• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zestawienia składów pociągów pasażerskich - kompendium

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#21
Generalnie to mam za zadanie przygotować teksty zapowiedzi peronowych dla pociągów, które przejeżdżały przez Kraków i mogłyby być obsługiwane krakowskim taborem.
A to do tego trzeba osobny temat założyć, bo to kompletnie inna historia.
Przy okazji: o ile widoków pociągów (czy raczej: lokomotyw i towarzyszącej scenerii) jest mnóstwo, miejsca pokazujące wagony można policzyć na jednej ręce. W temacie dzwięków kolejowych, oprócz tła w filmach, to już kompletna pustynia. Byłem bardzo miło zaskoczony istnieniem audiogalerii Psofometra
 

Pawelec PKP

Znany użytkownik
Reakcje
1.168 90 9
#22
Popieram tego typu Kompendium - fajna sprawa - Tylko kto to czyta...
Moim zdaniem można zrobić to prościej - Nie pisać o numerach wagonów - tylko o :
Data zarejestrowania pociągu
Nazwa pociągu: TLK XXXXX
Relacja pociągu: Kraków - XXXX
Lokomotywa z numerem: EU07/EP07/EP08/EP09/EU44-XXX
Skład wagonów + st. macierzysta: 112Ag + 111A + 113A...
Zdjęcie podglądowe :
To jest tylko przykład - Nie ma sensu pisać numerów ...
Ale fajny i niezmiernie ciekawyn temat.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#23
To co proponujesz jest dostępne na http://koniec.org/pic/zestawienia/ - temat do zamknięcia :D

Jak dla mnie jak już upraszczać, to wywalić z opisu lokomotywę: na 80% będzie to jakaś EP07, każdego dnia inna - jaka się akurat nawinie.
A wagony w tym samym zestawienia potrafią bez zmian tygodniami w obiegu jeździć.
Kompendium ma sens tylko jeśli bedą numery wagonów: 'szczegóły' jak lokomotywa z numerem + rodziny typów wagonów (jeśli się ograniczyć do opisy w formie '111A' ) można z większości ze zdjęć których na pęczki w galeriach spisać.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#24
Prośba do pana Andrzeja, o likwidację w/w tematów (nie pociągniętych przez forumowiczów i obecnie właściwie zapomnianych) i włączenie wpisów w nich zawartych (z zestawieniami pociągów) do aktualnie założonego przez Kolegę @Remaj12 tematu. Z góry dziękuję.
Zrobione, ale ma to pewne konsekwencje: system forum ustawia wszystkie wpisy chronologicznie, od najwcześniejszego, więc wpisy kolegi Stanisława znalazły się na początku. Co więcej, ponieważ pierwszy wpis w wątku jest wpisem kolegi Stanisława, to teraz właśnie on, a nie kolega Remaj12, jest pokazany jako założyciel tematu. Niestety, na to nie mam wpływu, więc tak chyba musi zostać - chyba, że administratorzy mają na to sposób.
Proszę podlinkować/scalić istniejące wątki:
Scalenie wszystkich tych wątków z tym spowodowałoby chyba zbyt duży bałagan, trudno byłoby się zorientować gdzie czego szukać.
Na dobrą sprawę to można by zrobić poddział Zestawienia składów w dziale Prawdziwa kolej i wówczas zachować osobne tematy dla każdego zestawienia lub robić wspólne tematy dla zestawień z danego rozkładu jazdy.
Tak chyba byłoby najlepiej, ale to już wykracza poza moje uprawnienia jako moderatora. Tworzenie czy likwidacja działów/poddziałów może zrobić tylko administracja forum. Jeżeli powstałyby takie nowe działy/poddziały, ja będę mógł poprzenosić tematy lub poszczególne wpisy w inne miejsca.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#25
Temat ciekawym... Choć prezentowanie obecnych składów wręcz już nudne. Każdy widzi co jedzie i to się nie zmienia. Warto wspomnieć stare składy. Tak więc...

2.08.2004r.
Pociag pospieszny "STOCZNIOWIEC"
Rel: Gdynia- Poznan- Wrocław
EU07-103 st. Wrocław
2kl+ 2kl+ 1kl+ Wr+ 2kl+ 2kl
IMG_20190704_190715-1024x768.jpg


31.01.2004r.
Pociag EC "VARSOVIA"
Rel: Berlin- Poznan- Warszawa
EP09-041 st. Warszawa
1kl+ 1kl+ Wr+ 2kl+ 2kl+ 2kl
IMG_20190704_191113-1024x768.jpg


Wybaczcie jakość zdjęć, brak skanera robi swoje.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#26
EP09-041 st. Warszawa + 1kl+ 1kl+ Wr+ 2kl+ 2kl+ 2kl
Kompendium ma sens tylko jeśli bedą numery wagonów: 'szczegóły' jak lokomotywa z numerem + rodziny typów wagonów (jeśli się ograniczyć do opisy w formie '111A' ) można z większości ze zdjęć których na pęczki w galeriach spisać.
Ja rozumiem, że dla większości to lokomotywy są fascunujące, a wagony co najwyżej nie psują zdjęć z nimi i zasługują najwyżej na skromne '2kl'.
Zrozumcie jednak, że niektórzy rozpoznają typy i inne szczegóły wagonów. Nie wspominając, że z definicji 'składu' do pełnego opisu potrzebne są zarówno detale lokomotyw jak i wagonów.

Choć prezentowanie obecnych składów wręcz już nudne
Tak, jeśli ograniczysz się do zdjęcia lokomotywy i tła. Bo biorąc pod uwagę, jakie zmiany taborowe aktualnie mają miejsce w PKP IC, nakładając na to coroczny wakacyjny chaos, zapewniam Cię że 'nuda' to ostatnie co można powiedzieć o bieżących zestawieniach.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#27
Jak bym był specem od typu wagonów to bym je podał. Poza tym temat ten ma ułatwić komuś jak by ktoś chciał coś złożyć w miniaturze. Więc co ma wspólnego zmiany taborowe?
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#28
Jakim ułatwieniem dla złożenia składu w miniaturze są Twoje zdjęcia?
Fotografie zacne i chwała że się podzieliłeś, ale wiedzę typu 1kl + 2kl można znaleść gdzie indziej. Rzeczywistych zestawień (oznaczenie typu wagonu / numer taborowy) nie znajdziesz nigdzie, tylko w realu, bo tego samo IC nie ogarnia.

Piszesz że 'obecne składy są nudne', więc tłumaczę że patrzysz, a nie widzisz.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#29
Możliwe że nie widzę bo każdy wagon jest dla mnie praktycznie taki sam. Szukałem kiedyś ustawień składu choć by na zasadzie 1kl+2kl... I niestety. Nie jest tak jak się wydaje. Próżno szukać starych zestawień... Niestety :(
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#30
To, że 'można znaleść' zestawienia składów, nie znaczy że jest to łatwe :) Niemniej Dodatki 2A i 2B w formie fizycznej są osiągalne, czasami nawet ktoś postara się zdigitalizować. A bywa, że nie trzeba daleko szukać: Dodatek 2B 2004
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#33
Jest to pociąg pospieszny "Bohemia" relacji W-wa - Wrocław - Praga/Lipsk, dzielony we Wrocławiu. Stąd wagony trzech zarządów. Na filmie widzę kolejno:
poczta PKP,
bagaż ČSD
2 kl. ČSD
1/2 kl. ČSD
2 kl. ČSD (kuszetka?)
sypialny PKP Wars
sypialny PKP Wars
2 kl. DR (kuszetka?)
W składzie były też wagony z miejscami do leżenia (kuszetki). Nie widzę ich w tym filmie, ale być może wagony 2 klasy DR i/lub ČSD to właśnie kuszetki - w przeciwieństwie do wagonów PKP/Wars nie miały one napisów nad oknami. Całego składu nie znam, ale są koledzy, którzy mają stare służbowe rozkłady jazdy. Skład był we Wrocławiu dzielony między dwoma wagonami Wars. Za wagonem 2 klasy DR był z pewnością jeszcze wagon (cały lub pół) z miejscami 1 klasy do/z Lipska. Nie wiem, czy był też bagaż lub poczta w relacji do Lipska. To tyle, co potrafię odtworzyć z pamięci na podstawie filmu - szkoda, że nie widać na nim całego pociągu.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
#34
Świetne w nim są te dwa sypialne Gośa74.
Pod koniec filmu widać z kolei przejazd poc. Ex Odra W-wa - Wrocław z EP05 na czele, który w latach 70 miał charakterystyczne wagony w kolorze kremowo-bordowym.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#35
Świetne w nim są te dwa sypialne Gośa74.
Pod koniec filmu widać z kolei przejazd poc. Ex Odra W-wa - Wrocław z EP05 na czele, który w latach 70 miał charakterystyczne wagony w kolorze kremowo-bordowym.
A sekundę wcześniej jakiś ekspres z restauracyjnym, też Goša.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#37
Wątpię, bo takie zestawienia chyba nie istniały, poza oczywiście graficznymi schematami rozmieszczenia wagonów w składzie, wywieszanymi na peronach. Zestawienia pociągów są w służbowych rozkładach jazdy i tam trzeba szukać.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#38
A nawet jeśli takie coś by było... To podejrzewam że "ustawiony" mikol już to zwedzil... I jeśli tak było to gnije gdzieś w szufladzie. Oraz nie udostępni "bo nie" :podstepny:
 
K

KNG

Gość
#39
Czy ktoś ma orientację czy w archiwum lub muzeum mogą byc dostepne zestawienia pociągów dla poszczególnych stacji z lat 70/80/90 ?
AP w Lublinie i w Szczecinie na pewno, AP w Poznaniu i w Gdańsku chyba coś mają. Reszta AP to już niekoniecznie oraz u mnie na dysku ponad 200 szt. różnych mutacji cześci II dodatku do SRJP a później dodatku 2 do SRJP.
Zbiór takich wydawnictw (ok. 20 szt.) jest w BN ale z tego co pamiętam kończą się na latach 70-tych XX w.
Oraz nie udostępni "bo nie"
Wymień chociaż jeden powód dlaczego miałbym to zrobić oraz co ja z tego będę miał, bo okres, kiedy rozdawałem kwity za frajer należy do przeszłości.

Bądźcie zdrowi.

Jarek
 

Podobne wątki