• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZELLIN

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#1
Na początku tego roku po kilku latach nieruszania leżących w szafie różnorakich elementów modelarskich postanowiłem wreszcie coś zrobić - czyli zabrać się za makietę. Lata temu zbierałem trochę HO - praktycznie tylko PKP w czasach gdy wszystkie możliwości to było trochę PIKO, nie było żadnej lokomotywy a upolowanie serii limitowanej węglarki czteroosiowej nieistniejącego już Kleina czy też zdobycie 2 klasy z nadrukiem z Kongresu MOROP w Polsce było wydarzeniem epokowym. Największym osiągnięciem (???) było trafienie w Toruniu w realu Bdpum'a z dokładnie tym samym numerem inwentarzowym co świeżo wypuszczone PIKO (nie pamiętam już czy jako samodzielny model czy w zestawie startowym - nawet bez prymitywnego wyposażenia wnętrza). Wagon w realu miał grafitti więc to grafitti z wykorzystaniem niezmywalnych cienkopisów starałem się odwzorować na modelu. Trochę to wszystko waloryzowałem, ale patrząc na dzisiejsze podejście, dyskusje i superrealizm ... "daleko za Murzynami" (nikogo nie obrażając). Nigdy nie powstała makieta (miejsce) choć zrobiłem jakieś mikrodioramki - kawałek prostego toru, mostek, wiadukt lub trochę zieleni - tak by mieć co wstawić do pudełka z szybką aby nie kurzył się a jednocześnie stał w jakimś sensownym otoczeniu posklejany BR 01 czy BR 03 z zestawu Revella...

Bywając w Niemczech natrafiłem też na coś wtedy dla mnie bardzo egzotycznego czyli Zetkę i też trochę kupiłem. Nazbierałem też trochę budownictwa z przekonaniem, że prędzej (miejsce) zrobię coś w Zetce niż w HO. No i 10 lat sobie leżało to wszystko i nie było nawet dotykane.

No i przyszedł ten moment, że postanowiłem podziałać. Przy pomocy SCARM'a zrobiłem plan i zacząłem budowę. Trochę o tym planie było na innym wątku, wtedy kiedy sama makieta była już trochę zaawansowana. Założenie ogólnie było takie aby bazować na logice amerykańskiego standardu modułowego Z-bend Track, który zakłada dwie odrębne elektrycznie linie. Na skrajnych modułach, które czasami wykonywane są jako techniczne - bez scenerii są czasem tylko półokręgi. Ja postanowiłem trochę je wydłużyć i urozmaicić - tak by powstał trochę ciekawszy torcik - dający szansę jazdy po złożeniu dwóch modułów. W przyszłości mogą powstać kolejne - wbudowywane "w środek". Umiejscowienie w czasie i przestrzeni podyktowane jest taborem jaki posiadam - Niemcy, Epoka III. Ponieważ temat makiety jest zupełnie fikcyjny, to miejsca na niej będą nosiły nazwy związane z moją rodziną. Na pierwszym powstającym module jest więc przystanek kolejowy o nazwie Zellin (od imienia Celina).

Jak zauważyłem, niezbyt się tutaj lubi tych co planują a potem nic nie robią, a ponadto trochę sprowokował mnie kolega "Marcin Kempa" więc wrzucam trochę fotek. Jak ktoś jest bardziej zainteresowany to zapraszam na wątek na "mikroforum". W mojej pracy popełnię pewnie mnóstwo błędów, gdyż jest to moja pierwsza makieta w życiu.

Moduł ZELLIN - skrzynka ma wymiary 60cm x 90 cm.
Po różnych lekturach - głównie pozycji po angielsku zdecydowałem się na kładzenie torów na profilu wyciętym z pianki pod panele podłogowe a sam tor położony jest na dwustronnie klejąca taśmę z cienkiej pianki, co miało przyśpieszyć szutrowanie. Generalnie nie polecam tej metody - tory i tak trzeba było "doszutrować" bo było widać połysk taśmy pomiędzy ziarenkami a sama taśma klei bardzo mocno i trzeba praktycznie od razu położyć tor docelowo - nie ma szans na poprawki jak przy większości klejów.

IMG_0488.JPG


Szutrowanie - początek prac:

IMG_0507.JPG


Są już wszystkie tory na miejscu. Szuter nie jest taki sam na całości co ma symbolizować "różne linie". Ta zupełnie w środku to linia drugorzędna (mocno "skompresowana") idąca między "dwoma" głównymi - dwutorowymi - jedną wyszutrowaną w kolorze rdzawym (na dole) i drugą wyszutrowaną w kolorze bardziej szarym (na górze). W dalszej kolejności pojawią się elementy krajobrazu, które mają trochę tę iluzję wesprzeć. Jak można zauważyć zwrotnice mają być wyposażone w napędy podmakietowe co oznacza, że musiałem trochę "poniszczyć" firmowe napędy zwrotnic Marklina.

IMG_0554.JPG

Część rzeźby krajobrazu powstaje w oparciu o piankę podkładową pod panele - czasami sklejaną w kilku warstwach pokrywanych potem papierem toaletowym nasączonym rzadkim wikolem zmieszanym z farbą akrylową:

IMG_0606.JPG

Większe elementy rzeźby terenu powstają ze styroduru:

IMG_0749.JPG


Dalszy postęp prac - w kolejnych wejściach...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#4
Pełna rzeźba terenu także powstała ze styroduru. Tory głównej linii dwutorowej na zakręcie idą w wykopie - wyższym i pełniejszym "po zewnętrznej" i trochę niższym "po wewnętrznej". Docelowo na tych wzgórzach pojawi się las z którego drewno zwożone jest do ładowni i dalej ekspediowane w świat:

IMG_0785.JPG


Ponieważ nad torami ma przechodzić droga to był potrzebny wiadukt. Wymiary dyktowała szerokość i głębokość wykopu więc postanowiłem wykonać go od podstaw, uwzględniając dostępne półprodukty firm modelarskich. Zaczęło się poszukiwanie wzorców z rzeczywistości, które jednocześnie miałyby szanse w zderzeniu z moimi niewielkimi umiejętnościami - praktycznie jest to moja pierwsza budowla powstała od podstaw oraz podstawowym wyposażeniem - Dremel, farby, nóż, papier ścierny itp. (żadnych laserowych sprzętów i technologii). Jednocześnie nie miał być zbyt prosty - co do materiału w szczególności - szukałem czegoś trochę fajniejszego niż czysta konstrukcja żelbetowa (łatwiejsza do uzyskania jeśli chodzi o fakturę materiału).

Poszukiwanie w Internecie i książkach przez pewien czas nie dawały rezultatu aż nie trafiłem na coś odpowiedniego w książce"Krajobraz z koleją. Drogi żelazne Wielkopolski" autorstwa G. Balińskiej, J. Balińskiego i D. Balińskiej. Album wydała Politechnika Wrocławska - zawiera bardzo dużo ciekawych zdjęć różnych obiektów kolejowych - polecam wszystkim szukającym inspiracji. Ponieważ mieszkam w Wielkopolsce skończyło się wertowaniem map by odnaleźć lokalizację wiaduktu na linii Czempiń - Jarocin i ostatecznie wycieczce terenowej, z której przyjechało trochę dokumentacji zdjęciowej i pomiarów. Prosty w konstrukcji wiadukt - płyta żelbetowa jednak na ceglanych podporach, niedawno remontowany mimo iż pociągi już nie jeżdżą, w rzeczywistości wygląda tak:

IMG_0652.JPG


IMG_0655.JPG


Warunki wymiarów mojego wykopu spowodowały, że nie udało się idealnie odtworzyć tego wiaduktu ale w podstawowym zarysie chyba tak. Model powstał z gotowej płytki imitującej cegły, cienkiego styroduru, gładkiej płytki plastikowej, plastikowego płaskownika, barierek "z metra" KIBRI oraz samoprzylepnego bruku NOCHa. Nie jestem oczywiście zadowolony z jakości spasowania i klejenia ale przyczółki już są ładniejsze - dokładniejsze od samych podpór, które powstały jako pierwsze. Jako smaczek - znak kilometrażu linii gdzie jako cyferkę wykorzystałem element z fototrawionki ABER'a. Efekt końcowy wyszedł tak:

IMG_0902.JPG

IMG_0905.JPG



Smaczku dodały poprzedzające efekt końcowy "roboty montażowe" na linii :

IMG_0858.JPG

oraz próby obciążeniowe:

IMG_0897.JPG


Uważni może zauważą, że pod wiaduktem następuje zmiana koloru szutru, co ma symulować dwie "odrębne" linie główne - jedną z przodu a drugą z tyłu makiety.
 

Załączniki

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#5
Na makiecie znajduje się ładownia drewna, której podstawą była płytka kartonowa pokryta szpachlówką akrylową do drewna:
IMG_0587.JPG


która została pomalowana i przypudrowana:

IMG_0614.JPG


Końcówka toru trochę pordzewiała i zarosła trawą:

IMG_0739.JPG


A drewno czeka na wywiezienie "w świat"

IMG_0852.JPG


Do pełnego zakończenia prac brakuje jeszcze lamp oświetlających teren, które zostaną zamontowane w późniejszej fazie prac aby nie narażać na przypadkowe uszkodzenia przy okazji trwania innych prac "budowlanych"
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#6
Za ładownią jest górka, po której idzie droga prowadząca do wiaduktu, który był wcześniej opisany. Początkowo wyglądała tak z lotu ptaka:
IMG_0787.JPG


A ze strony ładowni tak:
IMG_0822.JPG


Ponieważ obawiałem się trochę o doznania kierowców i ich strach przed stromymi zboczami postanowiłem ja obsadzić krzakami:

IMG_0834.JPG


(na poniższej fotce to klej jeszcze trochę schnie ...)

IMG_0835.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#7
Makieta w budowie a na makiecie też budowa - na początek dopiero w budowie ...

IMG_0942.JPG

Potem już trochę bardziej zaawansowana ... Niestety trzeba było wyciąć drzewo by budować

IMG_0965.JPG


Oczyiście potrzebny jest odpowiedni towar do budowania ...

IMG_1183.JPG


IMG_1184.JPG


Brakuje tylko robotników ... ale kiedyś jeszcze się pewnie na budowie pojawią

IMG_1186.JPG
 

Załączniki

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#8
No to wypada zaprezentować tytułowy ZELLIN czyli przystanek osobowy.

Początkowo wyglądał tak - ale droga brukowana to była "wiocha" totalna

IMG_0810.JPG


więc postanowili ją zerwać i zrobić parking obsadzony krzakami krzewuszki:

IMG_0824.JPG


Z czasem nawet przystanek oznakowali:

IMG_1160.JPG


i przedłużyli peron jako ziemny:
IMG_1152.JPG


Niestety jedna lampa straciła oprawę, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach ... Tymczasowa doróbka jest kiepska i będzie poprawiana.

IMG_1151.JPG

Chodnik mimo potraktowania pudrem ARTITECTa świeci się jak "psu ..." - choć w rzeczywistości pewnie trochę mniej niż na fotce. No cóż grzech młodości - budynek był sklejany 10 lat temu :(.
 

Załączniki

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#9
Spróbuj go przetrzeć czarną akwarelą (taką z dziecięcej palety). Nie za dużo wody żeby farbka gęsta była. Ja tak pozbyłem się plastykowej poświaty górskiej chałupki fallera. Jak podeschnie to paluchem nadmiar zetrzesz. Jak efekt będzie dobry to lakier mat dla utrwalenia jak zły to wacikiem.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#10
Spróbuj go przetrzeć czarną akwarelą (taką z dziecięcej palety). Nie za dużo wody żeby farbka gęsta była. Ja tak pozbyłem się plastykowej poświaty górskiej chałupki fallera. Jak podeschnie to paluchem nadmiar zetrzesz. Jak efekt będzie dobry to lakier mat dla utrwalenia jak zły to wacikiem.
Dzięki - tak spróbuję podziałać
 

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#11
A propos robotników co się mają pojawić na budowie, na Allegro u Bogosa pojawiły się figurki do malowania 8-9 mm, wyglądają więc na Zetkę. To są, zdaje się, samoróbki, kopiowane z zestawów niemieckich, więc są nieco bardziej kluskowate niż oryginały, ale ja używałem jego figurek H0 i 1:100 i myślę że ujdą. No, tak po prawdzie to są "generyczni" przechodnie, robotników pewnie raczej wśród nich nie będzie.
http://allegro.pl/ludziki-figurki-biale-makieta-8mm-i5313695488.html
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#12
A propos robotników co się mają pojawić na budowie, na Allegro u Bogosa pojawiły się figurki do malowania 8-9 mm, wyglądają więc na Zetkę. To są, zdaje się, samoróbki, kopiowane z zestawów niemieckich, więc są nieco bardziej kluskowate niż oryginały, ale ja używałem jego figurek H0 i 1:100 i myślę że ujdą. No, tak po prawdzie to są "generyczni" przechodnie, robotników pewnie raczej wśród nich nie będzie.
http://allegro.pl/ludziki-figurki-biale-makieta-8mm-i5313695488.html

Dzięki za sygnał - przechodnie się przydadzą a budowlańców robi MERTEN
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#13
Na makiecie są dwa przejazdy kolejowe.

Niestrzeżony:

IMG_1197.JPG


I strzeżony:

IMG_1288.JPG


IMG_1295.JPG


Przy którym jest posterunek dróżnika:
IMG_1303.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#15
mam pytanie co to za wagony z takimi dziwnymi zbiornikami
Wagony prywatne SKW Trotsberg do przewozu karbidu (a wyglądają na pociski atomowe ;)). Jak się wrzuci grafiki w Google pod hasłem SKW Trotsberg to można pooglądać zarówno modele jak i oryginały - także współcześnie używane. Są też filmy z nimi na YouTube.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#17
Większe zainteresowanie swoimi pracami będziesz miał chyba na tym forum http://www.zetka.pdg.pl
Wiem - znam - jestem aktywny. Tam znajdziesz bardziej szczegółową relację (gdzieś na górze tego wątku chyba jest odnośnik). Tutaj trochę wrzucam bo większa "loża szyderców" ;) a każdy życzliwy (nawet jeśli krytyczny) sygnał zwrotny jest w cenie i motywuje. A tutaj i tak przy Adamie66 czuję że robię coś dla wielkoludów:LOL:.
 

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#19
Chyba właściciel willi musi wydłużyć wiatę garażową albo kupić krótsze auta :D

Poza tym strasznie mi się podobają grządki przydomowe, na każdej inne ziółko / warzywko :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#20
Chyba właściciel willi musi wydłużyć wiatę garażową albo kupić krótsze auta :D

Poza tym strasznie mi się podobają grządki przydomowe, na każdej inne ziółko / warzywko :)
Właściciel się dorobił drugiego a jeszcze do tego nie przystosował !!! Wiatę postawił na jedno a potem żona go przycisnęła :p.
Ale ... może za jakiś czas sprzeda jedno auto ?