• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zestawienia składów pociągów pasażerskich - kompendium

Reakcje
3.349 16 0
#1
Nie wiem czy komukolwiek przyda się taki rysuneczek, ale grzebałem ostatnio w OLBRZYMIM STOSIE papierzysk zajmujących cztery półki szafki :LOL: (dodam - szukając całkiem innych rzeczy, nie dotyczących kolejnictwa), a dogrzebałem się m.in. do takiej ciekawostki. Spis i "robocze rysunki" wykonałem 17.04.2002 r. na stacji Bydgoszcz Główna, bezpośrednio z wywieszonej na tablicy informacyjnej planszy. W trakcie podróży z Piły Gł. do Olsztyna Gł., miałem przesiadkę w Bydgoszczy Gł. i ponad godzinne oczekiwanie na pociąg, stąd wpadł mi do głowy ten pomysł. Pamiętam, że po dotarciu do domu pobawiłem się kredkami tworząc kolorowy rysunek na połączonych kartkach podaniowych A4 (któż je jeszcze pamięta w dobie laserowych drukarek :)), na którym uwzględniłem dodatkowo - czego nie było na oryginalnej planszy - pociągi przyspieszone zestawiane z ED72, spisane z wywieszonego na dworcu Bydgoszcz Gł. rozkładu jazdy. Może to niektórych rozśmieszy ale kiedy dzisiaj natrafiłem na te zestawienie pociągów kwalifikowanych, w tym z wagonami pocztowymi i bagażowymi, coś ścisnęło mnie w gardle. Minęło już 14 lat od chwili kiedy powstał ten rysunek i spis, a moje wspomnienia popłynęły do "chyba straconego na zawsze" świata pełnego żółtych czół lokomotyw i składów w których można było spotkać wagony pocztowe i bagażowe. Ale dość sentymentów... Może ktoś, kiedyś pokusił się o podobne "ręcznie wykonane" zestawienia pociągów ? Nie ukrywam, że z wielką ciekawością obejrzałbym podobne prace. Ciekawi mnie również jak moje rysunki składów, godziny przyjazdów i odjazdów oraz nr pociągów (wykonane na podstawie oryginalnej planszy wywieszonej na dworcu) mają się do ówczesnego zestawienia pociągów na stacji Bydgoszcz Gł. przedstawionego np. w rozkładach służbowych.

Zestawienie pociągów kwalifikowanych na stacji Bydgoszcz Gł. 17.04.2002.jpg
 
OP
OP
Stanisław1972
Reakcje
3.349 16 0
#4
Pamiętacie czasy kiedy posiadanie domowego komputera było czymś wyjątkowym (porównał bym to do posiadania kolorowego telewizora w czasach masowo używanych odbiorników czarno-białych), a dostęp do domowego internetu dla zwykłego śmiertelnika był wręcz czymś nieosiągalnym. Myślę o końcówce lat 1990-tych, tak do ok. roku 2000/2001. Z internetu po raz pierwszy korzystałem w 1998. Istniały wówczas (dziś już nieco zapomniane) kafejki internetowe. Te bardziej wychodzące na przeciw oczekiwaniom klienta posiadały na wyposażeniu drukarkę, na której można było oczywiście wydrukować sobie to i owo (choć jak pamiętam ceny za stronę były dość zaporowe, wręcz zniechęcające do drukowania dużej ilości kartek, zwłaszcza jak chciało się wydrukować coś w kolorze). Oczywiście istniała już w tamtych czasach oficjalna strona internetowa PKP gdzie można było np. sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Na stronie tej, latem 2000 r. (nie pamiętam tylko czy był to sierpień czy wrzesień) natknąłem się na kolorowe rysunki zestawień pociągów klasy Ex, IC, EC i Hotel (tak Hotel - taka nazwa była używana na stronie). Skopiowałem wówczas kilkanaście zestawień, tych najbardziej reprezentatywnych, wkleiłem do Worda i wydrukowałem (teraz żałuję, że nie wszystkie ale sporo zestawień powtarzało schematy które utrwaliłem). Wszystko odbywało się w kawiarence internetowej w Pile. Jak pamiętam w miłej atmosferze porozmawiałem z prowadzącym kafejkę m.in. o pociągach odjeżdżających z Piły i akurat zamkniętym połączeniu do Wałcza.

Zestawienia te w 2001 r. znikły ze strony PKP i chyba już nigdy nie pojawiły się podobne. Nie wiem kto był autorem rysunków lokomotyw i wagonów, wykonanych najprawdopodobniej w edytorze graficznym typu Paint. Wiem jednak, że autor zadbał o wiele szczegółów nie koniecznie potrzebnych przeciętnemu pasażerowi PKP (a zestawienia te były prezentowane na potrzeby zwykłego pasażera – wystarczy je porównać np. z dzisiejszymi zestawieniami pociągów, które prezentowane są na stronie internetowej PKP IC). Autor dość wiernie oddał wygląd typów wagonów i ich malowanie (w tym tzw. papuga). Łatwo można rozpoznać wagony standardu Y, Z1 czy Z2, kuszetki (w tym 134Ab), wagony sypialne, barowe czy restauracyjne. Wszystko okraszone łatwymi do odczytania piktogramami pojawiającymi się obok wagonu. Wkrótce PKP rozpadło się na spółki, a kafejki internetowe powoli zaczęły znikać z miejskiego krajobrazu. Strona internetowa PKP przestała działać, została zastąpiona stroną PKP IC. Prezentowane malowania wagonów w tym „papuga” odeszły do historii, jednak kartki papieru z wydrukowanymi zestawieniami pociągów przetrwały do dziś. Długo leżały w jednym ze skoroszytów, aż postanowiłem, korzystając z przerwy świątecznej, „zdigitalizować” je domowym skanerem. Przepraszam za przydługi wstęp, jednak zachęcam aby w zapoczątkowanym przeze mnie temacie prezentować to czego na 100% nie znajdziemy już w internecie, a co kilkanaście lat temu utrwaliliśmy na kartkach papieru i co przetrwało w formie wydrukowanej do dnia dzisiejszego. Myślę, że zestawienia pociągów z nieistniejącej już strony PKP, według SRJP 2000/2001, stan na lato 2000 są tego dobrym przykładem. Nie wiem czy zestawienia te odzwierciedlały stan faktyczny ale tak były prezentowane na oficjalnej stronie internetowej PKP.

Pozdrawiam. Stanisław

Hotel Jan Kiepura, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


Hotel Polonez, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


IC Górnik, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


IC Lajkonik, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


Hotel 9315, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


EC Polonia, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


EC Sobieski, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


Ex Kormoran, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


EC Posnania, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


Hotel Tetmajer, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


EC Paderewski, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


IC Wawel. SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


Ex Słowacki, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


IC Fredro, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg


IC Neptun, SRJP 2000-2001, lato 2000r..jpg
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.605 25 0
#5
Bardzo ciekawe zestawienie. Hotel "Tetmajer" - wagony do przewozu samochodów - o tym nie wiedziałem. Faktycznie były one włączone do składu i przewoziły auta? Czy dysponuje ktoś z kolegów zdjęciami takiego składu?
 
OP
OP
Stanisław1972
Reakcje
3.349 16 0
#6
Tak, jak najbardziej były one włączane do składu i przewoziły auta. „Tetmajera” z "autokuszetkami" widziałem „na własne oczy” dwukrotnie w Gdyni. Prezentował się wręcz nieziemsko, niezapomniany widok zdominowany przez błękitne kuszetki typu 110A i niebieskie wagony sypialne. A samochody stojące na platformach wyglądały jak zabaweczki. Teraz mogę tylko westchnąć i żałować, że akurat nie miałem aparatu fotograficznego pod ręką... ale parę zdjęć tego składu jest dostępnych w sieci. Z tego co wiem nie był to jedyny pociąg pasażerski przewożący samochody osobowe. Tutaj http://forum.modelarstwo.info/threads/zestawienia-pociag%C3%B3w-rysowane-r%C4%99cznie.31498/ masz zestawienia składów na stacji Bydgoszcz Gł z kwietnia 2002 r. Jest tam para pociągów o numerach 45501/54500 relacji Katowice – Gdynia Gł/Łeba / Gdynia Gł/Łeba – Katowice, w składzie których były także dwie "autokuszetki". Co do bieżącego tematu z powodu braku czasu w godzinach popołudniowych nie zamieściłem jeszcze wszystkich zestawień, które zeskanowałem, pozostałą część postaram się zamieścić jutro.
 
OP
OP
Stanisław1972
Reakcje
3.349 16 0
#9
Załączam również spis pociągów Ex, IC, EC i EN oraz mapę prędkości na liniach kolejowych którymi się poruszały. Wszystko było kiedyś umieszczone na oficjalnej, nieistniejącej już stronie internetowej PKP. Zostało skopiowane i wydrukowane tego samego dnia co powyższe zestawienia pociągów (latem 2000 r.). Spis i mapa odzwierciedlają więc stan z SRJP 2000/2001. Mapa prędkości po zeskanowaniu straciła na barwach dlatego musiałem ją poddać obróbce graficznej w celu lepszej możliwości odczytania kolorystyki poszczególnych odcinków linii kolejowych (pogrubiłem linie i użyłem bardziej czytelnych kolorów). Bez wątpienia (porównując ją z dzisiejszą mapą dopuszczalnych prędkości) ma dziś wartość historyczną. Spis, mapa prędkości i prezentowane we wcześniejszych postach zestawienia składów pociągów prezentują schyłkowy okres istnienia PKP jako jednolitej firmy (przed podziałem na spółki). Obecnie (tak jak wspominałem w pierwszym poście niniejszego tematu) trochę żałuję, że nie skopiowałem wówczas wszystkich prezentowanych zestawień ale tak jak wspominałem spora część tych zestawień powielała schematy tu zaprezentowane. Z moich notatek (trochę wyblakłych obecnie), a sporządzonych wówczas w kafejce internetowej wynika, że np. EC Varsovia czy EC Berolina = EC Posnania/EC Paderewski; IC Chemik czy IC Kaszub = IC Górnik; Ex Warta = Ex Kiliński; Ex Odra = Ex Słowacki/Ex Przemysław; Ex Piast = Ex Klimczok; Ex Pomorzanin = Ex Mickiewicz, Ex Kujawiak = Ex Kormoran + dodatkowy wagon 2kl na końcu składu).

Zestawienie pociągów PKP Ex, IC, EC SRJP 2000-2001 p.1.jpg


Zestawienie pociągów PKP Ex, IC, EC SRJP 2000-2001 p.2.jpg


Mapa prędkości PKP Ex, IC, EC lato 2000r..jpg

[DOUBLEPOST=1492881655][/DOUBLEPOST]Mam również pytanie do szanownego grona miłośników kolei. Nie ukrywam, że nurtuje mnie ono od czasu jak zapoznałem się z SRJP 2000/2001. Porównując zestawienia pociągów EC, IC i Ex prezentowane w SRJP (obowiązującym od 28.05.2000 do 9.06.2001) do spisu, który skopiowałem w sierpniu/wrześniu 2000 r. (z oficjalnej strony internetowej PKP!) i którego skan prezentuję, doszukałem się dwóch nieścisłości. Otóż w SRJP 2000/2001 jest Ex Wyspiański, który nie figurował na stronie internetowej PKP. Spis ze strony jak najbardziej odpowiada stanowi z SRJP 2000/2001 [wystarczy porównać daty nie kursowania pociągów umieszczone w skopiowanym spisie z datami w sezonowym rozkładzie jazdy, np 15 i 16 kwiecień – w 2001 w tych dniach przypadały Święta Wielkanocne]. Na graficznych zestawieniach pociągów był natomiast Ex Słowacki (którego skan zaprezentowałem), a którego co ciekawe nie ma zarówno w SRJP 2000/2001 jak i w spisie skopiowanym ze strony internetowej PKP. Nie wiem co o tym sądzić, skąd taka nieścisłość. Czy w tamtych czasach rozkład był na tyle „żywy”, że zmiany zachodziły praktycznie co miesiąc ? Czy Wyspiański zmienił się w Słowackiego, a może oba ekspresy kursowały tylko sezonowo przez krótka chwilę ? Może ktoś coś wie na ten temat. Pamięć mnie chyba nie zawodzi i raczej jestem pewny, że skopiowane rysunki i spisy odnoszą się do SRJP 2000/2001.
 
OP
OP
Stanisław1972
Reakcje
3.349 16 0
#10
Jednak pamięć mnie zawiodła i muszę przyznać się do błędu w opisach zestawień pociągów :(. Zestawienia te skopiowałem i wydrukowałem latem 2001 r (nie latem 2000 r. !) (odpowiadają więc SRJP 2001/2002). Błąd wkradł się przez spis pociągów Ex/IC i EC który ewidentnie odnosi się do SRJP 2000/2001 i który musiałem wydrukować rok wcześniej. Wszystkie strony leżały razem w jednym skoroszycie, stąd od dłuższego już czasu myślałem, że były wydrukowane tego samego dnia. No cóż, pamięć jednak sprawia nam psikusy... Właśnie sprawdziłem datę zamknięcia połączeń pasażerskich do Wałcza (czerwiec 2000 r., szkoda, że wcześniej nie przyszło mi to do głowy (n)), a ponieważ dobrze pamiętam rozmowę z właścicielem kafejki internetowej, pamiętam jak obydwaj przyznawaliśmy, że już minął rok jak nie jeżdżą tam pociągi. Tak więc kolorowe zestawienia pociągów to bez sprzecznie SRJP 2001/2002, lato 2001. Wynika z tego, że Ex Słowacki musiał pojawić się w tym rozkładzie jako nowe połączenie. Myślę również, że brak Ex Wyspiański w skopiowanym spisie z 2000 r. może być po prostu wynikiem błędu w kopiowaniu (być może niechcący pominąłem ten pociąg). Wszystkich zainteresowanych przepraszam jeszcze raz i proszę aby zmienili w nazwach plików (jeżeli je ściągnęli na swój komputer) SRJP 2000-2001, lato 2000 na SRJP 2001-2002, lato 2001. (y)
 

MichałK

Znany użytkownik
Reakcje
874 9 4
#13
Bardzo ciekawe zestawienie. Hotel "Tetmajer" - wagony do przewozu samochodów - o tym nie wiedziałem. Faktycznie były one włączone do składu i przewoziły auta? Czy dysponuje ktoś z kolegów zdjęciami takiego składu?
Tu jest trochę zdjęć:
http://forum.modelarstwo.info/threads/autokuszeta-pkp.28105/
[DOUBLEPOST=1493024709][/DOUBLEPOST]
" Lech" na 4 jedynkach i 4 dwójkach !! Ciekawe.
Swego czasu zdarzało się, że w piątki i piątą "jedynkę" dostawiano...
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#14
Zakładam temat, w którym chciałbym, aby były prezentowane zestawienia składów pociągów pasażerskich :) . Temat jest bardzo obszerny :oops: , ale chciałbym aby we wpisie znalazło się następujące minimum informacji :gwizd: :
- seria lokomotywy
- liczba i rodzaje wagonów (1. kl., 2. kl., bar, kuszetka, itd.)
- relacja pociągu
- data kiedy został "zanotowany"

Powyższe to absolutne minimum :X3: , aby takie zestawienie mogło się do czegokolwiek przydać :niepewny: . Natomiast dla osób lubiących wyzwania :p , osób ambitnych :cool: , gigantów archiwizacji :eek: , stawiam następujący cel :podstepny: :
- seria, numer, przydział, data naprawy lokomotyw/y prowadzącej skład
- typy wagonów, serie i numery inwentarzowe wagonów, przydziały, daty napraw, numery wagonów w składzie pociągu
- relacja i numer pociągu
- umiejscowienie przedziału konduktorskiego w składzie (nr wagonu w składzie)

Dla absolutnych pozytywnych "wariatów" jeszcze jedno największe wyzwanie :devil: - tekst zapowiedzi peronowej, jaką został zapowiedziany pociąg o_O ...

Żeby nie było, że łatwo powiedzieć :confused: , a trudniej zrobić :rolleyes: - przykładowe zestawienie z dnia wczorajszego :) :
____________________________________________

29. czerwca 2019 r. - Bydgoszcz Główna

IC 5112 KOPERNIK
Bydgoszcz Główna - Warszawa Wschodnia (przez Solec Kujawski, Toruń Główny, Aleksandrów Kujawski, Włocławek, Kutno, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna)
Skład zastępczy za jednostkę FLIRT3:

- lokomotywa:
EP07-382​
PKP Intercity S.A.​
Zakład Północny​
Naprawa P4 08.07.2016​
Zakład Północny w Gdyni​

DSC_0540.2.2.JPG

- wagon nr 8:
wagon 2. klasy​
111Au​
PL-PKPIC 50 51 20-78 592-6 B10ouz​
Stacja SZCZECIN​
[REV|RID|20.04.17]​
P5. Opole.​
30.11.2002​

DSC_0548.2.JPG

- wagon nr 7:
wagon 2. klasy​
111Arow​
PL-PKPIC 50 51 84-78 016-9 B9nopuvz​
W-WA GROCHÓW​
[REV|RID|21.02.17]​
P5. PESA​
03.12.2005​

DSC_0552.2.JPG

- wagon nr 6:
wagon 2. klasy​
111Arow​
PL-PKPIC 50 51 84-70 049-8 B9nopuvz​
Stacja W-WA GROCHÓW​
[REV|RID|15.03.17]​
P5. PESA​
31.07.2008​
na wyświetlaczu wyświetlone: nieprawidłowy numer, nazwa i relacja pociągu​

DSC_0607.2.JPG

- wagon nr 5:
wagon 2. klasy​
136A​
PL-PKPIC 61 51 21-70 121-8 B11mnouz​
Stacja W-WA GROCHÓW​
[REV|RWG|15.12.18]​

DSC_0612.2.JPG

- wagon nr 4:
wagon 2. klasy​
144A​
PL-PKPIC 61 51 21-70 168-9 B11mnouz​
Stacja W-wa Grochów​
[REV|FPS|31.08.17]​
brak informacji na wyświetlaczu​

DSC_0620.2.JPG

- wagon nr 3:
wagon 2. klasy​
111Ainw​
PL-PKPIC 51 51 28-70 004-1 B8bnopuz​
Stacja W-WA GROCHÓW​
[REV|RID|12.04.19]​

DSC_0626.2.JPG

- wagon nr 2:
brak wagonu w składzie, powinien być, brak wagonu został podany w zapowiedzi megafonowej​

- wagon nr 1:
wagon 1. klasy​
139A-Op​
PL-PKPIC 61 51 19-70 256-6 A9mnouz​
Stacja W-WA GROCHÓW​
[REV|RGW|17.01.19]​
P5. Opole​
31.01.2008​
przedział konduktorski w pierwszym przedziale licząc od strony wagonu nr 2​
na wyświetlaczu wyświetlone: prawidłowy numer, nazwa i relacja pociągu​

DSC_0591.2.JPG
____________________________________________

Tak mniej-więcej bym to widział ;) . Mile widziane zdjęcia, choćby poglądowe, ale nie koniecznie. Rzetelna informacja też wystarczy :) . Powyższe można wzbogacić (wersja dla absolutnych gigantów archiwizacji) o treść zapowiedzi peronowej...

Archiwizujmy, dokumentujmy, dzielmy się, aparaty w dłoń :D !
 

PingwinRico

Znany użytkownik
Reakcje
4.026 23 2
#15
Ja miałem kiedyś podobny pomysł, ale dla składów towarowych. :)
Jednak nie chodziłoby mi o aż takie szczegóły, jak numery wagonów, a o same wagony w składzie.
Tym bardziej, że wiele pociągów zestawianych jest z wagonów obcych zarządów przemieszanych z naszymi PKP Cargo.
W modelach oprócz jednolitych składów PKP Cargo, można bawić się w mieszańce wcale nie odbiegające od rzeczywistości. :)
 
OP
OP
Stanisław1972
Reakcje
3.349 16 0
#16
Zakładam temat, w którym chciałbym, aby były prezentowane zestawienia składów pociągów.
A to Kolega poruszył temat (y), który już kiedyś próbowałem po części "wprowadzić" a Forum, zakładając wątki:
w dniu 21 kwietnia 2017 "Utrwalone na kartkach papieru... czyli co tam w Internecie bywało 15-20 lat temu" #1
oraz w dniu 1 czerwca 2016 "Zestawienia pociągów - rysowane ręcznie" #1


Może tak Pan Andrzej dołączy wspomniane wyżej wpisy, "popełnione przeze mnie", do tego wątku, wówczas będziemy mieli "na dzień dobry" nieco więcej zestawień pociągów, w tym z początku lat 2000-nych. Prośba do pana Andrzeja, o likwidację w/w tematów (nie pociągniętych przez forumowiczów i obecnie właściwie zapomnianych) i włączenie wpisów w nich zawartych (z zestawieniami pociągów) do aktualnie założonego przez Kolegę Remaj12 tematu. Z góry dziękuję.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#17
Ja miałem kiedyś podobny pomysł, ale dla składów towarowych. :)
Jednak nie chodziłoby mi o aż takie szczegóły, jak numery wagonów, a o same wagony w składzie.
Tym bardziej, że wiele pociągów zestawianych jest z wagonów obcych zarządów przemieszanych z naszymi PKP Cargo.
W modelach oprócz jednolitych składów PKP Cargo, można bawić się w mieszańce wcale nie odbiegające od rzeczywistości. :)
Tak, w przypadku pociągów towarowych oprócz "jednolitych" składów typu "wahadło" występują też wielokolorowe mieszańce :) . Można założyć osobny temat dotyczący pociągów towarowych, który będzie stanowić inspirację do tworzenia miniaturowych składów będących mniej lub bardziej wierną kopią tych prawdziwych. Oprócz zdjęcia lokomotywy prowadzącej przydałyby się wówczas jeszcze zdjęcia wagonów towarowych - przynajmniej po jednym z każdego "rodzaju", tak aby pokazać całe spektrum składu. Oprócz tego dobrze by było, gdyby była podana liczba wagonów w składzie, a już takie szczegóły jak relacja czy numer pociągu to by dopiero było :gwizd: ...
A to Kolega poruszył temat (y), który już kiedyś próbowałem po części "wprowadzić" a Forum, zakładając wątki:
w dniu 21 kwietnia 2017 "Utrwalone na kartkach papieru... czyli co tam w Internecie bywało 15-20 lat temu" #1
oraz w dniu 1 czerwca 2016 "Zestawienia pociągów - rysowane ręcznie" #1


Może tak Pan Andrzej dołączy wspomniane wyżej wpisy, "popełnione przeze mnie", do tego wątku, wówczas będziemy mieli "na dzień dobry" nieco więcej zestawień pociągów, w tym z początku lat 2000-nych. Prośba do pana Andrzeja, o likwidację w/w tematów (nie pociągniętych przez forumowiczów i obecnie właściwie zapomnianych) i włączenie wpisów w nich zawartych (z zestawieniami pociągów) do aktualnie założonego przez Kolegę Remaj12 tematu. Z góry dziękuję.
Temat założony przez Kolegę pamiętam i dziś nawet do niego zaglądałem :) szukając czy nie ma takiego samego tematu jak ten, który chciałem założyć. Uznałem jednak, że nie będę się tam dołączał, gdyż w pewnym sensie odbiegałbym nieco tematyką nawet od samego tytułu. Jeżeli taka będzie wola to oczywiście można scalić oba tematy.

Kolejne zestawienie, tym razem nieco krótszego pociągu kategorii IC (InterCity):
____________________________________________

29. czerwca 2019 r. - Toruń Wschodni

IC 75104 JEZIORAK
Poznań Główny - Olsztyn Główny (przez stacje: Gniezno, Mogilno, Inowrocław, Toruń Główny, Toruń Miasto, Toruń Wschodni, Kowalewo Pomorskie, Wąbrzeźno, Jabłonowo Pomorskie, Iława Główna, Ostróda, Olsztyn Zachodni)

- lokomotywa:
EP07-1002​
PKP Intercity SA​
Zakład Zachodni​
Wrocław 11.03. 2019r​
PU 2P4/3​
DSC_1000.2.JPG

- wagon nr 10:
wagon 2. klasy​
174A​
PL-PKPIC 50 51 20-78 760-9 B10nouz​
Stacja SZCZECIN​
[REV|FPS|30.05.19]​

DSC_1001.2.JPG

- wagon nr 11:
wagon 2. klasy​
174A​
PL-PKPIC 50 51 20-78 770-8 B10nouz​
Stacja SZCZECIN​
[REV|FPS|26.02.19]​
przedział konduktorski w pierwszym przedziale licząc od strony wagonu nr 10​

DSC_1005.2.JPG

- wagon nr 12:
wagon 1. klasy​
140A​
PL-PKPIC 51 51 19-70 659-3 A9nouz​
Stacja SZCZECIN​
[REV|RID|27.05.19]​

DSC_1009.2.JPG

- wagon nr 13:
174A​
PL-PKPIC 50 51 20-78 763-3 B10nouz​
Stacja SZCZECIN​
[REV|FPS|15.03.19]​
FPS Napr. P5 15.03.19​

DSC_1013.2.JPG
____________________________________________
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#18
Czemu nie wesprzeć vagonweb tylko tworzyć nowy projekt?

Proponuję podzielić na wątek główny (przyklejony, jak z modelami) i dyskusję.

Proszę podlinkować/scalić istniejące wątki:
http://forum.modelarstwo.info/threads/rudawy-jelenia-góra-wrocław-główny-warszawa.20368/
http://forum.modelarstwo.info/threa...awa-kalisz-wrocław-główny-jelenia-góra.20556/
http://forum.modelarstwo.info/threa...61108-9-piast-wrocław-gł-warszawa-wsch.21870/
http://forum.modelarstwo.info/threads/ic-tlk-swaroŻyc-wrocław-główny-szczecin.36977/#post-640028
http://forum.modelarstwo.info/threads/tlk-56104-56105-pomorzanin-wagony-do-kudowy.37619/#post-648229

Temat jest bardzo obszerny, ale chciałbym aby we wpisie znalazło się następujące minimum informacji:
- seria lokomotywy
- liczba i rodzaje wagonów (1. kl., 2. kl., bar, kuszetka, itd.)
- relacja pociągu
- data kiedy został "zanotowany"
Takie coś to można zrobić dla każdego roztrzęsionego 'wideło' z youtube
Albo z bajki Zestawienia pociągów PKP IC

Natomiast dla osób lubiących wyzwania, osób ambitnych, gigantów archiwizacji stawiam następujący cel:
- seria, numer, przydział, data naprawy lokomotyw/y prowadzącej skład
- typy wagonów, serie i numery inwentarzowe wagonów, przydziały, daty napraw, numery wagonów w składzie pociągu
- relacja i numer pociągu
- umiejscowienie przedziału konduktorskiego w składzie (nr wagonu w składzie)
Moja propozycja na minimum to
data
numer pociągu
seria i numer lokomotywy
serie i numery inwentarzowe wagonów

Celowo pomiąłem typy wagonów, bo taka klasyfikacja na PKP IC de facto nie istnieje.

Powyższe to absolutne minimum, aby takie zestawienie mogło się do czegokolwiek przydać.
A do czego miałoby się to przydać? Jak ktoś będzie chciał sam odtworzyć w modelu to pójdzie i zrobi dokumentację na gruncie.
Z takimi detalami to chyba jedynie pomoc dla producenta. Choć doświadczenie uczy, że tacy preferują realizować własne wizje (Heris, wózki 4AN, 'zestawienia' według Robo ) niż odtwarzać rzeczywistość.
Jak dla potomnych, to youtube i zestawienia będą i tak luksusem w porównaniu do tego co dziś mają trzecio- i czwartoepokowcy...

- wagon nr 7:
wagon 2. klasy​
111Arow​
PL-PKPIC 50 51 84-78 016-9 B9nopuvz​
W-WA GROCHÓW​
[REV|RID|21.02.17]​
P5. PESA​
03.12.2005​

Zobacz załącznik 660099
Dobre zdjęcia (w sensie dobrze wykonane: kadr, ekspozycja i ostrość) pozwoliłyby zaoszczędzić klawiaturę. A po kursie wymiany jedno zdjęcie = 1000 słów nawet sporo, bo focia pokaże czcionkę i położenie napisów i numeru klasy, użyte piktogramy, ślady eksploatacji (dla brudzingowców) itp itd.
Gdyby nie średniowieczne ograniczenia rozmiaru zdjęć jakie przyjmuje forum, dałoby się nawet ograniczyć do jednego na wagon.
Szczególnie przydatne w przypadku jak powyżej, gdzie 111Arow może oznaczać wagon przystosowany do przewozu wózków inwalidzkich...
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#19
Czemu nie wesprzeć vagonwebtylko tworzyć nowy projekt?
Oczywiście z chęcią bym wspierał vagonweb.cz, ale nie mam takiej możliwości, a ponadto nie dodam zdjęcia do każdego pojazdu i takich szczegółowych informacji jakich sam oczekuję...
Decyzja co do tego należy do moderatora działu pana @Andrzej Harassek - nie chciałbym wchodzić w jego kompetencje i "robić mu porządku" w jego dziale. Na dobrą sprawę to można by zrobić poddział Zestawienia składów w dziale Prawdziwa kolej i wówczas zachować osobne tematy dla każdego zestawienia lub robić wspólne tematy dla zestawień z danego rozkładu jazdy.
Takie coś to można zrobić dla każdego roztrzęsionego 'wideło' z youtube
Albo z bajki Zestawienia pociągów PKP IC
Owszem, ale gdyby było to napisane, można by to normalnie wyszukać, a tak trzeba oglądać "cały YouTube"... to się wówczas mija z celem, dlatego wersja "okrojona" też byłaby mile widziana, chociaż może faktycznie, można by ją wydzielić do osobnego tematu Zestawienia składów pociągów pasażerskich - kompendium - wersja light.
Moja propozycja na minimum to
data
numer pociągu
seria i numer lokomotywy
serie i numery inwentarzowe wagonów

Celowo pomiąłem typy wagonów, bo taka klasyfikacja na PKP IC de facto nie istnieje.
Fakt, typy to rzecz umowna, ale przy wyszukiwaniu informacji może się przydać. Zaproponowane wyżej minimum jest rozsądne, ale nie chciałem tak podnosić poprzeczki, aby nie ograniczać za wszelką cenę potencjalnie przydatnych ogólnych zestawień.
A do czego miałoby się to przydać? Jak ktoś będzie chciał sam odtworzyć w modelu to pójdzie i zrobi dokumentację na gruncie.
Wiadomo, dla własnych potrzeb może to być co najwyżej informacja/inspiracja. Jeśli chodzi o kilka ostatnich lat to faktycznie na wiele się to nie przyda, gdyż "przepaść" między dostępnymi modelami, a tym co jeździ w skali 1:1 jest i będzie coraz większa... bardziej by mi zależało na wcześniejszym okresie, kiedy kolej była jeszcze mimo wszystko trochę bardziej "klasyczna". Ja niestety takich materiałów nie mam - pierwsze zestawienia mógłbym prawdopodobnie podać dopiero z 2012/2013 roku.
Z takimi detalami to chyba jedynie pomoc dla producenta. Choć doświadczenie uczy, że tacy preferują realizować własne wizje (Heris, wózki 4AN, 'zestawienia' według Robo ) niż odtwarzać rzeczywistość.
Ja bym z chęcią pomógł producentom, aby ich produkty były jak najwierniejsze pierwowzorom... ale faktycznie generalnie brak zainteresowania z ich strony taką pomocą, a jeśli już to okresem, do którego ja materiałów z racji wieku nie mam...
Jak dla potomnych, to youtube i zestawienia będą i tak luksusem w porównaniu do tego co dziś mają trzecio- i czwartoepokowcy...
Tak, to nie ma nawet co porównywać - to niebo i ziemia. Z ogromnym żalem stwierdzam, że ustalić cokolwiek odnośnie lat dawno minionych jest praktycznie niemożliwe nie posiadając znajomości lub całej książnicy materiałów...
Dobre zdjęcia (w sensie dobrze wykonane: kadr, ekspozycja i ostrość) pozwoliłyby zaoszczędzić klawiaturę. A po kursie wymiany jedno zdjęcie = 1000 słów nawet sporo, bo focia pokaże czcionkę i położenie napisów i numeru klasy, użyte piktogramy, ślady eksploatacji (dla brudzingowców) itp itd.
Gdyby nie średniowieczne ograniczenia rozmiaru zdjęć jakie przyjmuje forum, dałoby się nawet ograniczyć do jednego na wagon.
Szczególnie przydatne w przypadku jak powyżej, gdzie 111Arow może oznaczać wagon przystosowany do przewozu wózków inwalidzkich...
Owszem, dobre zdjęcie załatwiłoby temat, ale biorąc pod uwagę, że z reguły zdjęcia taboru wykonujemy w pośpiechu i "przy okazji" to niemal niemożliwe jest "zebranie" wszystkich informacji na jednym zdjęciu. Ja sam na każdy wagon muszę poświęcić kilka klatek, bo z jednego zdjęcia wszystkiego nie odczytam. W zasadzie nie ma w internecie takiej strony, na której byłyby dostępne zdjęcia wagonów w takiej rozdzielczości, która umożliwiałaby odczytanie numeru, przydziału i daty ostatniej naprawy okresowej.

Mam konkretną prośbę o pomoc - próbuję ustalić zestawienie składu i szczegóły dotyczące (numery wagonów, lokalizacja przedziału konduktorskiego, dokładna relacja pociągu - postoje) pociągu TLK Familio z 2010 roku:

- źródło: http://rail.phototrans.eu/14,50971,0,HCP_303E_.html
- autor: Piotr Kozłowski
- opis: "20 listopada 2010 - Odcinek Łuczyce - Baranówka, EU07 świeżo po naprawie, z TLK " Familio " Warszawa Wsch. - Kraków Gł."

2010.11.20. - odcinek Łuczyce - Baranówka - EU07-320 z poc. TLK ''Familio'' 1317 rel. Warsza...jpg

Generalnie to mam za zadanie przygotować teksty zapowiedzi peronowych dla pociągów, które przejeżdżały przez Kraków i mogłyby być obsługiwane krakowskim taborem. To jeden z pociągów, który wybrałem, głównie ze względu na okres w jakim jeździł (skład modelowego pociągu będzie datowany mniej-więcej na drugą połowę 2010 roku) oraz długość i zestawienie (wagon pierwszej klasy, wagon barowy, wagony drugiej klasy). Szukam podobnych składów, ale ciężko coś dobrać, a jeżeli już jest to później ustalić cokolwiek, aby przygotować odpowiednią zapowiedź. Chciałbym uzyskać np. coś w ten deseń:

"Pociąg TLK FAMILIO spółki PKP Intercity, ze stacji Warszawa Wschodnia do stacji Kraków Główny, przez stacje Warszawa Zachodnia, ..., ..., stoi na torze ..., przy peronie ..., pociąg jest objęty rezerwacją miejsc, wagon klasy pierwszej nr 10 znajduje się na początku składu, wagon barowy nr 11, wagony drugiej klasy nr 12 i 13 znajdują się w środku składu, wagon drugiej klasy nr 14 znajduje się na końcu składu, przesyłki konduktorskie przyjmuje i wydaje kierownik pociągu w wagonie klasy pierwszej nr 10 na początku składu pociągu."

"Na początek" mam do dyspozycji 1 wagon 1. klasy, 1 wagon 2. klasy, 1 wagon restauracyjny i 1 kuszetkę. Z tego co wiem to w jednym pociągu baru i kuszetki nie było, a zatem oprócz pociągów "dziennych" z wagonem barowym muszę też znaleźć jakieś pociąg "nocny" z kuszetką. Generalnie będę wdzięczny za pomoc, jeśli ktoś mógłby taką okazać i ma odpowiednie materiały.

Gdyby ten temat się rozwijał moglibyśmy stworzyć ogólnodostępną bazę dźwięków do dekoderów, z których każdy mógłby sobie wgrać taką zapowiedź jakiej pociąg chciałby odtworzyć (to oczywiście dla tych, którzy z nich korzystają). Ten temat cały czas się rozwija i obecnie przyjmuje taką formę, że firma PIKO nie będzie wgrywać fabrycznie do dekoderów dźwiękowych konkretnych zapowiedzi do polskich modeli tylko klient będzie mógł sam wybrać sobie jakie chce i wgrać za pomocą programatora, czy to własnego czy też takiego w sklepie lub na wystawie.
 

Remaj12

Znany użytkownik
T M M
Reakcje
4.629 71 19
#20
Na dobranoc jeszcze jedno zestawienie ;) , tym razem zdecydowanie najkrótszego - spośród dotychczas prezentowanych - pociągu kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe):
____________________________________________

29. czerwca 2019 r. - Toruń Wschodni

TLK 57100 DRWĘCA
Olsztyn Główny - Poznań Główny (przez stacje: Olsztyn Zachodni, Ostróda, Iława Główna, Jabłonowo Pomorskie, Wąbrzeźno, Kowalewo Pomorskie, Toruń Wschodni, Toruń Miasto, Toruń Główny, Inowrocław, Mogilno, Gniezno)

- lokomotywa:
EP07-479​
PKP Intercity S.A.​
Zakład Północny​
Naprawa P4: 23.08.2017​
Zakład Północny w Gdyni​

DSC_1036.2.JPG

- wagon nr 13:
wagon 2. klasy​
Y/B​
PL-PKPIC 51 51 20-71 061-8 B10nouz​
Stacja SZCZECIN​
[REV|RID|06.06.17]​
P5 PESA​
27.07.2004​
przedział konduktorski w ostatnim przedziale licząc od strony lokomotywy​

DSC_1039.2.JPG

- wagon nr 12:
wagon 2. klasy (zdeklasowany wagon 1. klasy)​
112Am​
PL-PKPIC 51 51 19-70 111-5 A9nou​
Stacja SZCZECIN​
[REV|RID|13.03.18]​
P5 NEWAG S.A.​
31.03.2001​

DSC_1046.2.JPG
____________________________________________
 

Podobne wątki