• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zegar pierwotny Predom - Metron Z801

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
#1
Witam

Zostałem szczęśliwym posiadaczem zegara pierwotnego Predom-Metron Z801. Niestety zegar nie działa. Kolega z klubu próbował go uruchomić niestety bezskutecznie. Brakuje w nim części, niestety nie wiemy jakich. Chciałbym go wskrzesić i dać mu drugie życie w naszym klubie. Czy ktoś z Was dysponuje schematem elektrycznym do tego typu zegara? Z góry dzięki za pomoc.

aaDSCN2826.jpg


aaaDSCN2851.jpg


aaaDSCN2829.jpg


aaaDSCN2856.jpg
 

map69

Znany użytkownik
Reakcje
79 0 0
#2
Gratuluję zakupu,
też się "zasadzałem" na taki zegar ale jak dotąd bezskutecznie :).
Instrukcji ani schematu nie posiadam ale może uda mi się pomóc w inny sposób.

W sieci jest trochę zdjęć tych zegarów w tym jednego fabrycznie nowego:
KLIK
Oraz inne zdjęcia:
KLIK2, KLIK3, KLIK4
Może na ich podstawie uda Ci się określić kompletność Twojego egzemplarza.

Znalazłem też na forum Elektroda uproszczony opis działania :
"Mechanizm był prosty: dwa fotorezystory znajdujące się pod tarczką mechanizmu zegara w tarczce która się obraca jest szczelina która po minucie obrotu raz daje światło na górny fotorezystor tym samym włączał się jeden przekaźnik i podawał impuls na kilka wtórnych zegarów (6szt.) i po min. szczelina była na dole i dolny fotorezystor włączał drugi przekaźnik."

Na pierwszy rzut oka widzę, że brakuje żaróweczki oświetlającej fotorezystory (to typowa żarówka tzw. telefoniczna) nie powinna być trudna do zdobycia.

W sieci powtarza się informacja, że zegar wymaga zasilania - 24V, pod powyższym odnośnikiem KLIK3 jest nawet zdjęcie działającego zegara z zabudowanym zasilaczem - 24V (jeśli dobrze rozumiem oprócz tego wymagane jest także zasilanie ~220V).

Według mnie, prace należało by zacząć od uruchomienia tego małego zegarka na dole, tj sprawdzić dokąd idą kabelki (biały i czerwony) od silniczka krokowego, sprawdzić napięcie pracy silniczka i podać odpowiednie napięcie na te kabelki.

Edit1:
Jeśli dobrze widzę na fotografiach to te kabelki idą poprzez mikro wyłącznik do włącznika 220V ( w górnej części zegara) i dalej przez bezpiecznik do kostki z opisem ~220V. Z tego wniosek, że po podaniu ~220V na silniczek krokowy, dolny zegarek powinien ruszyć.

Z kolei napięcie -24V zasila obwód wytwarzający impulsy sterujące zegarami wtórnymi.

Edit2:
Przyjrzałem się zdjęciom i znalazłem następujące braki:
- żarówka telefoniczna oświetlająca fotorezystory oraz "oczko" przez które widać na zewnątrz czy żarówka świeci
- radiator nad górną płytką z elektroniką (na radiatorze widać przykręcony jakiś element tyrystor?)
- czarna ramka wokół małego zegarka.
- przezroczysta osłonka mechanizmu małego zegarka

Powodzenia, jeśli coś napisałem niejasno, pytaj śmiało :), uwielbiam takie stare sprzęty i zależy mi żeby to uruchomić.

Pozdrawiam,
map69
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Gerson

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
#3
Znalazłem też na forum Elektroda uproszczony opis działania :
"Mechanizm był prosty: dwa fotorezystory znajdujące się pod tarczką mechanizmu zegara w tarczce która się obraca jest szczelina która po minucie obrotu raz daje światło na górny fotorezystor tym samym włączał się jeden przekaźnik i podawał impuls na kilka wtórnych zegarów (6szt.) i po min. szczelina była na dole i dolny fotorezystor włączał drugi przekaźnik."

Na pierwszy rzut oka widzę, że brakuje żaróweczki oświetlającej fotorezystory (to typowa żarówka tzw. telefoniczna) nie powinna być trudna do zdobycia.

W sieci powtarza się informacja, że zegar wymaga zasilania - 24V, pod powyższym odnośnikiem KLIK3 jest nawet zdjęcie działającego zegara z zabudowanym zasilaczem - 24V (jeśli dobrze rozumiem oprócz tego wymagane jest także zasilanie ~220V).
Dzięki za podpowiedzi i zdjęcia kompletnego zegara. Spróbujemy porównać je z naszym zegarem i ustalić co w nim dokładnie brakuje. O braku żarówki wiedzieliśmy. Nie wiedzieliśmy tylko, jaka ona ma być. Teraz wiem, że telefoniczna.

Opis z forum Elektroda też widziałem.

Co do zasilania to faktycznie zegar wymaga zasilania ~220V.

Pozdrawiam
Gerson
 

Podobne wątki