• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZIMO MX645R Sound SM42 w PIKO

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#1
Witam. Zamontowałem w swoich dwóch lokomotywach SM42 i SP42 zakupione w MM zestawy: dekoder dźwięku ZIMO MX645R z dźwiękiem SM42 oraz głośniki LS10x15 oraz kondensator 470 mikroF, który był w pudełeczku z dekoderem. Wszystko zamontowałem zgodnie z ustaleniami po konsultacjach na forum. Lokomotywy więc ożyły innym życiem - jeżdżą w DCC, światła im świecą w DCC, dźwięki pieknie grają. Mam jednak małą zagwozdkę.... w obu przypadkach często tak jest, aczkolwiek nie zawsze, że lokomotywa po przekręceniu pokrętłem Multimouse'a rusza, i na chwilę (2-3 sek.) zatrzymuje się (przy czym dźwięki cały czas grają i światła się świecą, pokrętło MultiMouse'a ustawione na stałą wartość prędkości), po czym sama dalej rusza i tak już jedzie... o co tu chodzi. To samo jest na obu lokach. Jak już jedzie to jedzie płynnie. Gdyby nie to to byłbym szczęśliwy, a tak to nie bardzo...
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#3
Tylko, że ja te deki już kupiłem w Modelmanii niestety, więc wsparcie jakie mam takie mam... zadałem tam pytanie - i owszem - ale na razie czekam na odpowiadź. Postanowiłem jednak zasięgnąć rady na forum. Liczę na to, że może ktoś ma jakiś pomysł. Teraz wiem, że gdybym kupił u Elvisa, to nie byłoby problemu, no ale teraz to już pozamiatane i muszę sam prosić o pomoc. Następna lokę na pewno zcywszę u Elvisa jak przyjdzie co do czego. Po co się potem gimnastykować...
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#5
Dzięki za odzew. Spróbuję dzisiaj po południu to zrobić. Mam nadzieję, że pomoże :), a jeśli nie to najwyżej będę męczył temat dalej :(

W analogu nic takiego nie było, więc stawiam na działanie dekodera. Wstępnie myślałem, że to problem mechaniczny, czy coś. No ale dotyczy to dwóch lokomotyw, a to za duży zbieg okoliczności. Poza tym gdyby się coś mechanicznie zacinało, to lokomotywa po tym zacięciu by stała. A ona po 3 sekundach dalej rusza sama przy cały czas działających dźwiękach. Wychodzi więc na to, że dekoder blokuje podawanie napięcia na silnik.

Byłem przekonany, że te dekodery sprzedawane w sklepie z wgranym dźwiękiem do SM42 mają już zoptymalizowane ustawienia dla działania w tej lokomotywie...
Okazuje się, że chyba nie bardzo. CV3 i CV4 miałem na 8 co powodowało ślimaczy rozbieg i taką samą reakcję na pokrętło sterownika. Po konsultacji i przestawieniu tych wartości na 10, rozbieg jest żwawszy. Teraz tylko to zatrzymywanie się mnie jeszcze męczy...

A jeszce odnośnie tego:
Może masz jakoś dziwnie tablicę prędkości ustawioną ?
Cv29=6 ją wyłączy.
Mam pytanie jak się to ma do tego dokumentu?: http://www.modelmania.com.pl/images/zimo/instrukcja_zimo_MX640_pl.pdf
gdzie na 3 stronie jest tabelka z opisem CV29 i informacją, że 0 wyłącza w/w tablicę? Pisze tam że CV#29 to 8 bitów, gdzie 4-ty może mieć wartość 0 lub 16.

Ustawię oczywiście zgodnie z radą to CV29 na 6 ale nie bardzo rozumiem tego w kontekście tej tabelki w w/w dokumencie.
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#6
Po przewertowaniu forum znalazłem jedną wskazówkę w tym temacie: http://forum.modelarstwo.info/threads/piko-sm42-sp42-su42-wybrane.14316/page-2 (na samym dole 2 stony). Z tego by wynikało, że dekoder ten gryzie się z płytką elektroniczną (w tym konkretnie modelu) na której to płytce jest gniazdo dekodera i ponoć to powoduje samoczynne zatrzymywanie się lokomotywy na kilka sekund. Rozwiązaniem jest więc całkowite wywalenie tej płytki i wlutowanie wszystkich przewodów do tej pory do niej wlutowanych bezpośrednio do dekodera.

Zgodnie z sugestią kolegi RafałM ze wspomnianego postu myślałem o lutowaniu do istniejących obecnie przewodów odchodzących od dekodera zakończonych wtyczką (wtyczkę bym najwyżej wywalił) bo byłoby łatwiej niż wlutowywać je w płytkę dekodera bezpośrednio.
No i tu mam problem bo dekoderowiec ze mnie żaden, ale gdybym przynajmniej wiedział gdzie jaki przewód wlutować...
Ponieważ jak wspominałem nie jestem elektronikiem, to czy może ktoś napisać jak połączyć te przewody? Które gdzie?
 

Załączniki

OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#8
Ta płytka raczej nie jest powodem.
hmmm... kolega RafałM w cytowanym linku napisał, że jak ominął płytkę, to loka przestała mu się zatrzymywać. Objawy bowiem opisał takie same jak są u mnie. Jedzie, staje na chwilę, potem znowu sama rusza... skoro jemu pomogło, to dlaczego tak sądzisz kolego, że nie płytka elektroniczna w tym PIKO jest problemem? Jak w takim razie rozumieć post kolegi RafałaM?

Jasne jest, że osobiście wolałbym nic nie ruszać, tylko zmienić jakieś ustawienia. No ale gdyby wyjścia nie było to jestem skłonny wywalić tą płytkę.
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#10
Ale 99% jeździ z płytką.
To może cholera ja mam ten 1 % ? Dwie loki i w dwóch to samo?! Wychodzi na to że jakiś pech, skoro prawdą jest że 99% nie ma takich objawów...
Żeby jeszcze ktoś zapodał ustawienia CV dla jeżdżących lokomotyw z płytką i dekoderem MX645R, to bym sobie takie wklepał. Zawsze jak nie urok to sr....
Dlatego nie lubię montować deków odzielnie kupionych. Następnym razem walę do Elvisa z montażem. No ale skoro już mam ten problem, to chciałbym to jakoś naprawić...

Z wyczucia tematu intuicyjnie na razie najbardziej przekonuje mnie usunięcie płytki elektrocznicznej w oparciu głównie o zalinkowany wyżej temat i wypowiedź w nim kolegi o nicku RafałM bo on tam pisze, że jemu też loka zatrzymywała się - po usunięciu płytki już jeździła jak należy... (że elektronika dekodera gryzie się z tą płytką) (n) ...
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#13
Ale 99% jeździ z płytką.
Z dekoderami ZIMO w SM-kach rzeczywiście tak jest, że lepiej się zachowują gdy brak dławików i kondensatorów. Ja tę płytkę wyrzucam.
Możesz też na początek zmienić CV9=85, CV56=83.
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#14
Z dekoderami ZIMO w SM-kach rzeczywiście tak jest, że lepiej się zachowują gdy brak dławików i kondensatorów. Ja tę płytkę wyrzucam.
Możesz też na początek zmienić CV9=85, CV56=83.
Dzięki za odzew. Spróbuję te ustawienia jak i to CV#29=6 i dam znać. Jak to nic nie da to też wywalę płytkę.
A próbowałeś z tym CV29 ?
Trochę siadłem nad tabelką w instrukcji. Rozumiem że CV#29=6 wynika z tego, że Bit0=0, Bit1=2 (28 kroków), Bit2=4 (analogowa jazda możliwa), Bit3=0, Bit4=0 ?
Ten Bit4=0 to właśnie indywidualna tablica prędkości wyłączona.

Zaciekawiła mnie też opisówka w polskiej wersji instrukcji pdf do dekodera (link parę postów wyżej) na stronie 31 pkt. 8 (instalacja i podłączenie MX640). Jest tam informacja o możliwej złej współpracy dekodera z niektórymi lokomotywami wyposażonymi w filtry przeciwzakłóceniowe (kondensatory, cewki). Jest nawet zalecenie: Wymontuj cewki, kondensatory... Przecież to jest też w SM42 od PIKO na tej właśnie płytce. Stawiam na płytkę. Aczkolwiek najpierw przetestuję sprawę ustawień CV.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#15
Z dekoderami ZIMO w SM-kach rzeczywiście tak jest, że lepiej się zachowują gdy brak dławików i kondensatorów. Ja tę płytkę wyrzucam.
Możesz też na początek zmienić CV9=85, CV56=83.
Ja w jednej wyrzuciłem w drugiej nie i nie bardzo widzę różnicę; żadna się nie zatrzymuje, obie trochę szarpią na małej prędkości.
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#16
karol_mar, no ale moja zatrzymuje się na 2 sekundy. Jak pisałem zmienię te ustawienia CV i napiszę co i jak. Jeśli nic to nie da to w kontekście informacji na stronie 31 instrukcji dekodera (pkt.8) można chyba pomyśleć o ominięciu tej płytki.
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#17
Ja w jednej wyrzuciłem w drugiej nie i nie bardzo widzę różnicę; żadna się nie zatrzymuje, obie trochę szarpią na małej prędkości.
Karol, a miałeś lokomotywę która dostawała opisaną czkawkę? Uwierz mi, że to pomaga.
Na szarpanie przy bardzo małej szybkości chyba się nic nie poradzi. Według mnie przekładnia nie jest dopasowana do silnika (ma za małe przełożenie). Jedyna rzecz którą można zrobić to dobrać w CV2 taką prędkość początkową, by efekt szarpania był jak najmniej wyraźny. U mnie w zależności od loka są to wartości z przedziału 15 do 25. Przy okazji można też ustawić CV57 na 140.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#18
Oby, ale ja wolałbym wyczerpać możliwości konfiguracyjne, zanim zacznę coś lutować.
Nie neguję tego, że to pomoże, tylko sugeruję, aby zacząć od najprostszych rozwiązań, a dopiero po tym skierować się w bardziej drastyczne metody :)
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
194 2 0
#19
A takie głupie pytanie do jafrap - testowałeś loka na analogu? Pobawiłeś się nim? Bo może masz jakiś problem natury mechanicznej. Choć z drugiej strony po jakimś czasie od tego dwusekundowego zatrzymania powinien się w przypadku mechaniki znów zatrzymać.
Co do wpływu tych filtrów z SM42 PIKO to one wydają się całkiem nieźle filtrować działanie dekodera - zwłaszcza to całe back EMF i tym podobne. Jak się bawiłem z ustawieniami, to wpierw myślałem, że to wszystko mocno przereklamowane jest , bo zmieniałem wartości i różnic nie widziałem. Później wywaliłem te filtry - różnica się pojawiła. Po prostu było widać, że dekoder rzeczywiście coś robi.
Poza tym SM'ki w rzeczy samej cierpią na jakiś rozrzut parametrów silnika tudzież dokładności wykonania przekładni, bo mam dwie SM'ki z tymi samymi wartościami CV, a nieco inaczej jeżdżą (tzn. szarpią przy niskich prędkościach).
 
OP
OP
J

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#20
Sprawdziłem te konfiguracje. CV29 miałem na 6. Zrobiłem jeszcze CV9=85 i CV56=83, które były na 0. Nic nie dało. Loka dalej zatrzymuje się ni z tąd ni z owąd na 2-3 sekundy, po czym rusza sama dalej.
A takie głupie pytanie do jafrap - testowałeś loka na analogu? Pobawiłeś się nim? Bo może masz jakiś problem natury mechanicznej. Choć z drugiej strony po jakimś czasie od tego dwusekundowego zatrzymania powinien się w przypadku mechaniki znów zatrzymać.
Pisałem o tym wcześniej. W analogu było OK. Poza tym nadmieniłem też że w obu lokach, w które wsadziłem te dekodery jest to samo - obie stają na 2-3 sekundy czasami.
Zresztą gdyby zacieły się mechanicznie to by tak stały, a one ruszają lekko bez najmniejszego pomagania, tyle że właśnie zatrzymują się. Wywalam płytki z tymi cewkami. Zresztą chyba coś w tym jest. Na fotkach przerobionej loki w ostatnim numerze KMiD (artykuł kol. Elvisa) płytek tych nie widać, zostały usunięte.

Mam w związku z tym pytanie do kolegów: czy mam rozumieć i jest to dla mnie ważne, bo nie chcę spalić dekodera - że w przypadku usunięcia płytki z gniazdem z SM42 - muszę lutować na zasadzie żółty z SM-ki do żółtego na dekoderze, niebieski z SM-ki do niebieskiego na dekoderze, itd...???
No i pytanie co z brązowym przewodem w SM-ce, który jest przylutowany do płytki którą mam usunąć a jego drugi koniec przykręcony jest śrubką wewnątrz lokomotywy nad silnikiem. Dekoder ma z drugiej strony niewykorzystany brązowy. Trzeba je ze sobą zlutować?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 0
DCC 0
DCC 5
DCC 16
DCC 70

Podobne wątki