• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zestawy kołowe w modelach firm SCHICHT i SACHSENMODELLE

ccsrally

Aktywny użytkownik
Reakcje
37 0 0
#1
Witam
Mam takie pytanko odnośnie kół jakie występowały w tych wagonach. Mam wagony schichta typy Y i zakupiłem ostatnio wagony z firmy sachsenmodelle buda ta sama dlugość też ale jak postawiłem je na torze okazało się że schicht stoi wyżej. Po zbadaniu sprawy okazało się że koła schichta mają 11,45mm a kola sachsenmodelle 11,00. Teraz jakie mam kupić koła do schichta żeby go obniżyć? Na necie widziałem koło 11mm jednostronnie iziowane ale są jakieś pin 74 pin 75 itp.
czy ktoś mógłby cos podpowiedzieć?
Jeśli źle umieściłem pytanko to proszę o przeniesienie.
pozdrawiam
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.455 12 0
#2
Jaka jest różnica w wysokości pomiędzy Schicht, a Sachsenmodelle?
Skoro Schicht ma koła o średnicy 11,45 mm, a Sachsenmodelle 11,00 mm, to jest to wręcz niezauważalna różnica.
Wydaje mi się że problem leży w tym, że wózki w wagonach Schicht są inaczej montowane - na stalowym trzpieniu i sprężynie.
Natomiast Sachsenmodelle ma konstrukcję wpinanego wózka w podwozie.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.287 61 2
#4
Nie znam dokładnie norm ale tutaj trzeba zachować w miarę dokładnie długość osi z koncami stozkowymi. Trzeba zmierzyć długość osi i dobrać zestawy kołowe z osią o takiej samej długości tylko z kołami o mniejszej średnicy . Jednak trzeba wiedzieć że koła mniejsze o 1mm obniżą wagon o 0,5mm. większy efekt może dać spilowanie w ramie podwozia gniazd skrętu wózka i przy jednym gnieździe oparc bocznych. Jest to operacja o tyle trudna bo wymaga bardzo dużej precyzji a i tak trzeba część tego zostawić aby wózki miały swobodę ruchu .
 

Podobne wątki