiałem i chyba faktycznie powinny być jeszcze lekko od siebie odsunięte:
https://farm8.staticflickr.com/7044/13403447904_d381f89642_b.jpg
To zdjęcie może też sugerować większe tarcze ... A jaki powinien być wymiar rzeczywisty ?
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
Ja tylko dodam że rozstaw zderzaków jest taki jak ma seryjny Marklin. Oryginalnie powinno być odrobinę szerzej. Sztuka kompromisu. Głupio by wyglądały różne rozstawy zderzaków pomiędzy wagonami seryjnymi/wagonami moimi/lokomotywami.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Nie upieram się co do średnicy, to jest tylko moje wrażenie, być może spowodowane za dużym oddaleniem zderzaków od boków wagonu, zgodnie z tym, co napisał kolega pado. A zderzaki bywają bardzo różne, w bardzo starych wagonach były sporo mniejsze, niż w nowszych, ale nie mam teraz możliwości podania konkretnych wymiarów
Głupio by wyglądały różne rozstawy zderzaków pomiędzy wagonami seryjnymi/wagonami moimi/lokomotywami.
Zgadzam się, że byłoby głupio. Nie posądzam kolegów o to, że wagony są za szerokie, ale może idąc za tym kompromisem warto byłoby zrobić je minimalnie za wąskie, poprawiając tym samym (subiektywne) wrażenie wizualne? Ale już się więcej nie będę mądrzył. Robota kolegów godna podziwu.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
Zgadzam się, że byłoby głupio. Nie posądzam kolegów o to, że wagony są za szerokie, ale może idąc za tym kompromisem warto byłoby zrobić je minimalnie za wąskie, poprawiając tym samym (subiektywne) wrażenie wizualne? Ale już się więcej nie będę mądrzył. Robota kolegów godna podziwu.
Niestety panie Andrzeju. Nei moge zrobić waskiego wagonu bo wtedy by mógł jeździć tylko po łukach 1000 mm, albo mniejszych :LOL:
[DOUBLEPOST=1493070889][/DOUBLEPOST]
Tymczasem do dwóch 401Z dołączyły cztery 11Z czyli przemalowane sześcioosiowe platformy Marklina. Wszystkie czekają na kalki....
No i mnie wyprzedził ;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Na platformy wjechał nowy zestaw pojazdów LWP, choć myślę że jeszcze w początku XXI wieku były na stanie naszego wojska. Są to UAZy 452 w różnych wersjach, na moją prośbę lekko przeskalowane przez projektanta ze Shapeways do 1:220. Niestety tym razem wydruki nie są najlepsze (miejscami wyszły "matowe") ale i tak widać o co chodzi. Wiem, że takie lekki samochody niekoniecznie powinny być na ciężkich platformach podczolgowych ale zwykłych wagonów (np. serii Res )w 1:220 jeszcze nie mam, choć myslę nad tematem przeróbki niemieckich.

IMG_2759.JPG


IMG_2760.JPG


IMG_2761.JPG


IMG_2763.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.495 33 0
No tak średnio pasują te pojazdy na tą platformę...ale ogólnie wszystko prezentuje się wyśmienicie :) Ladny kawałek szlaku jakp otoczenie robi jednak swoje :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Przez długi czas nie mogłem się zabrać za kładzenie kalek - a kilka nowych dzięki uporowi kolegi @pado pojawiło się na kalkomanie.com.
Wreszcie na warsztat wróciła pierwsza z chłodni:

IMG_2830.JPG


IMG_2832.JPG


Napisy w zbliżeniu wyglądają jak poniżej ale trzeba powiedzieć, że to dla mojego oka bez lupy poziom niemożliwy do zobaczenia:

IMG_2831.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Doszło trochę wozów wojskowych w obecnych malowaniach. Tym samym na eszelon ze sprzętu ciężkiego można załadować:
3 Leopardy
1 czołg techniczny Burgepanzer (trafiły do armii wraz z Leopardami)
2 BWP-1

IMG_3055.JPG


IMG_3056.JPG


IMG_3058.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Zakończyłem akcję nakładania kalkomanii na chłodnie. Jedna w stanie "z fabryki", jedna już trochę patyny dostała a ostatnia spatynowana na stan - tuż przed decyzją "do kasacji"

IMG_3173.JPG


I żeby nie było wątpliwości co do wielkości wagonów:

IMG_3180.JPG


Ta dostała kalki - trochę patynki już miała:

IMG_3179.JPG


A ta patynka zrobiona po nałożeniu kalek (widok obu burt wagonu):

IMG_3182.JPG


IMG_3183.JPG


Fotki telefoniczne a jak kiedyś powiedział mi @Adam66 "Modele to Ty umiesz robić ale fotek nie ..." - no więc tak właśnie jest.

cały czas chodzi mi po głowie taka przeróbka by uzyskać chłodnię z ryflami. Mam jeden pomysł na technikę, dawcy też do najdroższych modeli nie należą ... może kiedyś się pokuszę.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki