• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zm po mojemu

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#21
Przy takiej grubości sklejki "stożek" czyli pochyłość ścian nie będzie taka znaczna.
Poza tym to wszystko kwestia ustawienia, jak operator nie potrafi lub maszyna nie ma opcji reagowania na grubość materiału to tak wychodzi.
Z ciekawości zrobię jutro próbę, czemu sklejka o grubości 4 mm i jakie zadanie ma spełniać ten prostokąt.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#22
Goli wyjaśnienia problemu "stożka" w przypadku sklejki o grubości zmierzonej 3,32 mm, różnica wymiarów wyciętego przykładowego elementu wynosi 22,13-22,10= 0,03 mm co daje tangens kąta równy 0,0090 a to z kolei odpowiada kątowi o wartości 30 minut, nie wiem czy taka wartość może wpłynąć w jakikolwiek sposób na Twoje plany, dodam iż sklejka palona była na laserze o mocy 1300 wat, jest moc zbyt duża i nieodpowiednia do takiej grubości sklejki.
Myślę że poszycie wahadłowca było wykonane z mniejsza dokładnością.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#23
Prototyp #1
Zobacz załącznik 762691

Prototyp #1 po docięciu podkładów. Wygląda solidniej, ale ma rozstaw 4,4mm według mojej suwmiarki.

Zobacz załącznik 763021
A nie lepiej najpierw dociąć podkłady niż ciąć je, gdy już szyny na nich są? ...gdyż po obcięciu końce tych "desek" (podkładów) wyglądają jak rozgniecione - to po pierwsze, a po drugie podocinane są na różne długości (część wystająca na zewnątrz szyny ma bardzo różną długość). Tor jak dla jakichś kolejek torfowych wyszedł (w sensie schludności ułożenia podkładów - każdy inny :) - jakby odpowiednich materiałów na nie nie było i brali co tam w ręce wpadnie).
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#24
A nie lepiej najpierw dociąć podkłady niż ciąć je, gdy już szyny na nich są? ...gdyż po obcięciu końce tych "desek" (podkładów) wyglądają jak rozgniecione - to po pierwsze, a po drugie podocinane są na różne długości (część wystająca na zewnątrz szyny ma bardzo różną długość). Tor jak dla jakichś kolejek torfowych wyszedł (w sensie schludności ułożenia podkładów - każdy inny :) - jakby odpowiednich materiałów na nie nie było i brali co tam w ręce wpadnie).
Kwestia cążek, którymi ciąłem. Te z patyczków po lodach są cięte inaczej, i tam już to lepiej wyszło.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#26
Rozrysowałem elementy do wycięcia laserem: podtorze i podkłady, długość 5cm, 10cm i 20cm. Podtorze wycinane z czegokolwiek, byleby miało co najmniej 1/10" (2,54mm) grubości, podkłady wycinane z laminatu, takiego, z jakiego się zwykle robi podkłady.
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#28
Dzisiaj (piątek 13.11.2020) odebrałem z paczkomatu zestawy kołowe kupione od @pado . Dwa już zostały stracone w akcji - w jednym wygięła się oś, w drugim stopiła się izolacja przy próbie podgrzania. Zanim się ta nieszczęsna oś wygięła, to miałem działający zestaw kołowy Zm, tyle że oś była asymetrycznie położona.

Koło z izolacją ładnie się przesuwa, natomiast to bez izolacji ani rusz. Kombinuję co z tym fantem zrobić - może zsunąć je z osi (100% wykonalne, @pado już tak zrobił) przetrzeć oś papierem ściernym, po czym spróbować założyć. Ktoś wie jak to się robi przy produkcji zestawów kołowych?
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#30
Jeżeli oś jest bez fazy, to wielkiego problemu nie będzie.
Gorzej jak masz zrobioną fazę. Możesz pokombinować z wkrętarką lub wiertarką mającą regulację obrotów - za duże, to zniszczysz oś ( tak z 500 - 800 obrotów /minute było by optymalnie).
Delikatnie podbierać materiał drobnym pilniczkiem (uwazać musisz by pilnik był równolegle do osi obrotów).
Uwaga tylko na mozliwość zjechania poniżej wymiaru.

To tak chałupniczo i partyzancko..., ale nie niemożliwe do zrobienia...

Pozdrawiam,...


ps. w 1:1 masz normalnie tokarki i prasy hydrauliczne.... tu masz wyjaśniony
proces
 
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#31
Tokarka..koło sciągałem specjalnym sciagaczem do kół.... moze tez o tym pomyśl.... bez tego ani rusz by precyzyjnie ustawic koła.
Proponowałem ci, że kupię gotowe Zm, masz sprzęt do tego, popchnąć po 1mm w głąb. Oj @pado, @pado...

@Harry Potter spodziewałem się, że oś będzie walcowania, a nie kuta. A na tych od zetki nie ma fazy, kawałek drutu po prostu, ale koło nieizolowane siedzi jak przyspawane.

@Zdrada69 ty najwięcej w Z siedzisz, nie widziałeś może zestawów kołowych obustronnie izolowanych?
 
Ostatnio edytowane:

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#32
Proponowałem ci, że kupię gotowe Zm, masz sprzęt do tego, popchnąć po 1mm w głąb. Oj @pado, @pado...
Misiu wierz mi mam co robić... zamiast się martwić twoimi zestawami kołowymi. Do tego ja mam ściągacz kół - on zsuwa koła z osi, do precyzyjnego nabijania osi trzeba sobie coś wymyślić innego o czym ci pisałem. Nie słuchasz.... to kombinuj. Jak już pisałem...wymyśliłeś sobie Zm to się staraj aby coś z tego wyszło. Inni za Ciebie nie zrobią tego co ty chcesz.
 
Ostatnio edytowane: