• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Pawle poprosiłbym taką fotkę porównawczą...
gdzieś na stole biba, filiżanka kawy, łyżka do herbaty i np zapalniczka. Wtedy będzie wiadomo jak to duże jest. Ewentualnie podaj długość tej bipy z BUFORAMI :LOL: w cm :ROFL:
Zaraz, zaraz - co ty sugerujesz ? Biba - łyżka do herbaty, zapalniczka - to może jeszcze biały proszek Ci chodzi po głowie :eek::eek::eek::eek:

A na fotkę porównawczą z wymiarami mam inny pomysł ... Myślę, że Wam się spodoba
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Do ZNTK Mini powrócił temat realizowany teraz w kooperacji z kolegą @pado - Głównym Inżynierem projektu. Projekt to Stonka w Zetce - kiedyś była tu prezentowana sama buda jako wydruk 3D. Obecnie została pomalowana (specjalnie bez szlifowania) - tak by lepiej widzieć co powinno być poprawiane. Dalsze losy tego projektu można śledzić TUTAJ.

A jako mała zajawka:
Buda3.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Na warsztat trafiła kolejna Bipa. Tym razem wersja z kanciastymi czołami - na razie po szlifowaniu i malowaniu podkładem:

IMG_1545.JPG

IMG_1546.JPG
 

raf_oct

Znany użytkownik
Reakcje
247 3 0
A nie myślałeś o czteroczłonie?
Niektóre wagony błyszczą się ale to najprawdopodobniej wina sztucznego światła.Wagony powinny być matowe i tak na pewno jest, ufam koledze.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
A nie myślałeś o czteroczłonie?
Niektóre wagony błyszczą się ale to najprawdopodobniej wina sztucznego światła.Wagony powinny być matowe i tak na pewno jest, ufam koledze.
Czteroczłon został zaprojektowany ale kolega z Niemiec który to robił ma już doświadczenia "ruchowe" i technicznie chce poprawić projekt - chodzi o konstrukcję wózków i ich łączenia z pudłami wagonów - niestety przy długim składzie nie całkiem to dobrze działało.

Co do matowości wagonów to różnie bywa - to trochę zależy czy wagon nowy czy stary i po prostu czym był malowany... Nie wszystkie rzeczywiste wagony są matowe.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Pawle a mogę prosić o foto porównawcze zderzaków bipy w zestawieniu z seryjnym modelem. Ja w swoich będę robił na 100% ze szpilek krawieckich....
downloadfile-2.jpg

ale to już wiesz.
 

raf_oct

Znany użytkownik
Reakcje
247 3 0
Nie wszystkie rzeczywiste wagony są matowe
Oczywiście pełna zgoda, jednak mat wiele rzeczy potrafi ukryć.Nie mniej jednak to nie H0, trudno ocenić ale patrząc na modele większe gdzie razem z wózkiem ''chodzi'' przednia rama ze zderzakami, a szpara na 1,5mm to wniosek jest prosty.Poza niektórymi elementami grubszymi co nie dziwi, i uproszczeniami ze względu na skalę co zrozumiałe to model bryłą i wyglądem bardziej przypomina ten w H0 niż np w TT.Jestem pod dużym wrażeniem Bipy bo o niej mówię, no i jeszcze z tymi szpilka krawieckimio_O weźcie mnie już nie denerwujcie-sztuka panie, sztuka!!!
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Pawle a mogę prosić o foto porównawcze zderzaków bipy w zestawieniu z seryjnym modelem. Ja w swoich będę robił na 100% ze szpilek krawieckich....
Trudno złapać ostrość ale mamy jakiś test porównawczy zderzaków:
A - Gwoździk
B - Szpilka + osłonka izolacyjna z kabla
C - Oryginalny wagon Marklina
D - Wydruk 3D - Shapeways

IMG_1547.JPG

[DOUBLEPOST=1489616917][/DOUBLEPOST]
Oczywiście pełna zgoda, jednak mat wiele rzeczy potrafi ukryć.Nie mniej jednak to nie H0, trudno ocenić ale patrząc na modele większe gdzie razem z wózkiem ''chodzi'' przednia rama ze zderzakami, a szpara na 1,5mm to wniosek jest prosty.Poza niektórymi elementami grubszymi co nie dziwi, i uproszczeniami ze względu na skalę co zrozumiałe to model bryłą i wyglądem bardziej przypomina ten w H0 niż np w TT.Jestem pod dużym wrażeniem Bipy bo o niej mówię, no i jeszcze z tymi szpilka krawieckimio_O weźcie mnie już nie denerwujcie-sztuka panie, sztuka!!!
Konstrukcja i design 3D to zasługa kolegi z Niemiec - ja tylko zainicjowałem i konsultowałem spolszczenie DDR-owskiego piętrusa. Ale zgadzam się, że da się w tym rozpoznać naszą Bipę. Szpilki - potrzeba matka wynalazku...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Powiedz kolego czy Ty szlifujesz goły wydruk, czy szpachlujesz wszystko, czy też pryskasz emalią ceramiczną ??
Technologia pracy z wydrukami 3D ze Shapeways ewoluuje wraz z nowymi modelami i zbieraniem doświadczeń. Obecnie praca polega na:
1. Wybraniu jeśli możliwe wydruku z materiału FXD (Frosted Extreme Detail) - daje relatywnie wysoką jakość i najmniej widać warstwowość wydruku
2. Umyciu w wodzie z płynem do naczyń wydruku. Jeśli nie jest zbyt filigranowy i nie ma części które można uszkodzić to po wymoczeniu w wodzie staram się poczyścić go jeszcze szczoteczką do zębów.
3. Pałeczka kosmetyczną odtłuszczam dodatkowo WAMODem - rozcieńczalnik do farb olejnych
4. Pryskam podkładem (Tamiya w sprayu) - głównie by zobaczyć nad czym trzeba popracować szlifiersko
5. Jeśli trzeba szlifuję - drobny pilniczek do paznokci + papier ścierny 800/1000/1200
6. Myję raz jeszcze - ostatnio nabyłem myjkę ultradźwiękową - więc ja wykorzystuję
7. Ponownie podkład
8. Farba docelowa

Szczerze powiedziawszy nie wiem czy te wydruki łapią (a jeśli tak to jaką) szpachlówkę ...

Oczywiście przy szlifowaniu zawsze jest kompromis - gdzie wygładzić a gdzie zostawić detale bo nie zawsze da się to pogodzić w tej skali - ja raczej zostawiam detale kosztem czasami mniej gładkich powierzchni w niektórych miejscach.
 

wojtekpkp

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
A widzisz, inny materiał, ja kiedyś kupiłem Ganz-a w H0 i szpachlowałem sam dach bo z bokami byłoby gorzej... Za to Ci co drukowali to mówili że pryskają emalią ceramiczną i szlifują, no ale wtedy model nie ma odpowiedniej kanciastości np na zawiasach itp... Dzięki za odp :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki