• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ZNTK Gdynia

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Dawno nic się w temacie nie działo ... a więc przyjechał czysty tabor kilku przewoźników...wyjedzie brudny :gwizd:
załadowano żwir ...
TDSC_8554.jpg

TDSC_8555.jpg
TDSC_8556.jpg
TDSC_8558.jpg
TDSC_8559.jpg
TDSC_8560.jpg


PTKiGK przywiozło wagon z węglem ...
TDSC_8562.jpg


PKP Cargo - drewno.
TDSC_8561.jpg
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
DB Schenker przytargało dwa Eaos-y ze złomem ... ale tu ani widu, ani słychu huty ...
TDSC_8577.jpg
TDSC_8576.jpg
TDSC_8571.jpg
TDSC_8572.jpg
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
... ciąg dalszy "spolszczenia" modelu czeskiej lokomotywy serii 754 potocznie zwanego nurkiem o numerze: 754 037-0 (ex 754 067-7)

Kilka postów wcześniej pokazałem zdjęcie modelu z naniesioną delikatną patyną, zamontowanymi trąbkami, wężami powietrznymi, i ze zmienionymi tablicami numerowymi, które to trzeba sobie samemu przygotować - pomalować, gdyż producent, firma Roco nie wykonuje tych tablic w wersji pomalowanej.

Tablice przygotowałem w następujący sposób:
- pomalowałem całość szarym podkładem / i do wyschnięcia,
- kolejna warstwa to biały mat humbrol'a / i do wyschnięcia,
- na to warstwa lakieru matowego / i do wyschnięcia,
- kolejna warstwa to czerwony mat humbrola / i do wyschnięcia,
I teraz najważniejsza operacja: bardzo drobnym papierem o gradacji 2000-2500 delikatnie ścieramy kolor czerwony z cyfr i otaczającej ramki do czasu, aż ukarze się nam poprzednio wcześniej nałożona biała farba. Należy to wykonywać dość ostrożnie i z wyczuciem. Gdy efekt nas zadowala - na całość nakładamy warstwę matowego lakieru.
Nakładanie poszczególnych warstw farb i lakieru wykonywałem aerografem. Spodnia część tablicy zostaje niepomalowana tylko wyszlifowana papierem ściernym. Takich tablic potrzebujemy w ilości 4 sztuk.
DSC_8517.JPG


Po całkowitym wyschnięciu tablice są gotowe do montażu.
TDSC_8539.jpg


Kolejnym etapem było pozbycie się oryginalnych napisów na ścianach bocznych modelu i zastąpieniu ich kalkami z napisami, zgodnymi z oryginałem.
TDSC_8578.jpg


Kalek do położenia jest w sumie 12 sztuk, po 6 sztuk z każdej strony.
TDSC_8580.jpg


Najmniejsze naprawdę uczą modelarskiej cierpliwości ...
TDSC_8586.jpg


Ponieważ model wcześniej był już poddany patynie, na miejsca przeznaczone "do umycia" i pod kalki wypróbowałem benzynę ekstrakcyjną firmy Dragon.
ShotType1_328x328.jpg

Ku mojemu zdziwieniu patyczek kosmetyczny zwilżony w w/w płynie poradził sobie po ok. 60 sekundach czyszczenia.
TDSC_8579.jpg
TDSC_8583.jpg


Sam proces nakładania kalek wykonałem zgodnie z filmem zamieszczonym na kanale you tube, link tutaj, przy czym ostatnia warstwa lakieru chroniącego nałożoną kalkę była rozpylana przy pomocy aerografu, a tam gdzie była potrzeba "odnowienia" patyny i śladów przybrudzeń z domieszką farby rdzawej i czarnej.
W ten sposób uzyskałem następujący efekt:
TDSC_8587.jpg
TDSC_8588.jpg
TDSC_8589.jpg


Model nie jest mój - w najbliższym czasie odjedzie do właściciela ;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ten wsad ze złomu jak dla mnie słaby. Wygląda jak utopiony w jakiejś cieczy - powinno być go trochę więcej aby pokrył całe dno wkładu.
 

fazer0001

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
152 7 2
A ja nie dawno widziałem w okolicach Gdyni skład z węglem "popapranym" wapnem, lub czymś białym ! :D
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Kolejne brudasy wyjechały w świat ... zamontowano również fototrawione koła hamulca postojowego.
TDSC_8856.jpg
TDSC_8860.jpg
TDSC_8869.jpg
TDSC_8870.jpg
TDSC_8872.jpg
TDSC_8873.jpg
TDSC_8874.jpg
 
Ostatnio edytowane:
P

ps

Gość
Plandeka przy węglu wydaje się nieprawdopodobna, może to jakiś żart naszego forumowicza
Oczywiście, że to nie żart - i wpis ten nie dotyczył węgła a złomu (czego zabrakło w komentarzu). Dzisiaj złom kryje się plandekami lub siatkami. Ale to i tak złodziejstwa nie powstrzymuje....

pokrętła kół hamulcowych
Że jak ??? ;)

Wagon na ostatnim zdjęciu ma nieprawidłowo zamontowane koło hamulca postojowego - po niewłaściwej stronie.
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Dziękuję za poprawę. Wpis poprawiłem.
Wagon na ostatnim zdjęciu ma nieprawidłowo zamontowane koło hamulca postojowego - po niewłaściwej stronie.
Na moje szczęście - w tym wagonie akurat nie były one przeze mnie montowane, takie otrzymałem - co jednak nie usprawiedliwia mnie, że mogłem je poprawnie zamontować - poprawimy.
 

Ufo

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Reakcje
266 1 1
Warto poprawić jeszcze kolory rączek na podwoziu: raczka próżny / ładowny - czerwona, towarowy / osobowy - żółta, odcięcie hamulca - czerwona. Na części wagonów jest prawidłowo, a np na 665-9, 692-3 629-6 już nie. Na 159-4 odcięcie hamulca w ogóle jest niepomalowane.
 
P

ps

Gość
Warto poprawić jeszcze kolory rączek na podwoziu
Ups, jestem już trochę ślepy i nie zauważyłem źle pomalowanych dźwigni na tablicach przestawczych hamulca.

odcięcie hamulca - czerwona.
Hamulec włączony / wyłączony - czerwona. Służy do ew. wyłączenia hamulca tego wagonu - przy wciąż czynnym przewodzie przelotowym (zasilającym inne wagony). Słowo "odcięcie" sugeruje, że ten wagon i za tym wagonem następne będą miały odcięty hamulec, czyli nie będą hamować lub... zostaną zahamowane przez brak powietrza. A obaj wiemy, że ta tablica tak nie działa. ;)
Ja wiem, że Ty wiesz, ale mam nadzieję że się nie obrazisz.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki