• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Zestaw Piko BR185 + BR195, nie jeździ

DemoneQ

Użytkownik
Reakcje
21 3 1
#1
Witam.
Wszedłem w posiadanie w/w zestawu. Niestety po postawieniu na tory nawet nie drgnie. Światła się zapalają w zależności od kierunku jazdy. Przy pełnej mocy np. do przodu światła przednie świecą mocno jednak tylne światło też się delikatnie pali , pełna moc w tył tylne mocno świecą jednak przód też się lekko świeci, czy to tak ma być?
Co może być przyczyną że nie jeździ? Jak to sprawdzić czy np. silnik nie jest spalony czy może jest jakaś inna przyczyna. Dziękuję z góry za pomoc.
IMG_20210305_170316.jpg
IMG_20210305_171145.jpg
IMG_20210305_171150.jpg
IMG_20210305_170340.jpg
IMG_20210305_170453.jpg
IMG_20210305_170329.jpg
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
316 13 0
#3
Koła tego modelu nie noszą żadnych śladów użytkowania. Obstawiam, że on od nowości (czyli przez ostatnie mniej wiecej 30 - 40 lat) nie jeździł. Wymaga wyczyszczenia wszystkich kontaktów elektrycznych w szczególności uchwytów szczotek na silniku oraz komutatora. Po wykonaniu tej czynności na 100% ruszy bez problemu. Dobrze byłoby jeszcze go przesmarować.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
316 13 0
#12
Moim zdaniem smarowanie jest potrzebne ale nie zrobi przełomu w sprawie. Obstawiam, że nadal nie masz kontaktu elektrycznego. Tu winne może być cokolwiek - komutator, szczotkotrzymacze, nawet blaszki doprowadzające prąd z kół do silnika. Wszystko co zaśniedziałe musisz wyczyścić mechanicznie, albo zalać sprayem do czyszczenia kontaktów elektrycznych. To na 99% nie jest awaria, tylko konsekwencja wielu lat spędzonych w pudełku.
Co do smarowania to ja używam PIKO 56301. Po małej kropelce na łożyska i na każdą zębatkę. Oczywiście smar do lokomotyw każdej innej firmy też będzie dobry. Pewnie można tez użyć jakiegoś oleju ogólnego stosowania, zapewne będzie tańszy od produktów dedykowanych do modeli taboru, ale nie znam się na tym, więc nie wiem co polecić.
 
OP
OP
D

DemoneQ

Użytkownik
Reakcje
21 3 1
#13
Dziękuję wszystkim za pomoc. Smarowanie rzeczywiście tylko troszkę poprawiło działanie, dodatkowo sprężynki były zbyt silne i za mocno dociskały . Lokomotywa jeździ ,czasami szybko częściej bardzo wolno , a i zdarza się , że po zatrzymaniu nie chce wystartować i trzeba lekko poruszać kołami aby znowu zadziałała. Tu się kończą moje zdolności więc pójdzie na sprzedaż.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#16
Zmierz w tym momencie napięcie na silniku. Jak będzie tyle co na torach to problem siedzi w silniku. Z tym oświetleniem to z tyłu świeci też białe tylko słabo? Bo mam wrażenie że świeci czerwone?