• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

zegar czasu modelarskiego

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Czy ma ktoś pomysła jak zrobić/przerobić zegar aby wskazywał czas np. 6x szybciej?
Raczej w grę wchodzi jakiś elektroniczny jeżeli da się podmienić kwarc,
w przypadku mechanicznego to za dużo grzebania w trybikach albo sprężynkach.

Oczywiście istnieją programy które wyświetlają czas modelarski na ekranie komputera, jeden taki programik "modczas" sam napisałem naście lat temu,
tylko że trzeba tachać ze sobą komputery - jeden można przytachać żeby przy okazji kamerkę w wagonie podłączyć, ale co z innymi salami?

Pozdr,
Mc

PS. od razu mówię czemu czas skrócony a nie rozkład skrócony do godziny lub dwóch tak jak robiłem ostatnio.
Pomijając większy realizm, po prostu jest to wygodniejsze, można wystartować kiedy się chce a nie czekać na pełną godzinę, nie ma problemu z synchronizacją i kwękaniem "ja nie będę w swojej komórce gmerał ona dobrze czas pokazuje to wasze spieszą",
a sam rozkład jazdy wygodniej sie projektuje w czasie 24h a nie kompresując go w czasie rzeczywistym (czasy podaje się z dokładnością do 1 minuty i nie można dokładniej w tym programie).
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#2
Spróbuję z ciekawości. Zegarki wskazówkowe ścienne zwykle mają kwarc 4,194... MHz i mogą nie pójśc przy 24,... MHz, za duża różnica. Naręczne znowu mają 32,768 kHz, tylko nie wiem czy gdzieś by dostał maluttki kwarc 196,... kHz.
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
Można by spróbować wygenerować częstotliwość na osobnym generatorze i podać na zegarek ale mogło by to też nie dać rezultatu najlepszym sposobem było by zrobienie jakiegoś prostego zegara na mikrokontrolerze.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#4
Tez się obawiam że elektronika nie wyrobi 6x przetaktowania.

kozak napisał(a):
najlepszym sposobem było by zrobienie jakiegoś prostego zegara na mikrokontrolerze.
Hmm, zdaje sie ze się skończy na pecetach albo laptopach.

Zresztą chodzi mi po głowie przerobienie programu S.Bormana tak, aby na wykresie ruchu pociagów podkreslał aktualną (w/g czasu modelarskiego) godzinę.
Albo napisanie własnego programiku bazujacego na plikach .pln, który by wyświetlał najbliższe odjazdy/przyjazdy pociagów z danej stacji, taki symulator "klapek".
To by ułatwiło prowadzenie rozkładowego ruchu pociągów :)
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#6
elsebastiano napisał(a):
a moze wyswitlacz LCD podłaczany do portu rs232....są takie tylko chyba skali nie bedzie trzymal za bardzo
Khem, temat jest o zegarze czasu modelarskiego a nie o modelu zegara,
kłania się "zasada Menckensa" ;-/

Ponadto jeżeli już mowa o modelu zegara dworcowego to bardziej by się tu przydał jakiś miniaturowy LED dot matrix.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
ciekma napisał(a):
Czy ma ktoś pomysła jak zrobić/przerobić zegar aby wskazywał czas np. 6x szybciej?
W zegarze wskazówkowym wskazówkę godzin zamocować na miejscu wskazówki minut. A wskazówkę minut na miejscu wskazówki sekund. Wskazówkę sekund wywalić. Otrzymamy zegar wyświetlający czas 60 razy szybciej a w zegarze elektronicznym który wyświetla na bierząco sekundy zakleić miejsce wyświetlające godziny. :razz:
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#12
Na spotkaniu w Radomiu tak od niechcenia znalazły się 3 laptopy! Myślę, że łatwiej niedługo będzie laptopa przytachać niż rzeczywiste zegary przerabiać... :D
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#13
gbbsoft napisał(a):
Na spotkaniu w Radomiu tak od niechcenia znalazły się 3 laptopy!
To co, zechce ktoś cos przynieść w czerwcu?
Ja moge jeden pecet przytachać bo jak mówiłem i tak potrzebuje z kartą TV do kamerki.

Jak napiszę ten programik pokazujący interaktywnie najbliższe przyjazdy i odjazdy pociagów z wybranej stacji, to najwygodniej byoby miec 1 komp/jedna stacja.
 

Obleśny Szczur

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
kozak napisał(a):
najlepszym sposobem było by zrobienie jakiegoś prostego zegara na mikrokontrolerze.
Racja i najzwyklejszy kwarc zegarkowy wystarczy, trzeba tylko program nieco zmienić w stosunku do zwykłego zegara żeby przerwanie od licznika powodowało odliczenie nie jednej ale 6 sekund.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#15
Jaki program? Raczej nie sądzę żeby zwykłe zegarki kwarcowe były reprogramowalne,
a te starsze to w ogółe nie miały żadnych programów tylko ciąg dzielników i liczników.

Wziąłem na warsztat program fahrplan Bormana, coby pokazywał czas modelarski na ekranie z wykresami pociągów (przydatne byłoby dla dyspozytora) ale nie mogę sobie poradzić z osadzeniem funkcji SetTimer. Zna się ktoś na TurboPascal for Windows?
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Oczywiście przerabianie firmowych zegarków nie wchodzi w grę myślałem raczej o konstrukcjach amatorskich. Kiedyś taki zegarek popełniłem więc myślę że kiedyś ten projekt odgrzebię :) Maćku nie wiem czy warto się bawić w przerabianie tego programu z doświadczenia wiem że przeważnie szybciej napisać coś od podstaw.
 

Obleśny Szczur

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
ciekma napisał(a):
Jaki program? Raczej nie sądzę żeby zwykłe zegarki kwarcowe były reprogramowalne,
a te starsze to w ogółe nie miały żadnych programów tylko ciąg dzielników i liczników.
Nie mówię o przeprogramowaniu gotowego zegarka bo to jest raczej niemożliwe, mówię o zrobieniu zegarka od podstaw z użyciem mikrokontrolera i np. wyświetlacza LED.
 

Igrek Iksiński

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
ciekma napisał(a):
trzeba tachać ze sobą komputery
Znacznie wygodniejsze jest rozwiązanie kieszonkowe!
Prowadząc pociąg wzdłuż kilkudziesięciometrowej makiety modułowej, nie zawsze dobrze widać ekran czy tarczę zegara (zły kąt, ktoś/coś przesłania)... a tak przyspieszony zegar wraz z podpowiedziami w kwestii rozkładu jest w zasięgu reki.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 16
Elektryka 6

Podobne wątki