• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Pod wagony projektowane przez @pado potrzebna jest jak pisałem wyżej lokomotywa. Na warsztat poszedł wydruk 3D przerobiony przez znajomego Niemca z Sergieja (DR V200) na Gagarina (PKP ST44). Przygotowany jest tak by mieć sprzęg tylko z jednej strony, co otwiera pole do drobnych zabaw upiększających.

Oprócz malowania model dostał:
- szyby z clearfixu
- sprzęg na jednym czole
- węże na jednym czole
- zderzaki o nietypowym kształcie - prostokątne ale od góry półkoliste - można je sobie zobaczyć np. tutaj:
https://www.wrphoto.eu/details.php?image_id=30715 - niestety na moich zdjęciach dość słabo widać te detale.

Jak zwykle w tej skali - na fotkach widać więcej (szczególnie niedoskonałości) niż gołym okiem.

IMG_1555.JPG


IMG_1550.JPG

IMG_1553.JPG

IMG_1554.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Przy okazji tak zacnego tematu-zapytuję o napęd dla Gagarina. Makieta/diorama-miód! Szacunek!!!!
Jeśli chodzi o makietę/dioramę to tak naprawdę jest to moduł przystanku Kłosowice na linii Szamotuły Międzychód - w ramach docelowo większego projektu, o którym więcej tutaj: Projekt 368. Tak naprawdę moduł jest prawie gotowy. Muszę trochę przerobić jeszcze ten przejazd - już musiałem zerwać płyty między torami a i tak jeszcze niektóre modele haczą podwoziem. Ponadto zamierzam także dodać słupki hektometrowe (tutaj blokuje mnie jeszcze brak kalek z kilometrażem), pewnie dojdą ze dwa "ożywienia" - może jakiś samotny podróżny na peronie, jakiś pojazd - pewnie będzie to Gazik - niewykluczone, że uda się go oznakować MO i chyba rowerzysta ... No i dojdzie też bardziej profesjonalne tło. Niby skończone ale jeszcze trochę jak widać planuję zrobić.

Gagarin posadowiony jest na napędzie z modelu Marklina BR110/111 - tak więc jest tam dość istotna rozbieżność w stosunku do realu (wózki mają po dwie a nie trzy osie). Taki był wybór osoby która zaprojektowała skorupę do druku 3D i nie miałem na to wplywu. Na szczęście na pierwszy rzut oka - przy tej skali szczególnie nie rzuca się to tak mocno w oczy.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Na warsztacie wylądował ciąg dalszy projektu Stonka czyli SM42 w skali 1:220. Jakiś czas temu znajomy z amerykańskiego forum skali Z w ramach platformy Trainboard występujący tam a także na Shapeways pod nickiem southernnscale czyli po prostu Walt zaprojektował do druku 3D popularną Stonkę. Jej pierwsza wersja dość ogólnie przypominała SM42 i po pomalowaniu wstępnym prezentowała się tak:

Buda3.jpg

Niewłaściwie ulokowana buda wynikała głównie z próby posadzenia tej skorupy na podwoziu z silnikiem BR212 Marklina, która ma budkę ulokowaną trochę bardziej centralnie.

Jakiś czas temu @pado zaczął próbę lutowania modelu SMki z blaszek i tak doszliśmy do pomysłu by spróbować zrobić coś w miarę dostępnego, nie wymagającego wysokich umiejętności potrzebnych do zlutowania całego modelu z mikroblaszek. Generalnie koncepcja zakłada:
- wózki z modelu BR212 Marklina
- rama - z blach fototrawionych - dostosowana i uproszczona blacha z UMF
- silnik dobrany osobno + wydruk 3D - mocowanie (projekt @pado )
- buda - wydruk 3D Shapeways (projekt Walter zza oceanu przy mojej współpracy i dostarczeniu podstawowej dokumentacji)
- drobiazgi dodatkowe - blacha - elementy wybrane z blachy UMF
- kalki (jeszcze do zrobienia).

Po wymianie wielu maili i oczekiwaniu na druk z Shapeways dotarła do mnie wersja 2.0. budy do Stonki. Wydruk został tak zaprojektowany aby można było zrobić różne wersje - zarówno SM jak i SU czy SP i wygląda tak:

IMG_1601.JPG


Wkrótce dalsze informacje o pracy nad tą skorupą...
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
No to już rzeczywiście wygląda na SM42. To coś poprzedniego niewiele przypominało tą lokomotywe. No chyba że po pewnych modyfikacjach dało by się zrobić Ls1000.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
No to już rzeczywiście wygląda na SM42. To coś poprzedniego niewiele przypominało tą lokomotywe. No chyba że po pewnych modyfikacjach dało by się zrobić Ls1000.
To był tylko punkt startowy i pierwszy projekt robiony za oceanem :)

Wersja 2.0. składa się jak pokazałem z samej budy oraz zestawu części do montażu. Zestaw ten jest zaprojektowany tak, że można wykonać kilka wariantów lokomotywy.

W zestawie części znajdują się:
- do wyboru kombinacje osłony tłumika: prosta z przodu lub wyoblona oraz komina : prosty i pochylony co pozwala wybrać jedną z 4 możliwych opcji
- zderzaki - tu pewnie będzie jeszcze poprawka - dodanie "pinów" by można je wkleić nie na styk a w otwory montażowe
- antena radiotelefonu - do przyklejenia na dachu - dzięki temu ułatwione jest jego szlifowanie a także istnieje możliwość jej montażu w wybranym miejscu (nie na wszystkich oryginalnych lokomotywach montowana jest w tym samym miejscu)
- reflektory na pomosty - bardzo filigranowe i delikatne. Tu pewnie będzie poprawka w sposobie umieszczenia w wydruku by były bardziej chronione - ja niestety dwa straciłem w myciu wydruku...
- obudowa ... no właśnie - tu mam lukę w wiedzy - czegoś co jest na tylnej części kadłuba na SP i SU (czyli ma chyba coś wspólnego z kotłem do ogrzewania wagonów) wraz z kominkiem.

IMG_1604.JPG

IMG_1603.JPG


Dostępne są dwie wersje dachu - z jednym lub dwoma wycięciami w zależności od tego czy ma to być SMka czy SP lub SU.

IMG_1607.JPG
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.286 61 2
Na SP42 z tyłu była obudowa wydechu z kotła ogrzewczego. W SU42 z agregatem wykorzystano tą osłonę do wyprowadzenia spalin z silnika agregatu. Stare SU42 które miały ogrzewanie z pradnicy głównej wyglądały tak samo jak seryjne SM42.
W tym projekcie uważam że wystarczy po jednej obudowie tłumika (prostej i pochyłej ) z prostokątnym kominem. Nigdy nie spotkałem komina owalnego. Natomiast przyda się element do naklejenia na bok tylnej części obudowy dla SU42.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
W tym projekcie uważam że wystarczy po jednej obudowie tłumika (prostej i pochyłej ) z prostokątnym kominem. Nigdy nie spotkałem komina owalnego. Natomiast przyda się element do naklejenia na bok tylnej części obudowy dla SU42.
Z tym kominkiem to bardziej mi chodziło o pionowy i pochyły.
Co masz na myśli z elementem na bok tylnej obudowy ?

Tymczasem sama buda po pierwszym szlifowaniu i pryśnięciu podkładem. W miejscu wentylatora wklejona od spodu siatka z Abera. Docelowo ma być od góry z fototrawionki.

IMG_1612.JPG

IMG_1613.JPG

IMG_1614.JPG

IMG_1615.JPG
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
Pawle, czy buda się może nie wygieła w łuk? Mam wrażenie że w kabinie uległa przełamaniu. Może należy wstawić rozpurkę między ściankami pod dachem.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Pewnie chodzi o ten odstający element, widoczny na poniższym zdjęciu po lewej stronie obudowy (patrząc na zdjęcie):
Czyli chodzi o ten element zaznaczony na modelowej skorupie ? Jeśli tak to on już jest. Dla zrobienia prawidłowej SMki należy pamiętać by go zeszlifować.

SU.jpg

[DOUBLEPOST=1491199054][/DOUBLEPOST]
Pawle, czy buda się może nie wygieła w łuk? Mam wrażenie że w kabinie uległa przełamaniu. Może należy wstawić rozpurkę między ściankami pod dachem.
Masz na myśli to miejsce ? Myślę że masz racje i Twoja sugestia jest dobra dla wersji 2.1. Mam wrażenie, że to może być efekt jaki powstał przy druku.

kabina.jpg
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
Tak. Dolładnie o tym myślałem. zastanawiam się czy by niewarto było dać takiego niby wzmocnienia po całym łuku scianek kabiny - z otworem rewizujnym na środku ok 6x6mm.
Wzmocni kabinę i będzie powierzchnia pod klejenie dachu.
Jeszcze się zastanawiam nad wzmocnieniem za ścianką boczną kabiny. Przy poszerzeniu z przedziału maszynowego.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Tak. Dolładnie o tym myślałem. zastanawiam się czy by niewarto było dać takiego niby wzmocnienia po całym łuku scianek kabiny - z otworem rewizujnym na środku ok 6x6mm.
Wzmocni kabinę i będzie powierzchnia pod klejenie dachu.
Jeszcze się zastanawiam nad wzmocnieniem za ścianką boczną kabiny. Przy poszerzeniu z przedziału maszynowego.
Dach raczej się dobrze klei - są od spodu 4 "piny" które wchodzą w rogi kabiny. Ale faktycznie takie rozwiązanie może usztywnić kabinę i będzie mniej podatna na uszkodzenia w trakcie obróbki. Myślę jednak,że ta rozpórka powinna iść przez środek kabiny bo to tam pojawiło się odkształcenie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Mogły huty produkować wagony, może ZNTK pracować nad czołgami. Ponieważ @pado szykuje platformy podczołgowe 1:220 to na Shapeways udało się znaleźć T55 w tej skali. Szykuje się towar na eszelon w wersji LWP. Na ten moment jeszcze na niemieckich platformach sześciosiowych:

IMG_1818.JPG

IMG_1820.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki