• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Dawno nic się w temacie nie działo ... a więc przyjechał czysty tabor kilku przewoźników...wyjedzie brudny :gwizd:
załadowano żwir ...
TDSC_8554.jpg

TDSC_8555.jpg
TDSC_8556.jpg
TDSC_8558.jpg
TDSC_8559.jpg
TDSC_8560.jpg

PTKiGK przywiozło wagon z węglem ...
TDSC_8562.jpg

PKP Cargo - drewno.
TDSC_8561.jpg

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
... ciąg dalszy "spolszczenia" modelu czeskiej lokomotywy serii 754 potocznie zwanego nurkiem o numerze: 754 037-0 (ex 754 067-7)

Kilka postów wcześniej pokazałem zdjęcie modelu z naniesioną delikatną patyną, zamontowanymi trąbkami, wężami powietrznymi, i ze zmienionymi tablicami numerowymi, które to trzeba sobie samemu przygotować - pomalować, gdyż producent, firma Roco nie wykonuje tych tablic w wersji pomalowanej.

Tablice przygotowałem w następujący sposób:
- pomalowałem całość szarym podkładem / i do wyschnięcia,
- kolejna warstwa to biały mat humbrol'a / i do wyschnięcia,
- na to warstwa lakieru matowego / i do wyschnięcia,
- kolejna warstwa to czerwony mat humbrola / i do wyschnięcia,
I teraz najważniejsza operacja: bardzo drobnym papierem o gradacji 2000-2500 delikatnie ścieramy kolor czerwony z cyfr i otaczającej ramki do czasu, aż ukarze się nam poprzednio wcześniej nałożona biała farba. Należy to wykonywać dość ostrożnie i z wyczuciem. Gdy efekt nas zadowala - na całość nakładamy warstwę matowego lakieru.
Nakładanie poszczególnych warstw farb i lakieru wykonywałem aerografem. Spodnia część tablicy zostaje niepomalowana tylko wyszlifowana papierem ściernym. Takich tablic potrzebujemy w ilości 4 sztuk.
DSC_8517.JPG

Po całkowitym wyschnięciu tablice są gotowe do montażu.
TDSC_8539.jpg

Kolejnym etapem było pozbycie się oryginalnych napisów na ścianach bocznych modelu i zastąpieniu ich kalkami z napisami, zgodnymi z oryginałem.
TDSC_8578.jpg

Kalek do położenia jest w sumie 12 sztuk, po 6 sztuk z każdej strony.
TDSC_8580.jpg

Najmniejsze naprawdę uczą modelarskiej cierpliwości ...
TDSC_8586.jpg

Ponieważ model wcześniej był już poddany patynie, na miejsca przeznaczone "do umycia" i pod kalki wypróbowałem benzynę ekstrakcyjną firmy Dragon.
ShotType1_328x328.jpg

Ku mojemu zdziwieniu patyczek kosmetyczny zwilżony w w/w płynie poradził sobie po ok. 60 sekundach czyszczenia.
TDSC_8579.jpg
TDSC_8583.jpg

Sam proces nakładania kalek wykonałem zgodnie z filmem zamieszczonym na kanale you tube, link tutaj, przy czym ostatnia warstwa lakieru chroniącego nałożoną kalkę była rozpylana przy pomocy aerografu, a tam gdzie była potrzeba "odnowienia" patyny i śladów przybrudzeń z domieszką farby rdzawej i czarnej.
W ten sposób uzyskałem następujący efekt:
TDSC_8587.jpg
TDSC_8588.jpg
TDSC_8589.jpg

Model nie jest mój - w najbliższym czasie odjedzie do właściciela ;)

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Ten wsad ze złomu jak dla mnie słaby. Wygląda jak utopiony w jakiejś cieczy - powinno być go trochę więcej aby pokrył całe dno wkładu.

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Kolejne brudasy wyjechały w świat ... zamontowano również fototrawione koła hamulca postojowego.
TDSC_8856.jpg
TDSC_8860.jpg
TDSC_8869.jpg
TDSC_8870.jpg
TDSC_8872.jpg
TDSC_8873.jpg
TDSC_8874.jpg

Ostatnio edytowane:

psob

Aktywny użytkownik
Plandeka przy węglu wydaje się nieprawdopodobna, może to jakiś żart naszego forumowicza
Oczywiście, że to nie żart - i wpis ten nie dotyczył węgła a złomu (czego zabrakło w komentarzu). Dzisiaj złom kryje się plandekami lub siatkami. Ale to i tak złodziejstwa nie powstrzymuje....

pokrętła kół hamulcowych
Że jak ??? ;)

Wagon na ostatnim zdjęciu ma nieprawidłowo zamontowane koło hamulca postojowego - po niewłaściwej stronie.

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Dziękuję za poprawę. Wpis poprawiłem.
Wagon na ostatnim zdjęciu ma nieprawidłowo zamontowane koło hamulca postojowego - po niewłaściwej stronie.
Na moje szczęście - w tym wagonie akurat nie były one przeze mnie montowane, takie otrzymałem - co jednak nie usprawiedliwia mnie, że mogłem je poprawnie zamontować - poprawimy.

Ufo

Aktywny użytkownik
KSK Wrocław
Warto poprawić jeszcze kolory rączek na podwoziu: raczka próżny / ładowny - czerwona, towarowy / osobowy - żółta, odcięcie hamulca - czerwona. Na części wagonów jest prawidłowo, a np na 665-9, 692-3 629-6 już nie. Na 159-4 odcięcie hamulca w ogóle jest niepomalowane.

psob

Aktywny użytkownik
Warto poprawić jeszcze kolory rączek na podwoziu
Ups, jestem już trochę ślepy i nie zauważyłem źle pomalowanych dźwigni na tablicach przestawczych hamulca.

odcięcie hamulca - czerwona.
Hamulec włączony / wyłączony - czerwona. Służy do ew. wyłączenia hamulca tego wagonu - przy wciąż czynnym przewodzie przelotowym (zasilającym inne wagony). Słowo "odcięcie" sugeruje, że ten wagon i za tym wagonem następne będą miały odcięty hamulec, czyli nie będą hamować lub... zostaną zahamowane przez brak powietrza. A obaj wiemy, że ta tablica tak nie działa. ;)
Ja wiem, że Ty wiesz, ale mam nadzieję że się nie obrazisz.

Jacek765

Znany użytkownik