• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZIMO MX645R Sound SM42 w PIKO

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#45
Raczej nie radziłbym mostkowania miejsc po kondensatorach :D
Zmostkować tylko dławiki .
Dzięki Grzes za sprostowanie, bo jeszcze bym coś spaprał... Czyli usuwam dławiki (te okrągłe) i mostkuję punkty, do których były przylutowane (tak to rozumiem).

Wykorzystałem zdjęcie kolegi ELVISa z poprzedniej strony (mam nadzieję, że kolega się nie zezłości):

Znaczy się tak?
plytka_SM42.jpg


Pozostawienie tej plytki to fajna sprawa by była bo gniazdko dekodera tam jest. Jak czytałem koledzy całkiem usuwali, ale wtedy trzeba usuwać wtyczkę z dekodera i lutować pojedyncze kabelki do płyty głównej w lokomotywie, a ja taki wirtuoz w elektronice nie jestem coby każdy kabelek do punktów oddalonych na płytce od siebie o 1mm lutować (zaraz zrobiłbym jeden wielki 'lut;' :) ).

Mam jedną SM-kę do 'zcyfrzenia', a ponieważ tylko w przypadku SM42 od PIKO była sprawa z zatrzymywaniem się - stąd pytania (z tego co wiem w innych modelach EU07, SU45, ET22) już takich problemów nie było i nie ma (w każdym razie nigdzie na forum nie widziałem)...
Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Sorki za odgrzewanie tematu, ale wychodzę z założenia, że zawsze lepiej zapytać niż wejść na jakąś minę z niewiedzy.
 
Ostatnio edytowane:

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#46
Poniżej zdjęcie płytki po "modyfikacji"
Usunięte wszystkie elementy oprócz gniazda 8 PIN, wykonane zwory na dławikach.
Usuwamy również brązowy przewód łączący płytkę z ostoją ;)
Miłego lutowania gównianej cyny bezołowiowej :D

SM42 płytka.jpg
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#47
Ja tą płytkę usuwam z jeszcze jednego powodu. Otóż gniazdo jest tak debilnie usytuowane, że kable wychodzące z wtyczki nie pozwalają prawidłowo zamknąć obudowy, często je przygniatając.
Po włożeniu dekodera i podlutowaniu go bezpośrednio do pozostałych elementów modelu uwalniamy się od plątaniny kabli, a zyskujemy dodatkowe efekty świetlne.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#48
...czyli są dwie opcje:

1) Zostawić płytkę wylutowując z niej wspomniane elementy, a zachowując gniazdo, ale wtedy z tego co kolega napisał miejsca się mało robi i możliwa krucjata z domykaniem obudowy;
2) Wywalić tą płytkę i lutować bezpośrednio do lokomotywy.

Jak zwolennik opcji, gdy więcej jest wolnego miejsca wewnątrz, zdecyduje się chyba na 2) i uściślając ja raczej zrobię tak, że wykorzystam wychodzące z dekodera kabelki (boję się lutować bezpośrednio do pinów dekodera oddalonych od siebie o ździebełko) - usunę tylko wtyk i zlutuję ze sobą kabelki (kabelki już przylutowane do pinów dekodera do tych kabelków co już są wlutowane w lokomotywie i leciały do tej płytki) - izolując miejsca lutowania. W każdym razie dzięki za podpowiedzi i zdjęcia.
 
Ostatnio edytowane:

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#49
Z tej płytki fabrycznej wystarczy usunąć tylko jeden kondensator, reszta nie ma znaczenia, nie zauwazyłem poprawy przy usuwaniu pozostałych elementów.
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#50
Ja osobiście nie ruszałem nic w płytce, mam wymienione "ślimaki" u kolegi Molendy i śmiga aż miło, zwłaszcza wolno :D
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#52
Taki dekoder znalazłem wczoraj w moich zasobach i wpakowałem go do SP42-111. Wszystko było pięknie i elegancko. Natomiast dziś tak po prostu lipa, lok sam przyśpiesza, nie da się go zatrzymać tylko STOP pomaga. Prędkość minimalna nie działa, droga hamowania też nie, lok przerywa, masakra jakaś. Koła czyste, tory czyste. Nie mam pojęcia co to za dekoder, by czegoś więcej o nim się dowiedzieć. Może Wy macie głębszą wiedzę na ten temat.
 

Załączniki

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
#55
Ten dekoder co jest na zdjęciach powyżej został włożony do BR17 od roco i lokomotywa śmiga aż miło. Do SP42-111 zamontowałem dekoder ESU LokPilot standard i ku mojemu zdziwieniu po przestawieniu CV53-150 CV54-30 CV55-110 lok płynnie rusza i jazda jest rewelacyjna.
 
Ostatnio edytowane:

Nicol83

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
#56
Witam. Zamontowałem w swoich dwóch lokomotywach SM42 i SP42 zakupione w MM zestawy: dekoder dźwięku ZIMO MX645R z dźwiękiem SM42 oraz głośniki LS10x15 oraz kondensator 470 mikroF, który był w pudełeczku z dekoderem. Wszystko zamontowałem zgodnie z ustaleniami po konsultacjach na forum. Lokomotywy więc ożyły innym życiem - jeżdżą w DCC, światła im świecą w DCC, dźwięki pieknie grają. Mam jednak małą zagwozdkę.... w obu przypadkach często tak jest, aczkolwiek nie zawsze, że lokomotywa po przekręceniu pokrętłem Multimouse'a rusza, i na chwilę (2-3 sek.) zatrzymuje się (przy czym dźwięki cały czas grają i światła się świecą, pokrętło MultiMouse'a ustawione na stałą wartość prędkości), po czym sama dalej rusza i tak już jedzie... o co tu chodzi. To samo jest na obu lokach. Jak już jedzie to jedzie płynnie. Gdyby nie to to byłbym szczęśliwy, a tak to nie bardzo...

Witam Pana
Czy ma Pan może jakieś zdjęcia z montażu dekodera i kondensatora i przewody , bo nie jestem elektrykiem i nie wiem za bardzo gdzie wszystkie pozostałe przewody mają iść.
Dodatkowo jeśli ktoś by wiedział gdzie przelutować przewody z głośnika Piko 56333
 

Nicol83

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
#57
Witam
Mam lokomotywe sm42 z zestawu startowego piko 97934 i zamówiłem sobie dekoder zimo mx645r-sm42 + głośnik od piko typu piko 56333 i nie mam pojęcia do czego służą pozostałe przewody wystające z dekodera : fioletowe, brązowe, niebieski i szary . Dodatkowo mam pytanie co do głośnika i gdzie go mam przylutować.
W zestawie znajduje się kondensator który również nie wiem gdzie mam przylutować.
Dziękuję z góry
 

DJB

Nowy użytkownik
Reakcje
8 1 0
#58
Witam,
Prosiłbym o pomoc z ustawieniami dekodera Zimo MX645R w modelu SP42 PIko. Wszystko niby działa, ale dźwięki pracy silnika są bardzo ciche, natomiast z pozostałymi dźwiękami nie ma żadnego kłopotu (stosuję głośnik Piko 56333). Próbowałem zmieniać poziom głośności wszystkich dźwięków (CV 266), CV 376 mam ustawione na 255, ale to nic nie daje; dźwięki silnika są nadal bardzo ciche, natomiast pozostałe są OK. Czy jest jakiś sposób na podbicie selektywne głośności silnika w dekoderze Zimo?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 0
DCC 0
DCC 5
DCC 16
DCC 70

Podobne wątki