• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ZNTK Bytom

OP
OP
MISIONT

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
Następny wagon w mojej kolekcji to poniemiecka platforma grupy Ulm. To wojenna konstrukcja budowana w latach 1942-1945 w ilości prawie 13000szt.

Platforma serii Km (Pddk31) Ulm Piko 54475 10.jpg
Platforma serii Km (Pddk31) Ulm Piko 54475 11m.jpg
Platforma serii Km (Pddk31) Ulm Piko 54475 12m.jpg


Jej model to wyrób firmy Piko (nr katalogowy 54475). W PKP w epoce IVa otrzymała oznaczenie serii .Km (Pddk31). W modelu wymieniłem na metalowe plastikowe fabryczne stopnie dla manewrowych, dodałem sprzęg z firmy Kluba, zderzaki Weinert-a oraz kurki i sprzęgi hamulcowe od firmy EFC. Dla zapewnienia dostatecznej wagi pustego modelu konieczne było usunięcie oryginalnego balastu (gruba blaszka metalowa) i zastąpienie go cienkimi ołowianymi blaszkami ze sklepu dla wędkarzy. Ponieważ ciężar wagonu okazał się być wystarczający tylko w tzw. dolnej granicy normy, postanowiłem wyposażyć wagon w ładunek. Wybrałem do tego szuter firmy Polak. Platforma uzupełni skład gospodarczy do doraźnych napraw torów i ręcznego uzupełniania niewielkich ubytków tłucznia.
 
OP
OP
MISIONT

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
I znowu w mojej kolekcji pojawia się polski akcent. To platforma typu 401Ze .Rmmps (PPzk). Ich produkcję prowadzono w Fabryce Wagonów w Świdnicy w latach 1968-1971. Wyprodukowano ich nieco ponad 2000 szt. Dzięki ostojnicom w formie belek o zmiennym przekroju co dawało efekt ich stałej wytrzymałości platformy te świetnie nadawały się do przewożenia ładunków o skupionej masie, ciężkich maszyn, dłużycy, a także pojazdów i sprzętu wojskowego.

Platforma typu 401Ze .Rmms (PPzk) Piko 58417 01.jpg
Platforma typu 401Ze .Rmms (PPzk) Piko 58417 02.jpg
Platforma typu 401Ze .Rmms (PPzk) Piko 58417 03.jpg
Platforma typu 401Ze .Rmms (PPzk) Piko 58417 04.jpg
Platforma typu 401Ze .Rmms (PPzk) Piko 58417 05.jpg
Platforma typu 401Ze .Rmms (PPzk) Piko 58417 06.jpg


Model wyprodukowała firma Piko, numer katalogowy 58417 segment EXPERT. Model ogólnie dość udany i nie mam większych zastrzeżeń ani do szczegółów, ani do jakości wykonania.
W modelu wymieniłem zderzaki na sprężynujące z firmy Weinert, dodałem sprzęgi śrubowe z firmy Kluba, sprzęgi powietrzne z firmy EFC oraz łańcuchy także z firmy Weinert. Łańcuchy zamierzam rozciąć i wykonać imitację zapięcia z cienkiego drucika.
28.jpg

Z jednej strony pozostawiłem mechanizm kinematyki krótkiego sprzęgu do łączenia moich składów z lokomotywami podczas jazd na imprezach modułowych..
 
OP
OP
MISIONT

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
no właśnie - jak ten model jest w oznaczeniach z IVa epoki to na narożnikach powinny być jeszcze oznaczenia hamulca - w tym modelu producent załącza kalki jako osobny element. Po za tym model super :)
Tak. Czekam na kalki, bo te od Piko są bardzo sztywne i ogólnie niefajne.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 281
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki