• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK "Kuźnica"

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
484 0 0
#1
Witam
Od jakiegoś czasu (bardzo długo) buduję model lokomotywy TEM2 [nowsza wersja konstrukcyjna]. W związku z tym, że jest to mój pierwszy model lokomotywy, a ja lubie wszystko robić po swojemu, królowała metoda prób i błędów. W końcu doszedłem do momentu kiedy model trzeba pomalować, a że farby w sprayu mnie nie zadowalają, aerografu w najbliższym czasie nie kupie, postanowiłem że model pomaluję pędzlem. W tym momencie nie mogę sobie pozwolić na błędy tak więc piszę i zapytuję się Was o pomoc.
Słyszałem żeby otrzymać ładną powierzchnię należy farbę rozcieńczyć i nanieść kilka cieniutkich warstw. Model obecnie jest pokryty podkładem akrylowym, ale o ile dobrze pamiętam farby typu humbrol współpracują z takowym bez zarzutu.
Jestem na prawdę zielony w temacie malowania dlatego proszę o wskazówki jak to ugryźć ażeby wyglądało porządnie. (jak rozcieńczać farbę, jak nakładać, ile warstw, jak długo czekać aż wyschnie i wszystko inne czym możecie się ze mną podzielić, a co przyczyni się o solidnego efektu koncowego :) ).

kilka fotek modelu (jeszcze bez wielu detali)
 

Załączniki

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#2
Prawda jest taka, że odradzam Ci malowanie pędzelkiem ;)
Chyba, że bardzo będziesz chciał malować takim sposobem to wpierw poćwicz na czymś innym - szkoda abyś później nie był zadowolony z efektu finalnego swojej ciężkiej pracy ;)
 

nieumialek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witam!

Nie umiem Ci tak dokladnie odp. gdyz dzis troche juz jest zapewne wiecej mozliwosci jak kiedys, kiedy i ja chcialem miec 'swoj' model. Humbrol i pedzel zo mordestwo dla modelu, co moge Ci poradzic kup jakis tani model stary wagon Piko'ski z gieldy, obojetnie jaki byle by posiadal duzo detali i.... cwicz moze - zycze powodzenia, dobierz sabie jak nacienciejsza warstwe farby, nie musi pokrywac podloza za pierwsza raza trzymam kciuki

nieumialek
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#4
Ładnie malować pędzlem, to trzeba się uczyć wiele lat. Ja proponowałbym ci jednak farby w spary-u. Może warstwa jest dośc gruba (w porównaniu z aerografem) ,ale na pewno cieńsza niż z pędzla. Spray też trzeba odpowiednio potraktować przed malowaniem. Po pierwsze puszkę podgrzać (najlepiej wsadzić do gorącej wody na kilkanaście minut), po drugie DŁUGO mieszać (potrząsając), a po trzecie malować z większej odległości ok 30-40 cm wieloma cieniutkimi warstwami.

Widziałem juz modele ładnie pomalowane pędzlem, ale to lata doświadczeń potrzeba...
 
Reakcje
0 0 0
#5
Grzeju napisał(a):
Widziałem juz modele ładnie pomalowane pędzlem, ale to lata doświadczeń potrzeba...
Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest bliskie zeru.
Są dobre farby w sprayu:
http://www.tamiya.com/english/products/list/spray.htm
nie wiem, czy jest pasujący kolor, ale Humbrole to nie jest farba najlepszej jakości i szczerze mówiąc niewielu jest wyznawców tej marki w obecnych czasach, gdy chemia poszła mocno do przodu i takie firmy jak Gunze czy Tamiya robią rzeczywiście świetne farby. Jak już się zdecydujesz malować pędzlem, to ja bym polecał farby firmy Vallejo. Na Ebayu kupisz całą paletę w przystępnej cenie. Poniżej 8PLN za butelkę z kosztami przesyłki.
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#7
Nie maluj pędzlem używając Humbrola!!! To wyjątkowo wredna farba dla pędzla. Dawno temu, za komuny, gdy aerograf to było marzenie opracowaliśmy z kolegą dobrą technologię malowania pędzlem, ale tylko lakierem nitro, bardzo rzadkim, praktycznie wylewając go szybko pędzlem na powierzchnię i nie dopuszczając do ściekania, ale to ekwilibrystyka. Lepiej jednak zainwestuj w aerograf albo choć pożycz...
 
OP
OP
kuznior

kuznior

Aktywny użytkownik
BGM
GGM
Reakcje
484 0 0
#8
Zaczynam się przekonywać do aerografu, mam gdzieś nawet w piwnicy sprawny kompresor z lodówki, który jak słyszałem nada się. Ktoś z Was ma już może taki wynalazek?
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
Wykonanie sprężarki to stale odgrzewany temat. Pamiętaj tylko o zaworze bezpieczeństwa na 6 bar. I zastanów się czy nie lepiej kupić fabryczną za 300 zl
 

Podobne wątki