• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Mini

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Śledzę ten wątek z przyjemnością i jestem pełen podziwu dla cierpliwości i kunsztu modelarskiego autora, tylko ten pojawiający się na zdjęciach grosik zaczyna trochę nudzić - chętnie zobaczyłbym naszą wypolerowaną, siermiężną złotówę np. przy takim spracowanym "bucyrusie"...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Musisz chyba mieć sokoli wzrok :) Powiedz używasz aerografu czy pędzlujesz ?? Jakiej marki farba ?? Super dzieła, Ty je sam drukujesz czy zamawiasz ?? Pozdrawiam i szacun :)
Koparka - wydruk ze Shapeways - jak napisałem współpracowałem z osobą, która projektowała model przy gromadzeniu dokumentacji fotograficznej. Ten model jest ogólnie dostępny i można go sobie zamówić.

Wagony generalnie malowane są powierzchniowo aerografem - farby akrylowe: Vallejo lub Gunze. Drobiazgi malowane pędzelkami. Wcześniej - podkład z puszki z aerozolem - jasno-szara Tamiya.

Koparka - pomalowana tylko szarym podkładem z puszki a potem patynowana. Patynowanie pędzelkiem a t tym przypadku używałem: Wash rdzawy Valleyo, AK Rust Streaks oraz bardzo dobre produkty imitujące rdzę: Modelmates Rust Effects. Dodatkowo trochę pudru Artitec i na koniec wszystko matowym lakierem bezbarwnym Tamiya (też puszka).

Co do wzroku - idealnie nie jest - ale maluję wszystko w okularach powiększających - dobrze widać i pozwala zachować większą kontrolę nad pędzelkiem - generalnie używam Revella w wielkościach 0, 00 i 000.
[DOUBLEPOST=1477761465][/DOUBLEPOST]
Śledzę ten wątek z przyjemnością i jestem pełen podziwu dla cierpliwości i kunsztu modelarskiego autora, tylko ten pojawiający się na zdjęciach grosik zaczyna trochę nudzić - chętnie zobaczyłbym naszą wypolerowaną, siermiężną złotówę np. przy takim spracowanym "bucyrusie"...
Ale ma być obecna czy aluminiowa sprzed denominacji ?
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
napiąłbym liny bo trochę wygląda to dziwnie. Cała konstrukcja jest fajna!
Wiem ale z wydrukiem 3D nie byłe wstanie więcej osiągnąć bo bałem się, że połamię ten kruchy materiał. Zastanawiałem się ew. p zastąpieniu zbyt elastycznych drucików robiących za górne odciągi czymś sztywniejszym i w efekcie bardziej prostym i "naprężonym"
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.512 33 0
Polecam drut nawojowy z elektromagnesów (nabedy TT lub stare pikolce) ewentualnie żylkę do obszywania spodni garniturowych. Żyłki mogę posłać dużo bo mam tego ze 100 metrów a i tak tego nie użyję do autek RC :) Jak coś to pisz na priv.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Więcej czasu poświęcam obecnie modułowi ale i w ZNTK coś tam się dzieje. Z targów w Lipsku przyjechał zestaw 3 cystern gazowych kupiony za relatywnie nieduże pieniądze - 12 Euro za sztukę:

IMG_0142.JPG


Ponadto z pudełek wyciągnąłem 3 chłodnie w nieistniejących malowaniach reklamowych browarów i rozpocząłem małą pracę "taśmową":

IMG_0151.JPG


Cysterny do gazu zostaną przemalowane docelowo na Orleny i Lotosy a z chłodni, ponieważ nie mają ryflowania, powstaną dwa wagony nawiązujące do typu 4L (dodane dodatkowe dwa wentylatory na dachu) oraz jeden 201L (bez wentylatorów, drzwi ładunkowych do suchego lodu w ścianach czołowych oraz pomostów).

IMG_0155.JPG
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
Przy spolszczeniu chłodni UIC trzeba dodać trochę materiału na dolną krawędź pudła. Wagony te były produkowane według norm UIC jednak w poszczególnych krajach występowały różnice . Wagony DB miały odsłonięte podwozie natomiast w wagonach PKP blachy pudła zakrywaly ramę podwozia . Niestety ze znanych mi opracowań modeli chłodni UIC tylko wagon w skali TT BTTB/Tillig jest najbardziej zbliżony do wagonów eksploatowanych na PKP.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Przy spolszczeniu chłodni UIC trzeba dodać trochę materiału na dolną krawędź pudła. Wagony te były produkowane według norm UIC jednak w poszczególnych krajach występowały różnice . Wagony DB miały odsłonięte podwozie natomiast w wagonach PKP blachy pudła zakrywaly ramę podwozia . Niestety ze znanych mi opracowań modeli chłodni UIC tylko wagon w skali TT BTTB/Tillig jest najbardziej zbliżony do wagonów eksploatowanych na PKP.
No to zostałem zmotywowany i próbuję ten szczegół w pudłach chłodni poprawić. :)

W ZNTK uaktywniło się też "Biuro konstrukcyjne" proponując projekt:

BUDOWA NOWYCH WAGONÓW NA BAZIE STAROUŻYTECZNYCH I JUŻ NIEUŻYWANYCH

Projekt skądinąd ma być modelarskim odzwierciedleniem takiego samego projektu w realu :rolleyes::rolleyes::rolleyes:.

IMG_0186.JPG


Punktem wyjścia jest platforma "podczołgowa" - u Marklina 6-osiowa, która musi być przerobiona na 4 osiową. Pudło będzie wykonane od zera wykorzystując plastik w formie płytek oraz pręcików - siłą rzeczy pewnie będzie to trochę uproszczone i nie dające takich efektów jak blaszki itp. ale to dla mnie niedostępne technologie. Początek prac:

IMG_0181.JPG

IMG_0182.JPG


Biuro konstrukcyjne - w związku z premiami za pomysły racjonalizatorskie zapowiada zgłaszanie kolejnych projektów przebudowy wagonów...;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Na podwoziu zamontowane wózki 2 osiowe (nawet zbliżone do oryginalnych)

IMG_0204.JPG


I praktycznie zakończona praca nad pudłem węglarki:

IMG_0195.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Biuro konstrukcyjne skuszone premiami za inicjatywy racjonalizatorskie rozpoczęło prace studialne i na warsztat kreślarski trafił projekt "wiązany":

Po pierwsze powtórzyć w ZNTK Mini przebudowę jaką przeprowadzano w Ostrowie w 2005 dla węglarek typu 408W, na bazie typowej 4 osiowej węglarki Marklina:

weglarka.jpg



To będzie oznaczało usunięcie prawie całej burty i pozostawienie w miejsce dwóch par drzwi na każdej burcie tylko jednej pary - tak jak w oryginale:

IMG_0332.JPG


Po drugie - odzyskanie tej pary drzwi do zbudowania węglarki z wysokimi burtami na podwoziu wagonu platformy - typu 401Zk.

IMG_0333.JPG


Jak produkcja przyjmie do realizacji to będzie znaczyło kolejny stopień wtajemniczenia technologicznego naszych Zakładów.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Węglarka niskoburtowa na podwoziu platformy nabiera nie tylko kształtu ale i koloru:

IMG_0334.JPG

No i ostatecznie ląduje na swoim miejscu. Niestety nie mam na razie pełnego oznakowania ale że to jest PKP już widać:

IMG_0338.JPG

IMG_0339.JPG

Niestety skrzynia okazała się minimalnie zbyt mała i dlatego dłuższe i grubsze słupki lekko się odchyliły po nasadzeniu na platformę. Ale i tak myślę, ze nieźle to wygląda jak na wagon wydziergany w Zetce w połowie od zera. No i pewnie jest to obecnie jedyny na świecie 401Zp w 1:220 :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

IMG_0349.JPG
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
Podobają mi się Twoje prace w miniaturze, kawał misternej roboty :)

A nie zastanawiałeś się nad wykonaniem skrzyni ładunkowej z mosiężnych blaszek lutując poszczególne elementy ?
Model wtedy jest bardziej filigranowy, ale wytrzymałość mechaniczna ma znacznie większą na naprężenia.
Gdybyś potrzebował pomocy przy lutowaniu, to daj znać.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.512 33 0
Pawle... tak się zastanawiam patrząc na zdjęcie tej niskoburtowej węglarki i nad zmianą sprzęgów...
1. Rozumiem że wózka nie możesz przesunąć do przodu z uwagi na gniazdo sprzęgu?
2. A gdyby tak zmienić wagon w ten sposów że. Wywalasz cały mechanizm sprzęgu. Masz miejsce na przesunięcie wózka do przodu.
3 sprzęg zrobić na tej zasadzie że w ramie wagonu wiercisz dziurkę 0,3 mm (miedzy zderzakami-tam gdzie ma być oryginalnie)
Wklejasz w to miejsce fajkę z druty stal/mosiądz 0,2 lub 0,3 mm i łaczysz wagony łancuchem o odpowiedniej długości.

Wiem irytujące przy manewrach... ale
a) estetyczne
b) wózki mogą pójść na swoje miejsce co zdecydowanie poprawi estetykę wagonu.

Łancuszki mam. Mogę podesłać na testy.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50
Tabor Z 19

Podobne wątki