• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zestaw Digitrax - pytania

BarTK

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
262 0 0
#1
Kilka lat wstecz zakupiłem zestaw sterowania cyfrowego Digitrax widoczny na zdjęciu z dodatkowymi elementami, niestety nie mogę znaleźć instrukcji, a chciał bym w końcu zrobić z tego użytek. Doszedłem jak podłączyć miernik prądu i napięcia widoczny u góry zdjęcia. Natomiast jak muszę połączyć ze sobą całą resztę i do czego służą poszczególne elementy? Nie mam pojęcia do czego służy "czarna kostka" oraz urządzenie Loco-Buffer USB. Czy ktoś posiada może opis funkcji i działanie sterownika DCS 51 w języku polskim? Trochę informacji znalazłem na forum jednak z tego względu iż dopiero zaczynam z DCC są one dla mnie nie wystarczające.
 

Załączniki

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.991 140 0
#2
Digitrax.com

tak z grubsza:
Digitrax zephyr - to z wajhą
skrzynka - 8Amperowy booster
Loco- buffer służy do połączenia komputera i docelowo np. do sterowania z komputera lub przez smartfona

fajny zestaw, nie pozbywaj sie ;-)
 
OP
OP
BarTK

BarTK

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
262 0 0
#4
Dzięki za podpowiedzi, udało mi się dziś uruchomić zestaw lokomotyw. Poczytałem trochę ale nie wszystko "jarzę" więc mam jescze kilka pytań. Do czego służyć może czarne pudełko widoczne na zdjęciu. Uruchominy przeze mnie zestaw posiada domyślny adres dekodera 03 tak jak i reszta lokomotyw. Jak mogę zmienić adresy w innych lokomotywach, oraz jak odczytać adres w przypadku gdy go nie znam a domyślny nie działa? Po przeczytaniu tekstu dalej nie jest to dla mnie do końca jasne. Czy sterownik DCS51 da się połączyć z bosterem DB200+ na tej samej zasadzie jak opisano na stronie gbbkolejka w tłumaczeniu dotyczącym zestawu SuperChief? Jakie przewody muszę dokupić w tym celu?
 

Załączniki

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#5
Czarne pudelko wyglada na rozgaleznik sieci Loconet tak zeby mozna bylo podlaczyc wiecej urzadzen sterujacych (manipularatow, myszek, fredkow czy jak to tam kto nazywa). Ma to jakies oznaczenia na spodzie? Moze to samorobka, a moze jakis komercyjny wyrob.

Zmiana adresu.
Tu jest instrukcja
http://www.digitrax.com/media/apps/products/starter-sets/zepx/documents/Zephyr_Xtra_rev.2.pdf

Sa dwie metody albo na torze glownym Operations Mode Programming, albo na torze do programowania Service Mode Programming (trzeba podlaczyc kawalek toru pod osobne wyjscia z centralki).

Rozdzial 16. Wszystko jest ladnie rozrysowane.
Rozdzial 16.2 mowi dokladnie o programowaniu i odczytywaniu adresu.

Trzeba pamietac, ze odczytac dadza sie dekodery jazdy. Z dzwiekowymi juz moze nie byc tak prosto i centralka moze nie odczytac.
Jezeli na standardowym 03 model nie rusza, to warto jeszcze sprobowac na adresie jaki ma nr boczny lokomotywa (czesta praktyka w przypadku modeli amerykanskich). Jezeli nie mamy zielonego pojecia jaki moze byc adres to najlepiej sprobowac nadac swoj wlasny adres (patrz rozdzial 16.2) badz w przypadku jezeli wiemy jaki dekoder siedzi w modelu zresetowac go. To jest o tyle trudne, ze procedura resetu jest rozna dla roznych producentow.

DCS51 mozesz polaczyc z DB200 poprzez gniazdka RJ oznaczone jako LOCONET (A i B). Zwykly przewod 6 zylowy zakonczony wtyczkami RJ12.
http://www.digitrax.com/tsd/KB825/making-loconet-cables/

 
OP
OP
BarTK

BarTK

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
262 0 0
#6
Czarna skrzynka wygląda w środku jak załączonych zdjęciach, nie posiada żadnych oznaczeń ani napisów. Rozumiem że po połączeniu DCS51 z DB200 wyjście do torów podłączam już tylko z bostera? Boster do zasilania potrzebuje transformatora, jeśli tak jakiego najlepiej użyć, mam tego trochę w domu może udało by się coś dobrać. Czy urzadzenie LocoBuffer-USB podłączyć muszę w tym przypadku do bostera czy DCS51? Dziękuję za wskazówki.
 

Załączniki

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#8
Uzywanie boostera ma sens gdy zapotrzebowanie na prad jest tak duze, ze sama centralka "nie wyrabia". Jezeli makieta nie ma km torow i jednoczesnie nie bedzie jezdzic >10 lokow to sama centralka DCS51 tez wystarczy. DCS51 ma 3,5 A.
Jezeli modeli jest wiecej i wszystkie maja jezdzic razem, a DCS51 zacznie sie przegrzewac i wylaczac to wtedy ma sens polaczenie DCS51 do DB200 i i wtedy zasilanie makiety z DB200. Do spozytkowania bedzie prad 8A. Najrozsadniejsze jednak jest podzielenie makiety na dwie czesci i wtedy zasilanie jednej z DCS51, a drugiej z DB200.

Wg instrukcji DB200 potrzebuje:
Maximum input 22 volts AC or 28 volts DC Minimum input 12 volts AC or 12 volts DC.
sugerowalbym 16VAC, 8A

Jezeli booster bedzie podlaczony do centralki to obojetnie gdzie. Siec Loconet dziala jak siec komputerowa. Wszystkie urzadzenia wpiete w ktorekolwiek gniazda opisane Loconet beda sie widzialy.

Skrzynka to rozgaleznik. Laczysz przewodem do DCS51 i masz dodatkowe 4 gniazda na inne urzadzenia.
 
OP
OP
BarTK

BarTK

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
262 0 0
#9
Dzięki za wyjaśnienie. Czy w którymś z rodzimych sklepów kupię przewody do gniazd Loconet z wtyczkami RJ12?
 

koc

Użytkownik
H0e
Reakcje
0 0 0
#15
LN_BOX to moje opracowanie, wykonane na przykładach z internetu.
Nie odbiega swoim działaniem od standardowych LN BOX, jest wpełni bezpieczne dla sygnałów.
Dioda zielona sygnalizuje dostępność lini Rail A i B i GND, żółta dioda sygnał LocoNet.

Dolne RJ są wejściem i wyjściem (bez różnicy które) dla okablowania sieci.
Przednie trzy są wyjściami na manipulatory.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 19
DCC 4
DCC 6
DCC 3
DCC 41

Podobne wątki