• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zepfotowe ZNTK

OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#41
Ale mam takie pytanie, czy te szutrówki stoją na bocznicy już jakiś czas, czy też wożą i wysypują ładunek?. Bo jeżeli wysypują, to te blachy zsypowe nie powinny być tak zardzewiałe.
Jak najbardziej pytanie dające do myślenia ,jak bocznica to jeszcze bardziej je postarzyć i zostawić z mniejszą ilością szutru albo i bez. Z kolei jak regularnie użytkowane to blachy zsypowe trzeba będzie dopracować kolorystycznie.
Czyli jeżeli wożą i zsypują to należałoby "przerzedzić" tą rdzę i zrobić metaliczne rysy.
Ja proponuję taki sposób:
Pokryć teraz blachy zsypowe jakąś metaliczną farbą. Po wyschnięciu pokryć jeszcze raz kolorem nowej (jasnej) rdzy. Po ponownym wyschnięciu bardzo delikatnie papierami ściernym o różnych gradacjach zdrapywać tą rdzę aż do ukazania się metalicznych rys ,zadrapań i plam. Gdzieniegdzie można przebić się aż do pierwszej warstwy starej (ciemniejszej) rdzy. Przy tak małych powierzchniach zdrapywanie wierzchniej warstwy na "lakier do włosów, sól lub cukier" może nie przynieść pożądanych rezultatów.
Muszę przekopać zdjęcia wiem że gdzieś mam szutrówki wprawdzie współczesne ale ślady użytkowania będą podobne. W tym przypadku wykonanie odprysków na "lakier, cukier" i tym podobne odpada bo to maja być ślady powstałe w wyniku zsuwania się szutru a nie uderzenia czy odpryśnięcia farby w wyniku korozji.
Myślę że pędzel i kilka farb w zupełności wystarczą.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#47
Z tą zszywką może być dobrze ale nie wiem czy nie będzie za gruba, obecnie te uchwyty mają 1 mm średnicy i są w przekroju prawie okrągłe.
Jeżeli miały by być nadal okrągłe to chyba drucik 0,5 mm byłby dobry a jak w formie płaskownika to jakaś blaszka.
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
#48
Z tą zszywką może być dobrze ale nie wiem czy nie będzie za gruba, obecnie te uchwyty mają 1 mm średnicy i są w przekroju prawie okrągłe.
Jeżeli miały by być nadal okrągłe to chyba drucik 0,5 mm byłby dobry a jak w formie płaskownika to jakaś blaszka.
Sie zobaczy. Właściwie szkoda, że nie pomyślałem o tym przed patynowaniem. Teraz każda bardziej inwazyjna ingerencja może uszkodzić delikatną patynę. Ogólnie to model jest dość słabo wykonany, ma dużo za dużo uproszczeń i dopiero ta fajna patyna dała mu to coś. Muszę wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#49
Sie zobaczy. Właściwie szkoda, że nie pomyślałem o tym przed patynowaniem. Teraz każda bardziej inwazyjna ingerencja może uszkodzić delikatną patynę. Ogólnie to model jest dość słabo wykonany, ma dużo za dużo uproszczeń i dopiero ta fajna patyna dała mu to coś. Muszę wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.
Ta patyna nie jest znowu taka delikatna a po za tym jak się coś "odpatynuje" to się zapatynuje ponownie. Jak się przyjrzałem temu dokładnie to trzeba by ściąć całe uchwyty dorobić coś na kształt płaskownika i jeszcze śruby czy nity dorobić. Jutro się temu jeszcze raz przyjrzę dokładnie może coś wymyślę.
Tym czasem jeszcze taki Twój Gags się zaplątał.
DSCN8928.JPG DSCN8929.JPG DSCN8930.JPG DSCN8931.JPG DSCN8932.JPG DSCN8933.JPG
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
#51
Gdyby nie te tory to bieda by było odróżnić od prawdziwego. :)
To prawda. Bardzo ładnie wykonany wagon. Ma dużo finezyjnych szczegółów. Ale dopiero patyna nadała mu blask.
[DOUBLEPOST=1458669277,1458667653][/DOUBLEPOST]
Z tą zszywką może być dobrze ale nie wiem czy nie będzie za gruba, obecnie te uchwyty mają 1 mm średnicy i są w przekroju prawie okrągłe.
Jeżeli miały by być nadal okrągłe to chyba drucik 0,5 mm byłby dobry a jak w formie płaskownika to jakaś blaszka.
A jednak uchwyty to płaskowniki. Są takie mniejsze zszywki do zszywaczy. Coś się wykombinuje.
Wagon kubłowy wapniarka .T (Sdwh) 01.jpg
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#52
Takie uchwyty to chyba tylko trawionka. Pomysł ze zszywkami niezły tyle że prawdopodobnie u nasady uchwyt był montowany jakąś śrubą czy nitem. Jak już się bawić w zmianę tego to z tym detalem, według mnie ;)
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
#53
Takie uchwyty to chyba tylko trawionka. Pomysł ze zszywkami niezły tyle że prawdopodobnie u nasady uchwyt był montowany jakąś śrubą czy nitem. Jak już się bawić w zmianę tego to z tym detalem, według mnie ;)
Masz rację, tylko kto zaprojektuje i wytrawi kilkadziesiąt takich uchwytów, bo może na ten obiecany set Tilliga się skuszę. Ja to raczej lewa słoniowa noga jestem w takich rzeczach. Na Corelu się trochę znam, ale mocno wyobraźnia przestrzenna szwankuje i ciężko byłoby utrafić z podtrawieniami itp.:(
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#54
Myślę, że kolega 14D40 z awatarem ZNTK Rybnik może Ci pomóc. Projekt jest banalny, a często ogłaszał się że zaprojektuje i wytrawi ;) Spróbuj się do niego odezwać ;)
 
OP
OP
zepfot

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#59
Mierzyć już nie muszę z tego co widzę :)
Mam kawałek blaszki który się nadaje na te uchwyty trzeba tylko dociąć i wyprofilować.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki