• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

zegar czasu modelarskiego

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
#42
Taki zegar istnieje, budowany przez Piotra K.

Dostępny jest też zegar zaimplementowany w "manipulator".
O ile manipulatorem jest WinThrottle a sterownikiem JMRI :D
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#43
Gotowe apki są fajne ale tylko na telefonie widać , ja myślałem o zegarze który będzie zawieszony w kilku miejscach na ścianie żeby ludzie oglądający jazdę pociągów też widzieli szybko lecący czas a nie tylko operator makiety.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#45
Tylko trochę mały ten wyświetlacz, myślałem bardziej o takim czymś jak na poniższym zdjęciu , żeby powiesić na ścianach dwie lub trzy sztuki sterowane z jednego małego sterownika. Wysokość cyfry takiego wyświetlacza to niecałe 80mm, lub można by zrobić trochę mniejszy. Taki zegar byłby widoczny nawet z dużej odległości.

Zegar_DCC_1.JPG
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
#46
Masz już gotowy projekt? W jakim koszcie zamyka się zegar centralny i powiedzmy 2-3 zegary ścienne?

Organoleptycznie sprawdzone wielokrotnie na spotkaniach TT - jeden zegar na sali 10x16metrów jest wystarczający. Wyświetlacze o ile pamiętam: 127mm
 

koleje.com

Użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
26 1 0
#47
Gotowe apki są fajne ale tylko na telefonie widać , ja myślałem o zegarze który będzie zawieszony w kilku miejscach na ścianie żeby ludzie oglądający jazdę pociągów też widzieli szybko lecący czas a nie tylko operator makiety.
Jak rozmieścisz na sali tablety/monitory, to wszyscy będą widzieli zegary. Białe cyfry na czarnym tle będą widoczne z daleka.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#48
Masz już gotowy projekt? W jakim koszcie zamyka się zegar centralny i powiedzmy 2-3 zegary ścienne?

Organoleptycznie sprawdzone wielokrotnie na spotkaniach TT - jeden zegar na sali 10x16metrów jest wystarczający. Wyświetlacze o ile pamiętam: 127mm
Mam gotowe te wyświetlacze czasu, zostało mi kilka z innego projektu, trzeba by tylko zaprojektować sterownik do tego.
Widziałbym to tak "czarna skrzynka - czyli sterownik" do niej podłączony mały zasilacz i wyświetlacz czasu lub dwa ewentualnie trzy, w czarnej skrzynce kilka przycisków do ustawiania czasu, ustawiania szybkości wyświetlania , startu, pauzy itp.
Całość myślę że w kilkuset złotych by się zmieściło, można by zaprojektować wyświetlacz z mniejszymi cyframi np 57mm i wtedy koszt byłby niższy, dokładnie nie liczyłem bo to zależy od ilości sztuk i od tego czy wyświetlacze miały by być w obudowach czy wystarczyłoby przysłonić je kawałkiem pleksi i skręcić na dystansach (taniej) i czy sterownik też miałby mieć jakąś zwykłą obudowę czyli np puszkę hermetyczną czy jakąś dedykowaną.

Co masz na myśli pisząc zegar centralny?.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#50
Jak robilam podobny projekt dla p.Saleckiego to czesci wychodzily okolo 170zl za modul wyswietlajacy [z czego 100zl za same wyswietlacze 12cm] i 50zl za czarna skrzynke. Schematy i wsad do procka mozliwe ze jeszcze mam. Obudowy robil kto inny i nie wiem jakie byly koszty.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#51
Ile razy szybciej musiałby taki zegar odmierzać czas?.
Mogło by być kilka opcji do wyboru?, np: 2x, 2.5x, 4x i 5x. Czy to by starczyło?.
Jak znajdę chwilę to poszukam jakiejś płytki napiszę jakiś program żeby pokazać czy to o to chodzi i nagram filmik z działania.
Na razie z jednym wyświetlaczem czasu chyba że uda mi się polutować drugi.
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#52
W tamtej wersji bylo kilka nastaw - czas rzeczywisty, x2, x3, x4, x20 do nastawiania i mozliwosc zatrzymania zegara.
Zreszta jak masz procesor to skonfigurowanie co przycisk robi to pikus.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#54
Czyli tak mnożniki x2, x3, x4, x5, x6, x8, x10, x12, x15 i x20 powinny starczyć.
Pauza oczywiście też.
Pierwsze dwie cyfry wyświetlacza to godziny, drugie dwie to minuty a dwukropek by sygnalizował upływające sekundy i migać tyle razy szybciej ile razy szybciej zegar będzie odliczał czas.
Do sterownika będzie można podłączyć dwa wyświetlacze które myślę że starczą te co mam to znak ma 76mm wysokości, moduł wyświetlacza ma 13cm x 31cm.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#58
Do pewnej odległości będzie działać.
Jak pisałem wyżej mi zostały moduły wyświetlaczy z innego projektu, tam był wymóg większych odległości i dlatego RS485.
Mam już działający zegar z mnożnikami jakie opisałem powyżej, teraz by trzeba było zaprojektować dedykowaną płytkę do sterownika i gotowe.
 

Elektronik

Nowy użytkownik
Producent
Reakcje
0 0 0
#60
Zegar mam w gotowy, wyświetlacz z "obudową" i sterownik.
Mnożniki: x2, x3, x4, x5, x6, x8, x10, x12, x15, x18 i x20.
Czas i mnożnik łatwo zmieniany za pomocą przycisków, podczas "pauzy".
Poniżej kilka zdjęć.

zeg1.JPG zeg2.JPG zeg3.JPG zeg4.JPG zeg5.JPG zeg6.JPG zeg7.JPG zeg8.JPG zeg9.JPG zeg10.JPG zeg11.JPG

Została do napisania instrukcja i schemat.
Jak będę miał chwilę to nagram jakiś filmik na którym będzie widać jak się go obsługuje.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 16
Elektryka 6

Podobne wątki